Uykusuz Kalan Anneler için Bebek Uyutma Yöntemleri

Uykusuz Kalan Anneler için Bebek Uyutma Yöntemleri

Uykusuz Kalan Anneler için Bebek Uyutma Yöntemlerimain

Hamileyken “Hadi ne zaman doğacak bu çocuk?” diye sabırsızlanıyordunuz, şimdi de ne zaman uyuyacak diye. Büyük bir heyecanla doğmasını beklediğiniz bebeğinizin hayatınıza hoş gelişi ile birlikte uyku probleminin de geleceğini biliyordunuz ama bu kadarını da beklemezdiniz doğrusu! Uykusuz geçirilen geceler hem bebeğiniz hem de sizin için kader değil. İşte bilmeniz gereken bebek uyutma yöntemleri:

Sen Yorgunsun, Uyu Annem

Yenidoğan bebekler bu dünyaya gelmek için türlü zorluklardan geçtikleri için haliyle yazık, yorgunlar. Uykusunun geldiğini ve yorulduğunu fark ettiğiniz anda karyolasına yatırın onu. Mızmızlanmasını ya da ağlamasını beklemeyin. Çünkü esas işleri ağlamak olan bebekler ağlamaya başladıklarında uyumayı unutabiliyorlar. Bir diğer konu da bezinin değiştirilme ve beslenme sürelerini son uyku süresine göre ayarlamalısınız. Yenidoğanların kendilerini ana rahminde hissetmelerini engellemek için yıllardır uygulanan yöntemlerden biri de kundaktır. Kundaklanan bebek kendini güvende hisseder ve uyku sırasında reflekslerle uyanması engellenir.

Sen Yorgunsun, Uyu Annem

Odadan Sessizce Çıkıp Gitme Zamanı Ne Zaman?

Bin bir zorlukla bebeğinizi uyuttuğunuzu düşünür, Pembe Panter gibi parmaklarınızın ucunda odadan çıkmaya yeltenirken arkanızda bir ağlama sesi duyarsınız. İşte o ses bütün uykusuz annelerin tanıdığı, ortak bir alarmdır. Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi hafif uyku evresinden geçerler. Göz kapakları oynuyorsa, nefes alışverişi düzensizse ve elleriyle ayakları belli belirsiz hareket ediyorsa bebeğiniz hafif uyku evresinde demektir ve bebek odasını terk etmek için yanlış bir zamandır.

Odadan Sessizce Çıkıp Gitme Zamanı Ne Zaman

Uyku Rutini Oluşturmak

Nasıl bazılarımız kitap okumadan ya da banyo yapmadan uyuyamıyoruz, bebeklerin de uyku alışkanlığı kazanması için uyku rutini edinmeleri gerekiyor. Ninni, bebek masajı, sarılabileceği oyuncak, bebeklerin uyumasını sağlayan müziklerle bebeğiniz için uyku rutini oluşturabilirsiniz.

Uyku Rutini Oluşturmak

Yeni Güne Merhaba!

Bebeğinizin uyku saati ile uyanma saatini anlayabilmesi için sabah olup uyandığında perdeleri açmanız ve öpücüklü neşeli bir günaydın mesajı ile uyku zamanının bittiğini anlamasını sağlamanız önemlidir. Uyanan bebeğinizi beşiğinden alıp başka bir yere götürmek de yatağın uyuma yeri olduğunu, yatağına yatırıldığında uyuması gerektiğini ona koşullu bir şekilde öğretir.

Yeni Güne Merhaba