Okula Dönüş: İhtiyaç Listeniz Hazır mı?

Okula Dönüş: İhtiyaç Listeniz Hazır mı?

main

31 Ağustos itibariyla uzaktan eğitimle, 12 Ekim itibariyla ise aşamalı şekilde okula dönüş başlıyor. Peki gerek evden gerek sınıflardan çalışma için ihtiyaçlarınız tamamlandı mı? İşte karşınızda detaylı bir liste!

Okula dönmeye sayılı günler kaldı. Çocuğunuzu hem okula hazırlamak hem de yepyeni bir eğitim yılına motive etmek üzere okul alışverişi için adımları atmaya ne dersiniz? Biz size bu konuda yardımcı olmak istedik ve okul alışverişinin temel detaylarını bu yazımızda bir araya getirdik.

Okula dönmeye sayılı günler kaldı. Çocuğunuzu hem okula hazırlamak hem de yepyeni bir eğitim yılına motive etmek üzere okul alışverişi için adımları atmaya ne dersiniz? Biz size bu konuda yardımcı olmak istedik ve okul alışverişinin temel detaylarını bu yazımızda bir araya getirdik. İster uzaktan eğitim, ister okula dönüş olsun; bu liste hepinizin yanı başında dursun!

Öncelikle herkesin merakla beklediği okullar açılacak mı sorusunun yanıtı ile başlayalım. Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun kararıyla birlikte okulların 31 Ağustos 2020 tarihiyle birlikte uzaktan eğitimle açılmasına karar verildi. Bakan Ziya Selçuk okula dönüş için ise 21 Eylül tarihinde ise Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını açıkladı. Dileyen okullar 17 Ağustos itibariyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek.

Evden eğitim için olmazsa olmazlar

Peki e okul yani uzaktan eğitim hakkında bilmeniz gerekenler neler? Öncelikle açık, uzaktan eğitimle canlı derslerin eba TV vasıtasıyla gerçekleşeceğini hatırlatalım. Bu eba tv Milli Eğitim Bakablığı’nın hazırladığı ve son dönemlerde de baştan aşağı yenilenmiş bir uzaktan eğitim platformu. Eğer bir öğrenci EBA TV kullanmak istiyorsa, bilgisayar ve cep telefonu ile internet üzerinden öğrenci şifresini giriyor. TRT EBA TV ise eba TV ilkokul , ortaokul ve eba TV lise şeklinde üç farklı kanaldan yayın yapıyor. Bu yayınlarda sınıflara göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatını takip eden ders anlatım videoları yayınlanıyor.

Eba TV frekans merak ediyorsanız şu şekilde bakabilirsiniz: EBA TV İlkokul HD 465. kanalda, EBA TV Ortaokul HD 466. kanalda, EBA TV Lise HD 467. kanalda yayına verilecektir. EBA TV İlkokul SD 932. kanalda, EBA TV Ortaokul SD 933. kanalda, EBA TV Lise SD 934. kanalda.

Şimdi de gelelim evden eğitimde okul alışverişi listesine eklenen detaylara. Çocuğunuz sırtına okul çantası takıp okula gitmeyecek olsa da yine tüm kırtasiye, vb ihtiyaçları yazımızın aşağısındaki şekilde listenizde olmalı. Ancak uzaktan okul derslerinde olmazsa olmazlardan biri elbette ki bilgisayar ve/veya tablet olacaktır. Bilgileri düzenli saklamak adına bir yazıcı, derslerini rahat dinleyebilmek için mikrofonlu kulaklık ve sağlıklı bir çalışma pozisyonu için bilgisayar koltuğu da uzaktan eğitimin olmazsa olmazları. Uzaktan Eğitim İçin Her Evde Bulunması Gereken 9 Ürün yazımızı tıklayarak diğer önemli teknolojik ürünlere de göz atabilirsiniz.

Baş kahraman: Okul çantası


Çocuklar için okul alışverişi konusunda akla ilk gelenlerden biri de elbette ki okul çantalarıdır. Onlarca okul çantası içerisinden seçim yapmakta zorlanıyorsanız size birkaç tüyo verelim.

Öncelikle çocuğunuz hangisini daha kolay taşıyacaksa ona göre bir model seçin. Tekerlekli veya çekçekli okul çantaları ya da klasik sırt çantası modelleri arasından onunla birlikte seçim yapabilirsiniz. Unutmayın; gelişme çağındaki çocukların eklem problemleri yaşamaması için taşıyacakları ağırlığın kendi ağırlıklarından maksimum %10 fazla olması gerekir. Dolayısıyla okul çantasının ağırlığını da öngörmek ve ona göre seçim yapmak gerekir. Sırt ve bel destekli okul çantaları da bu anlamda kurtarıcı olacaktır.

Tabii ki seçim yaparken görsellik de en az işlevsellik kadar önemli. Sonuçta bu çanta çocuğunuzun tüm yıl en yakın dostu olacak ve onu mutlu edecek bir model olmasında fayda var. Dolayısıyla seçim yaparken onun favori kahramanları ya da en sevdiği renkleri göz önünde bulundurun.

Olmazsa olmaz kırtasiye ürünleri


Okulunuz size zaten bir kırtasiye listesi önerecektir. İçinde de çocuğunuzun hangi sınıfta olduğuna göre farklı ihtiyaçlar yer alacaktır. Biz de genel anlamda unutmamanız gerekenleri ve GittiGidiyor’da yüzlerce seçenek arasından keyifle bulabileceğiniz bazı ürünleri hatırlatmak istedik.

Ona bir sürpriz yapın ve en sevdiği kahramanların çizimlerinin yer aldığı bir defter, defter kabı ve kalem kutusu alarak onu motive edin. Kalem kutusuna koymak üzere kurşun kalem, boya kalemleri, silgi, kalemtıraş, yapıştırıcı, cetvel, makas gibi kırtasiye ürünlerini unutmayın. Listenize defterlerini kişiselleştirmesi için ihtiyacı olacak etiketleri de ekleyin.

Çocuğunuzun okul kırtasiye alışverişi için yine sınıfına ve öğretmenlerinin talebine göre sözlük, yazım kılavuzu, deyimler gözlüğü gibi farklı kitapçıkları da listenizde bulundurun.

Kıyafet hazırlığı


Ardından çocuğunuzun okul için gardırop hazırlığının olmazsa olmazlarına göz atalım. Okul forması zaten ilk başta çözülen bir konu. Peki ya diğer ihtiyaçlar?

Çocuğunuzun formasını tamamlamak üzere okul ayakkabısı ve çoraplar alışveriş listenizde ilk sıralarda olmalı. Bileklerine takacaklar bir kol saati ve kızlar için taç, toka gibi okula uygun saç aksesuarları da unutulmaması gereken detaylar arasında.

Çocuğunuzun okul alışverişi için spor zamanlarını da unutmayın! Eşofmanlar, spor çorapları, spor ayakkabı, havlu, yedek tişörtler gibi detaylar beden eğitimi çantası içinde mutlaka olması gerekenler arasında.

Beslenme çantası


Son olarak okul ihtiyaçları listesinde beslenmeyi unutmuyoruz! Çocuğunuzun sınıf ve okuluna göre beslenme çantası mutlaka almanız gerekenler arasında. Beslenme çantasına sandviçlerini ve meyvelerini koyarak sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. 5 Pratik Beslenme Çantası Yiyeceği yazımızı tıklayarak birbirinden yaratıcı fikirlere göz atmanızı da tavsiye ederiz!

Çocuğunuzun su tüketimine motive etmek üzere ona tam da hayallerindeki gibi bir suluk almanızı öneririz. Ona alacağınız okul matarası ile su içmeyi asla unutmayacak!