Otizm Farkındalık Günü’nde El Ele

Otizm Farkındalık Günü’nde El Ele

954

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, otizmli bireyleri unutmuyoruz ve bu yazımızda onlara verebileceğimiz desteklerin altını çizmek istiyoruz!

Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada Otizm Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olan Nisan ayının ikinci günü de Otizm Farkındalık Günü ’dür ve hepimizi bu konuda bilinçlenmeye, bilinçlendirmeye davet eder.

Biz de bu değerli günün öneminin altını çizmek ve sizlere hem GittiGidiyor’da yaptığımız farkındalık çalışmalarından bahsetmek hem de otizmli bireyleri topluma kazandırmak adına neler yapabileceğimizi hatırlatmak istedik. Otizmin günümüzdeki görülme sıklığını unutmuyoruz ve bu ay hep birlikte tüm dikkatleri otizme çekiyoruz!

HandinHand ekibi çalışmaları ile devamlı farkındalık

GittiGidiyor olarak engelli bireylerin haklarını savunan, yaşadıkları zorluklar hakkında farkındalık çalışmaları yapan ve onların iş hayatına aktif ve eşit katılımlarını arttırmayı amaçlayan HandinHand ekibimiz sayesinde bu bilinçlenme ve bilinçlendirmeyi hayatımızın her anına taşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Tohum Otizm Vakfı ’nı GittiGidiyor ofisinde ağırlayan HandinHand ekibi, otizmli çocukların çizimlerinden ilham alınarak yapılan ürünleri satarak bağış yapmaya ve çalışanları vakıf hakkında bilgilendirmeye yönelik bir etkinlik gerçekleştirdi.

GittiGidiyor çalışanları stand alışverişleri sayesinde otizmli çocuklara bağış yapma şansına sahip oldu. Yıllardır otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim ve sağlık hizmetlerinden eşit şart ve fırsatlarla yararlanabilmeleri için birbirinden değerli çalışmalar yapan Tohum Otizm Vakfı’nın yetkililerinin davet edildiği bu etkinlikte, GittiGidiyor ‘un bugüne kadarki şirket stand rekoru kırılmış oldu ve tam 16,5 saatlik eğitim masrafı için bağış toplanmış oldu.

Otizm hakkında bilmeniz gerekenler

Dünyada her 68 çocuktan birinin otizmli doğduğunu biliyor muydunuz? Görülme sıklığı gitgide artan otizm spektrum bozukluğu ya doğuştan gelen ya da yaşamın ilk 3 yılında tanısı konan karmaşık bir gelişimsel bozukluktur.

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi sürekli olarak verilen özel eğitimlerdir. Erken tanı ile birlikte haftalık en az 20 saat süren bir özel eğitim, otizmli çocukların yaşamlarında ciddi ölçüde fark yaratır. Doğru tedavi ile birlikte otizmli bir çocuğun, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile aynı okulda okuyabilecek duruma gelmesi söz konusu olabilir.

Dolayısıyla hepimizin el ele vermesi gereken en önemli mesele, otizmin farkındalığının arttırılması ve erken tanı ile birlikte ailelerin bu özel eğitimlerden faydalanabilmesi için onlara destek olmaktır. Ancak bu şekilde otizmli bireyleri topluma kazandırabiliriz.