Şimdi Bütün Çocuklar Onu Konuşuyor: Slime Nasıl Yapılır?

Şimdi Bütün Çocuklar Onu Konuşuyor: Slime Nasıl Yapılır?

14957

Slime ya da bir diğer adıyla zıp zıp hamur son aylarda yediden yetmişe herkesin elinde. Peki nedir bu slime trendi? Bu eğlenceli hamur nasıl yapılır? Yanıtları burada…

Slime nedir?

Akışkan jel kıvamındaki bu oyun hamurunun başlangıcı aslında 1970’li yıllara dayanıyor. Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından üretilen slime oyun hamurları ilerleyen yıllarda farklı farklı çeşitleriyle bir efsaneye dönüşüyor. Özellikle 90’larda birçok kırtasiyede satışa sunulan slime hamurları şimdilerde çocukların evde kendilerinin yaptıkları harika bir oyun aktivitesine dönüşüyor.

Slime’ın yanı sıra geçtiğimiz yıl yediden yetmişe herkesin ilgisini toplayan hobileri keşfetmek için 2016’da Virüs Gibi Yayılan En Popüler Hobiler yazımıza da göz atmanızı öneririz!

Slime ile oynama

Peki zıp zıp oyun jeli neden bu kadar ilgi görüyor? Evde hazırlaması son derece eğlenceli olan ve jelimsi kıvamıyla elde renk ve iz bırakmayan slime bu özellikleriyle birçok çocuğun tercihine dönüşüyor. Gıda boyalarıyla istenilen renklerin, hatta daha fazlası da istenirse simlerin de katılabildiği renkli slime hamurları yapmak çocukların yaratıcılıklarını besliyor. Sadece hazırlık kısmı değil, elinize alıp oynama kısmı bile hem el becerisini hem hayal gücünü geliştiriyor. Slime ile oynama aktivitesinin en faydalı yönlerinden biri de stresi azaltıyor olması.

Bunu da okuyun: Çocuklarla Evde Yapılacak Sanatsal Aktiviteler
Çocuğunuzun çocukluk dönemi bitmeden, sanatsal aktivitelerle onun bu güzel yıllarını verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Slime nasıl yapılır?

Peki evde elime nasıl yapılır derseniz, hemen size açıklayalım. İşte slime yapmak için gereken malzemeler ve birkaç ipucu…

Malzemeler:

  • Bir su bardağı ılık su
  • Bir su bardağı oda sıcaklığında su
  • Yarım çay kaşığı boraks
  • Yarım su bardağı su bazlı tutkal
  • Çeyrek çay kaşığı istediğiniz renkte gıda boyası

Yapılışı:

  • Bir su bardağı ılık su içine çeyrek çay kaşığı gıda boyası ve yarım çay kaşığı boraksı ekleyin.
  • Renk homojen hale gelene kadar karıştırın.
  • Ayrı bir kapta bir su bardağı oda sıcaklığındaki suyu yarım su bardağı su bazlı tutkalla karıştırın.
  • Borakslı suyu tutkallı karışıma yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Dilediğiniz kıvamı alana kadar karıştırmaya devam edin.