Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 8 Tüyo

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 8 Tüyo

5393

Egzersizlerden vitaminlere, kilo kontrolünden cilt bakımına; sağlıklı bir hamilelik için dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda!

Hamile kalmayı düşünüyorsanız veya zaten hamileyseniz, sağlıklı bir hamilelik için kendinize ve bebeğinize bakma ile ilgili bazı temel bilgileri öğrenmeniz gerekecek. Peki öncelikli dikkat edilmesi gereken konular neler? Bu yazımızda size sağlıklı bir hamilelik için tüyoları liste halinde sunuyoruz.

1. Vitaminleri unutmayın

Hamilelik döneminde vücudunuzdaki vitamin mineral dengesi sizin sağlığınız ile birlikte bebeğinizin sağlığını da etkilediği için önem kazanır. Folik asit sinir yolu kusurlarını önler, demir bebeğe yeteri miktarda oksijen gitmesini sağlar, kalsiyum kemik gelişimini etkiler. Hamileliğiniz planlı ise deneme aşamasında vitamin kullanmaya başlamak, bebek doğduktan sonra da devam ettirmek etmek akılıca olur. Bu süreci doktorunuzun önerdiği hamilelik için uygun vitaminleri kullanarak devam ettirin.

2. Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, kilonuzu kontrol etmenize, dolaşımı geliştirmenize, ruh halinizi yükseltmenize ve daha iyi uyumlanmanıza yardımcı olacaktır. Pilates, yoga, yüzme ve yürüyüş, tüm gebe kadınlar için mükemmel aktivitelerdir, ancak herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Egzersiz setinize kegel uygulamalarını da ekleyin. Kegel; mesane, bağırsak ve uterusunuzu da destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendirir. Tüm bunları yaparken vücudunuzu dinleyin ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

3. Bir doğum planı yazın

Evde mi doğum yapacaksınız? Epidural ile mi? İsteklerinizi mutlaka yazın! Amerikan Gebelik Derneği, doğum planı yazarken göz önüne alınması gereken konuları aşağıdaki şekilde listelemiş:

– Doğumda olmasını istediğiniz kişiler

– Kaçınılması gereken prosedürler

– Doğum yeri ve biçimi

– Müzik mi yoksa özel bir odak noktası mı istersiniz?

– Ağrı kesici ilaçlar ister misiniz? Evet ise ne tür ilaçlar?

– Komplikasyonlar ortaya çıkarsa ne yapılması gerekir?

4. Kendinizi geliştirin

Bu ilk bebeğiniz olmasa bile bilgilerinizi güncel tutmak, daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır. Başka anne adaylarının da olduğu hamilelik gruplarına katılmak da bebek bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, özel sorularınızı sormak ve duygularınızı paylaşmak için size bir alan yaratacaktır.

5. Ağır işler yapmayın

Gebelik döneminde kendinizi ve bebeği korumak için uzak durmanız gereken bazı işler de olacak. Ağır kaldırmak, kimyasal temizlik malzemeleri kullanmak, evcil hayvanların tuvaletini temizlemek gibi riskli işlerden uzak durmanın tadını çıkarın. Bu dönemde temizlik işlerinde daha fazla eldiven kullanmak da akıllıca olur.

6. Kilonuzu takip edin

Bu dönemde sağlıklı bir şekilde kilo aldığınızdan emin olmak için doktorunuza danışın. Aşırı kilo pek çok dezavantajı nedeniyle kaçınmanız gereken bir durum. Alkali beslenmeye özen gösterin. Diyetinizde Omega 3 bakımından zengin olduğu için balık bulundurun. Tahıllar, buğday, mercimek, portakal gibi folik asitten zengin yiyecekler de aynı derecede önemlidir.

7. Güneş koruyucu kullanın

Hamileliğiniz döneminde cildiniz daha hassas olabilir. Bu dönemde güneş lekeleri daha kolayca ortaya çıkabilir. Özellikle yaz aylarında 30 faktörün üzerinde güneş kremlerini tercih edin, şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı da ihmal etmeyin.

Bunu da okuyun: Mutlu Bir Hamilelik İçin 7 Öneri
Hamileliğinizi en mutlu şekilde geçirmek için hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

8. Acil durumlarda doktorunuzu arayın

Hamilelik, özellikle de ilk seferi ise, kafa karıştırıcı olabilir. Hangi durumun normal olduğunu ve hangisinin olmamasını nereden bileceksiniz? Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu arayın:

– Her türlü ağrı

– Güçlü kramplar

– 20 dakikalık aralıklarla kasılmalar

– Vajinal kanama veya sıvı sızıntısı

– Baş dönmesi veya bayılma

– Nefes darlığı

– Kalp çarpıntıları

– Sürekli mide bulantısı ve kusma

– Yürüyüşte sorun, ödem (eklemlerde şişme)

– Bebek tarafından aktivitenin azalması