Okula Dönüş: Evinizi Baştan Aşağı Hazırlayın

Okula Dönüş: Evinizi Baştan Aşağı Hazırlayın

1622

Okula dönüş günü yaklaşırken evinizde yapmanız gereken hazırlıkları atlamayın!

Yazın sonuna doğru ilerlerken, önümüzdeki bir o kadar güzel mevsim sonbaharın hazırlıklarını yapıyoruz. Kimimiz yazlık evleri kapatıp kışlık evlere geçiş yaparken, bazılarımız aynı evde bir dönüşüm hazırlığı içinde. Okul sezonunun da açılmasıyla birlikte hem çocukların hem de ebeveynlerin hayatlarını pratikleştirme ve konfor ekleme ihtiyaçları malum. Okul çağındaki çocukların her gün düzenli olarak okula gidişi, gelişi, öncesi ve sonrası hazırlıkları için evde yapılması gereken düzenlemeler sadece çocuk odalarını kapsamıyor, tüm evin içine yayılıyor. Bu sebeple yapılması gerekenlere bütüncül bakıp, hazırlıkları tamamlamanın tam zamanı. Okul için hazırlık başlasın!

Yeni okul düzeni

Normal bir okul ve iş günü pek çok hızlı ve seri işlerle geçiyor. Bu işlerde ortak nokta hepsinin günlük ve hızlı bir biçimde yapılması gerekliliği. Mutlaka her gün ihtiyaç duyacağınız her şeyi kolay ulaşılabilir noktalarda tutmalısınız. Bu evin her bölümü için geçerli. Mutfak ve banyonuzu yeniden düzenleyin ve hem kendiniz hem de çocuklar için her gün kullanılması zorunlu şeyleri kolay ulaşılabilir noktalara taşıyın. Mutfakta sabah hızlı ve besleyici kahvaltı için, banyoda ise pratik sabah bakım ve hijyeni için her şey hazır olmalı.

Giriş ve çıkış çok önemli

Bir okul sabahı ya da akşamında evdeki en önemli noktalardan biri, hatta belki de en önemlisi antre bölümü. Sabah vakit kaybetmemek için antrede mevsime uygun mont, ceket ya da kaban gibi giysiler bulunmalı, çocukların ve sizin çantanız hazır ve el altında olmalı, telefon şarjı, cüzdan ve anahtar gibi mühim şeyler bizimle dışarı çıkmak için orada beklemeli. Aynı şekilde dönüşte de çocukların üstündeki kirli kıyafetleri girişte çıkarmaları ve dolaba yerleştirmeleri, çantalarını bırakmaları ve anahtarların tekrar yerini bulması için bir alan olmalı. Portmanto ve askılık, bir dresuar, antre bölümünün olmazsa olmazları.

Çocuk odasına yeni düzen

Çocuk odası da sezona yeni bir düzenle girmeli. Yaz zamanı oyuncakların başrolde olduğu, okul ve ödevlerden ziyade eğlenceli zamanlara odaklanan oda düzeni, artık farklı bir düzene geçmeli. Eğlenceli kısımları yine oda içinde tutarak çalışma ve okul için bir düzen sağlamalısınız. Geçmiş dönemlerde çocuğunuzun yaptığı çalışmaları duvarlara asın ya da raflara yerleştirin, bunun için özel bir vitrin dolap da edinebilirsiniz. Onun gelişimini izlemek ve kendisine de göstermek için, onu teşvik etmek için harika bir yöntem bu. Çocuklar büyüdükçe mobilya değişimleri gerekebilir. Yatak ve gardırop alışverişinizi okul açılmadan yapmayı unutmayın.

Oyun ve çalışma zamanları

Odanın düzenine devam ediyoruz. Oyun vakitlerinde keyifle vakit geçirip, bittikten sonra düzenli bir şekilde çalışmalarına konsantre olabilmesi için depolama alanları yerleştirin. Oyuncaklarını düzenli bir şekilde kaldırı dikkati dağılmadan ödevlerine odaklanabilsin çocuklar.

Gardırop düzeni

Gardırop düzeni okul sezonuna hazırlığın olmazsa olmazlarından. Artık üzerine olmayan ya da giyilmeyecek kıyafetleri ayırıp başka ihtiyaç sahiplerine verin, okul zamanı ihtiyaç duyacağı tüm kıyafet ve aksesuarları düzenli bir şekilde çocuğunuzun ulaşabileceği yerlere yeleştirin. Böylece sabah size muhtaç olmadan kendi hazırlığını yapıp, kendi düzenini sağlayabilir.

Banyoda özel alan

Eğer kendine ait bir banyosu yoksa, banyo içinde ona özel bir alan hazırlayın. İhtiyaç duyacağı her şey bu bölümde bulunsun. Aynı banyo birbirinizin vaktinden çalmak istemezsiniz. Ona özel dolap, çekmece ya da raf, sepet gibi bölümler hazırlayın.

Tüm eve dağılmayın

Özellikle salon ve oturma odaları bölümlerinin düzenli kalmasını sağlayın. Oyuncaklar, kitaplar ve defterler belli bir yerde, muhtemelen çocuk odasında düzenli bir şekilde durmalı. Aradığınızda bulamayacağınız her şey size vakit ve zahmet harcatacaktır. Salonda vakit geçirseler de kullandıkları her şeyin ya salonda bir alanda ya da çocuk odasında kaldırılıp depolanması gerekir.

İLGİLİ ÜRÜNLER