Sömestr Tatili İçin 5 Ev Aktivitesi

Sömestr Tatili İçin 5 Ev Aktivitesi

1329

Karton kolilerle yaratıcı oyunlardan ev yapımı bovlinge, geri dönüşüm aktivitelerinden fotoğraf albümü hazırlıklarına; sömestr tatili için evde yapılabilecek en eğlenceli çocuk aktiviteleri burada!

Yarı yıl tatilinin soğuk günlerinde şehirdeki aktivitelere katılmak zor olabilir. Bu tip durumlarda en iyi evde çeşitli aktivitelerle çocuklarınızın zamanlarını doldurmaktır. Onların hem eğlenceli vakit geçirebileceği hem de yaratıcılıklarını ortaya koyarken enerjilerini de atabilecekleri bu aktiviteleri sizler için seçtik. İşte karşınızda sömestr tatili için 5 ev aktivitesi!

Karton kolilerle yaratıcılık

Karton kutular ile çocukların yapabileceği onlarca şey var. Sadece onları yaratıcılıklarına bırakmak yeterli! Koliyi farklı şekillerde keserek otomobil, bebek evi, robot, mutfak, uçak, televizyon, bilgisayar; birbirinden keyifli yaratımlar ortaya çıkabilir. Makaslar, yapıştırıcılar hazırsa hemen başlayabilirsiniz!

Ev yapımı bovling

Sadece çocuklar için değil her yaş grubu için eğlenceli bir aktivite olan bovling evde çocuklarınızla hazırlayabileceğiniz ve ardından da keyifle oynanabilecek bir ev oyunu. Öncelikle evdeki atıklarınıza bu gözle bakın; hangisi devrilmelik bovling malzemeleri olabilir? Havlu peçetelerin kartonları? Ya da küçük boş pet şişeler? Bu şişeleri dizin, renkli bantlarla alanınızı belirleyin ve bu alanın dışına çıkmayacak şekilde topunuzla bu şişeleri devirmeye çalışın.

Takıp takıştırma

Kız çocuklar için ev aktiviteleri arasında en eğlenceli olanların başında elbette ki takı yapmak gelir. Bunun için birinci ihtiyacınız ip, ikinci ihtiyacınız ise yine çocuklarınızın yaratıcılıklarını kullanabilecekleri malzemeler. Bunlar makarna da olabilir, renkli boncuklar ya da delikli taşlar da… Bu aktivite aynı zamanda ince motor becerileri açısından da faydalı olacaktır.

Geri dönüşüm aktiviteleri

Yumurta kartonundan koruyucu gözlüklerden tuvalet kağıdı rulosundan marakasa, şişe kapağı mıknatıslardan şişe marakaslara; akıllı ve pratik 4 geri dönüşüm aktivitesinde sıra… Evinizde bulabileceğiniz malzemeler ile yapabileceğiniz bu etkinlikler çocuklar için yaratıcı bir sanat projesi olmasının ötesinde kesme, boyama ve renklendirme gibi ince motor becerilerini de geliştirmek için çok önemli. İhtiyacınız olan malzemeler ve adım admı aktivite detayları için Çocuklarla Birlikte Yapabileceğiniz 4 Geri Dönüşüm Aktivitesi yazımızı tıklayın.

Fotoğraf albümü

Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz sömestr aktiviteleri arasında bir diğeri de fotoğraf albümü hazırlamaktır. Buna birkaç gün ayırabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun doğumdan itibarenki fotoğrafları arasından bir seçki yaparsınız. Bu fotoğrafları bastırmaya yolladığınızda, onunla birlikte albüm alışverişine çıkabilirsiniz. Albümü de seçip, fotoğrafları da baskıdan aldıktan sonra sıra en keyifli işte. Kronolojik bir şekilde albümü hazırlamak! Üstelik çocuğunuz içini istediği gibi süsleyebilir, yapıştırmalar ve boyamalarla daha da zengin hale getirebilir.