Puset Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Puset Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10173

Otomobil almak mı yoksa puset almak mı daha zor? Annenlerin pek çoğu bu soruya cevap verirken tereddütsüz “Kesinlikle puset!” diyecektir. Siz de yüzlerce çeşit arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız, tavsiyelerimize göz atın.

Bebek Arabasi 2

Tekerlek sayısı, açılıp kapanma formu, ağırlık kapasitesi ve daha fazlası… Pusetleri birbirinden ayıran birçok özellik bulunuyor. Ancak işe bir alan araştırması yapmakla başlamak şart! Yani evinizin konumu, sık kullandığınız sokakların yapısı gibi her türlü ayrıntıyı düşünmelisiniz. Örneğin alışverişe ya da gezmeye çıktığınız yollar yokuş mu, Arnavut kaldırımı var mı? Diğer taraftan apartmanda oturuyorsanız asansörünüz ne büyüklükte? Peki ya otomobilinizin bagaj genişliği nasıl? Diyelim ki, sık sık şehir dışına gidiyorsunuz. Valizleri de hesaba katınca pusete ne kadarlık bir yer kalıyor? Bunlara vereceğiniz yanıtlar, puset seçiminizi belirleyecek. Dikkat etmeniz gereken diğer maddeler:

Bebek Arabasi 3

  • Kendi otomobilinizle, taksiyle ya da otobüsle… Seyahat sırasında pusetin tek hamlede katlanıp, az yer kaplaması sizin için önemliyse, baston tipi pusetler tam size göre.
  • Özellikle yenidoğanlar için pusetin sırt kısmının tamamen yatması şart. Bu yüzden eğer bebeğiniz altıncı ayına gelmeden önce puset kullanacaksanız, bunu göz önüne alın. Hatta bakmışken bir de yatar durumdayken alttaki sepete kolay erişebiliyor musunuz, onu da test edin.
  • Ana kucağının pratik bir şekilde çıkarılıp takılması da bir diğer önemli nokta. Bir başkasına ihtiyaç duymadan ve yorulmadan yapabiliyorsanız, tamamdır!
  • Her mevsim ihtiyaç duyacağınız, kendi küçük ama işlevi büyük tenteler… Ne kadar açılabildiğini, güneş varken sıcaklığı direkt aşağı verip vermediğini kontrol edin.
  • Aldığınız ürünün daha sonra yedek kılıf ya da kemerini, hatta olur ya bir yeri kırılırsa parçasını temin edip edemeyeceğinizi mutlaka sorun. Küçük bir deformasyon yüzünden koca arabadan olmayın.
  • Son olarak pusetin kendi ağırlığına, bebeğinizin ortalama kilosunu ve pusete asacağınız çanta gibi ağırlıkları da katarak bir hesap yapın. Bir yıl içinde belinizi sakatlamak istemezsiniz.