Seyahatin Çocuklar İçin 5 Faydası

Seyahatin Çocuklar İçin 5 Faydası

3064

Çocuklar ile yolculuk yapmak pek çok ebeveyn için düşündürücü olabilir. Eşinizle başbaşa yapacağınız tatilin daha dinlendirici olacağı muhakkak ancak çocuklu seyahat macerasının çocuğunuza sağlayacağı faydaları düşününce bu zahmete kesinlikle değer!

Bu hafta size çocuklarınızla seyahat etmenin hep göz ardı edilen ve belki de pek bilinmeyen, bununla birlikte çok önemli olan olumlu taraflarından bahsetmek istiyoruz. İşte karşınızda seyahatin çocuklar için 5 faydası!

1. Dünya vatandaşı olmalarını kolaylaştırır

Seyahat kültürüne küçüklüğünden beri aşina olan kişiler çok çeşitli kültürler ve insanlarla karşılaşmanın doğal bir uzantısı olarak kendilerini her yerde memleketlerinde hissettiği gibi konforlu hissederler. Böyle kişiler dünyanın mücadele ettiği sıkıntılara karşı daha duyarlıdır. Aynı zamanda genel kültür ve pratik hayat bilgileri yüksektir ve problemler karşısında daha çözüm odaklı bireyler olurlar.

Çocuğunuz yapacağı seyahatlerle birlikte, farklılıklara yetişkin bir insandan daha hızlı uyumlanabilir. Onların önyargısız zihinleri bilinç ile birlikte bir yaşam gücüne dönüşebilir. Onlarla birlikte sık sık seyahat etmek esnek, dayanıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için harika fırsatlar sunar.

2. Farklı yiyeceklerle tanışırlar

Yabancı bir ülkeye seyahat etmek yemek alışkanlarının tamamen değişmesi anlamına gelebilir. Yemek, bir kültürü tanımak için en ilginç ve erişilebilir yollardan biridir. Merak etmeyin, yemekler bambaşka olsa bile çocuğunuz aç kalmayacak, yediği şeylerden çok hoşlanmasa bile eve döndüğünde sizin pişirdiğiniz yemeklerin kıymetini daha iyi anlayacaktır. Çocuğunuz yemek konusunda çok huzursuz olursa bırakın ne yemek istiyorsa onu yesin.

Çocuklar seyahat düzeni ile ev düzenleri arasındaki farkı kolayca anlayabilir. Bu sınırlı zamanda yemek konusunda rahat olmak iyi bir fikirdir. Unutmayın, normal yaşantınıza dönünce alışkanlarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bunu da okuyun: Çocuğunuzun İlk Uçak Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey
Çocuğunuz ile yapacağınız ilk uçak yolculuğu nasıl geçerse geçsin, unutulmaz bir anı olacak. Rahat bir yolculuk geçirmeniz için önceden hazırlık yapmak ve yolculuk esnasında sakin bir tutum içinde olmak işinize çok yarayacaktır. Peki bilmeniz gerekenler ne? Yanıtlar bu haftaki yazımızda!

3. Beynin dil bölgesi gelişir

Son yıllarda yapılan araştırmalar bebekliklerinde ikinci bir dile sınırlı bir şekilde bile olsa maruz kalan çocukların ilerleyen zamanlarda fonolojik yapıyı daha iyi anımsadığını ortaya koymaktadır. Çocuklarınız seyahat ederken başka bir ülkenin dilini konuşmaya çalışmasa bile başka bir dile maruz kalmak, ana dillerinin daha hızlı gelişmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kullanılan ortak dilin -ki bu genelde İngilizce’dir- öğrenilmesi sürecini de hızlandıracaktır.

4.Kendilerine güven inşa etmelerine yardım eder

Çocuklar yeni topluluklara tamamen entegre olabilir ve kısa bir süre içinde yeni alışkanlıklar edinebilirler. Seyahat esnasında başka çocuklardan pek çok şey öğrenip ufak tefek işleri kendi başlarına yapmak isteyebilirler. Böyle durumlarda kontrollü bir mesafeden bakıp onlara özgürlük alanları vermek iyi bir fikirdir. Yolculuğunuz bitip evinize döndükten sonra bile anılar çocuğunuzu etkilemeye devam edecektir. Çocukla yolculuk sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da tanınmayan topraklardan geçmek demektir. Tüm bu süreçte öğrendikleri hayat bilgisi kalıcı olacak ve kendilerine güvenleri de doğal bir şekilde artacaktır.

5. Toleranslarını artırır

Elbette ki yolculuk bilinmezlikler ve bazı aksiliklerle de dolu olabilir. Rötar yapan uçaklar, sivrisinekli bir oda, rahat olmayan yastıklar gibi tatsızlıklar kaba davranmayı gerektiren ve sürekli şikayet edilen durumlar olmak zorunda değildir. Zor zamanlar hayatta her alanda olacağı için iyi birer sınavdır ve çok öğretici olabilir. Onların problem çözücü yaratıcılıklarını göstermelerine, sabretmelerine ve şükran duymalarına vesile olabilir. Bu gibi durumlarda sizin davranışlarınızın rol modeli olacağını unutmayın.