Okula Hazırlık: İki Haftada Neler Yapmalı?

Okula Hazırlık: İki Haftada Neler Yapmalı?

1224

Okulların açılma tarihi yaklaştıkça çocukların heyecanı da artıyor. Çocuğunuzu okula hazırlamak için iki hafta öncesinden başlayarak adım adım neler yapabileceğinizi keşfetmeye ne dersiniz?

Okula hazırlık fiziksel ve psikolojik olarak bir süreç gerektiriyor. Son dakika stresi yaşamamak ve okul açıldığında hazır olmak için yapabileceğiniz bazı basit yönergeleri bu haftaki yazımızda sizler için derledik.

2 Hafta Önce

Sınıf arkadaşları ile buluşma ayarlayın

Okul başlamadan okul arkadaşlarıyla sosyalleşmek için bir organizasyon yapın. Çocukların birbirleriyle iyi vakit geçirmesi okula daha hevesle başlamalarına yardımcı olacaktır.

Alışveriş yapın

Okul için gerekli olan malzemeler almak için iki hafta öncesinden harekete geçmek sizi çılgın kalabalıklar içinde hızla alışveriş yapmak zorunda olma zahmetinden kurtaracaktır. Çocuğunuz için şımarma payı ayırabilir ve sevdiği eğlenceli bir ürünü de alabilirsiniz.

Eğlenceli bir gezi yapın

Çocuğunuzu öğrenme ruhuna sokmanın harika bir yolu da, hem eğlenceli hem de entelektüel açıdan zorlayıcı bir yeri ziyaret etmektir. Bilim merkezi, dinazor müzesi, büyük bir akvaryum gibi yerleri ziyaret etmek topluluklardan bilgi almak eğlenirken öğrenmesine yardımcı olur.

Pratik okul becerileri için harekete geçin

Bir okul gününü daha kolay hale getiren küçük görevlerden bahsediyoruz. Okul sonrası kıyafetleri çıkarma, ceketi hep aynı yere asma, termos ve yiyecek paketlerini çantadan çıkarma, size ait telefon numaralarını ezberleme gibi basit alışkanlıklar ve bilgiler size ve ona zaman kazandıracak; stresi azaltmak ve sorumluluk almaya başlamak gibi faydaları olacaktır.

1 Hafta Önce

Ev düzenini gözden geçirin

Çocuğunuzun odasını gözden geçirin. Çalışma alanı, kütüphane düzeni, çekmeceler alanları gibi yerlerde birikmiş gereksiz gereçleri eleyin. Yeni ihtiyaçları için yeterli alan açın. Evin diğer bölümlerinde de düzenlenmesi gereken yerler olup olmadığına bakın. Eğitici oyunları ailece oynamak için oturma odanızda bir köşe yaratma, mutfak duvarlarına okul takvimi ya da beslenme tablosu gibi bilgiler yapıştırmak, beslenme kutularını çocuğunuzun rahat alabileceği bir yere koymak yapılabilecek pratik ve keyifli değişikliklerdir.

Okul yolunu birlikte gidin

Toplu taşıma ile okula rahatça ulaşabildiğiniz bir lokasyonda yaşıyorsanız onunla birlikte bir iki kere seyahat edip yolu öğrenmesini sağlayın. Her ne kadar çocuğunuz servis ile ya da sizin onu okula bırakmanızla okula varacak da olsa toplu taşıma seçeneğini bilmesi iyi bir şeydir.

Uyku saatlerini düzenleyin

Yaz boyunca esneyen yatma kalkma zamanlarını okul başlamadan düzene sokun. Böylece ani bir şok yaşamayacaktır. Bu düzenlemeye neden ihtiyaç olduğunu ve başka nelerin düzenli yapılması gerektiğini açıklamanız yerinde olabilir. Ayrıca yatmadan önce okul çantası hazırlama işi için de birkaç prova yapabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Okula Dönüş: Evinizi Baştan Aşağı Hazırlayın
Okul çağındaki çocukların her gün düzenli olarak okula gidişi, gelişi, öncesi ve sonrası hazırlıkları için evde yapılması gereken düzenlemeler sadece çocuk odalarını kapsamıyor, tüm evin içine yayılıyor. Bu sebeple yapılması gerekenlere bütüncül bakıp, hazırlıkları tamamlamanın tam zamanı.

Okuldan başlamadan bir gün önce

Sırt çantasını birlikte hazırlayın

Akşam hazırladığınız çanta sabah telaşınızı azaltacaktır. Ayrıca eve döndüğünde çocuğunuzun sırt çantasını bırakabileceği bir köşe ya da alan belirleyin. Çocuğunuzun kendi çantasını hazırlaması ideal olanıdır ancak bu noktaya gelmesi zaman alabilir. Bu işi yaparken ondan her zaman yardım isteyin, böylece çok daha hızlı öğrenebilir.

Kıyafetleri ayarlayın

Çoraplar, iç çamaşırları ve ayakkabıları ayarlayın. Hava durumunu kontrol edin ve değişen hava olayları için almanız gereken önlemler varsa hazırlığınızı yapın.

Beslenme çantasını hazırlayın

Birçok ebeveyn bu hazırlığı akşam yemeği hazırlıkları esnasında yapıyor. Yiyecekleri koyacağınız kapları ayarlayın. Sandviç, meyve suyu gibi buzdolabında tutulan yiyecekleri eklemeyi unutmayın. Beslenme çantasının içine küçük bir not eklemek ya da bir gülen yüz ifadesi koymak da hoş bir sürpriz olacaktır.

Sakin bir gece geçirin

Gürültülü oyunlardan ve TV’den kaçının, ancak çocuğunuzu çok erken yatmaya da zorlamayın. Uykudan önce hikaye okumak da huzurlu bir gece uykusuna geçişi kolaylaştıracaktır.