Okula Dönüş: Çocuklarınızın Yeni Arkadaşlar Edinmesini Nasıl Sağlarsınız?

Okula Dönüş: Çocuklarınızın Yeni Arkadaşlar Edinmesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğunuz yeni bir okula mı başladı ya da arkadaşlıklar geliştirmek konusunda sorun mu yaşıyor? O zaman bu yazımıza bir göz atın!

Okulda arkadaş edinmek konusunda bu yazımızda sunacağımız ipuçlarına ve etkinliklere onu teşvik ederek bu süreç ile daha kolay başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte karşınızda bir okula dönüş meselesi: Çocuklarınızın yeni arkadaşlar edinmesini nasıl sağlarsınız sorusunun yanıtları!

Çocuklar için arkadaş edinmek sadece eğlence için değil, aynı zamanda çocuğunuzun iletişim, paylaşım, empati, problem çözme ve yaratıcılıklarını geliştirme gibi gelişimlerinde kritik öneme sahip. Her ne kadar bazı çocuklar doğal olarak sosyal olsa da, utangaçlık da çoğu çocuğun arkadaşlıklarını geliştirme konusunda bir engel olabilir, ancak bu durum çocukların gerçekten üstesinden gelmelerine yardımcı olabileceğimiz şeylerden biridir. Bunun için çocuğunuzu sosyal bir kelebeğe dönüştürmeye gerek yok, ancak onun sosyal olarak kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. İşte bu konu ile ilgili yapabileceğiniz bazı şeyler.

Sosyal becerileri nasıl beslerim?

Birlikte “Merhaba” demeye çalışın. Çocuğunuzu yeni birine hitap etmeye ve ismini sormaya teşvik edin. Veya çocuğunuza akranlarıyla oynayabileceği bir etkinlik önerin. Sosyal becerileri güvenli ve sıcak bir ortamda uygulamak ve prova yapmak, çocuğunuza sosyal ipuçları ve yaşa uygun sosyal beceri uygulamalarını öğreterek destekleyecektir. Çocuğunuz ayrıca, yeni biriyle tanışmanın normlarıyla daha rahat hale gelinceye kadar aile üyeleri ve aile arkadaşları ile birlikte selamlama egzersizleri yapabilir.

Küçük adımlarla başlayın

Çocuğunuzu her gün küçük aralıklarla sosyal durumlara maruz bırakarak başlayın. Ebeveyn katılımınızın güvenliği sayesinde çocuğunuz kendinden emin ve güvende hissetmeyi öğrenecektir. Bu yüzden iki düzine çocuğun katıldığı bir doğum günü partisini gitmek yerine yandaki komşunun çocuğu ile örneğin dondurma yemeye gitmesi ya da yürüyüş yapması daha iyi bir seçenektir.

Evde bir oyun günü planlayın

Çocuk psikologları utangaç çocukların kendi evlerinde kendilerini daha rahat hissettiğini belirtiyor. Bu nedenle evinizde bir oyun günü düzenlemek; daha az konuşma ve daha fazla katılım gerektiren bir aktivite sunmak çok işe yarayacaktır. Bu şekilde çocuğunuz utangaçlığının üstesinden gelmeye çalışırken yeni bir ortamla boğulmaz.

Hafif uzaktan gözlemci olun

Başlangıçta, çocuğunuz diğer çocuklarla etkileşime girdiğinde yakınlarda olmak önemlidir. Sizin varlığınızdan güç alıp, kendini daha güvende hissetmesi sosyalleşmesini kolaylaştıracaktır. Tüm bu süreçte çok müdahaleci olmamaya ve özellikle diğer akranlarının duyacağı şekilde utangaçlığının üzerine gitmemeye özen gösterin. Utanç, üzerine direkt gidildiğinde atlatılan bir duygu olmaktan çok, artan bir duygudur.

Güven ilişkisi oluşturun

Oyun zamanlarını planladığınızda süreler konusunda net olun. Örneğin, çocuğunuza 30 dakika boyunca arkadaşını ziyaret edeceğini söylerseniz, süre bittiğinde oradan ayrıldığınızdan emin olun. Tuvaleti kullanmak veya bir telefon görüşmesi yapmak için yanından ayrılacaksanız, ona bunu söyleyin ki o da sizi aramaya başlamasın. Bu tutarlılıklar sosyal güven ve yetkinlik geliştirmesine yardım eder. Unutmayın; güven, deneyime dayanır ve çocuğunuz size güvenebilirse kendine ve dolayısıyla başkalarına güvenmeyi öğrenecektir.

Arkadaş edinme önerileri

Çocuklar genellikle kendi ilişkilerini kurabilirler, ancak bu bazı sosyal durumlarda arkadaşlık kurabilmek için yardıma ihtiyaçları olabilir.

Örneğin çocuğunuzun en iyi arkadaşı ile arası bozulursa bu çok fazla dramaya neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun üzüldüğü zaman duygusunu paylaşması için pratik yapmalarına yardım edebilirsiniz. Şayet özür dilemesi gerekiyorsa, bu durumun doğallığı ile ilgili konuşun. Yanlış bir şey yapmadığını düşünüyorsa, konu ile ilgili objektifliği hakkında ve duyguları hakkında konuşun. Teneffüste oynayacak kimsesi olmadığını söylerse, katılmak için beklemek yerine ilk adımı atabileceğini anlatın. Bütün bu durumlar zaman içinde yaşanabilir ve yaşanması da doğaldır.

Arkadaşlığı teşvik etme faaliyetleri

Çocuğunuz utangaç olmasa bile, arkadaş edinmesine yardımcı olmak onu sadece bale veya basketbol gibi sosyal grup etkinliklerine kaydettirmek anlamına gelmez. Arkadaşlık görüşünü şekillendirmenin, sosyal becerilerini geliştirmenin ve ona benzer ilgi alanları ve değerleri olan diğer çocuklarla bağlantı kurması için fırsatlar sağlamanın çeşitli yolları vardır.

Arkadaşlık hakkında okuyun ve konuşun

Çocuklar harika bir hikayenin anlatımı yoluyla da çok şey öğreniyorlar. Arkadaşlık, merhamet ve paylaşmayı içeren kitapları araştırın ve çocuğunuzla okuyun. Bu kitaplar çocuğunuzun nasıl arkadaş olunacağını öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Birlikte oyun oynayın

Oyunlar da, çocuğunuzun nasıl ilişki kuracağını öğrenmesi için harika bir yoldur. Ona basit oyunlar öğretin ve bu oyunlarda daha rahat hale geldikçe daha zor olanları ekleyin. Çocuğunuz birlikte oynadığınız bu oyunları öğrendiğinde, bir arkadaşınızı çocuğunuzla oynamaya davet edebilirsiniz.

Yardım organizasyonlarına katılın

Çocuklar, başkalarına yardım eden etkinliklere katılarak empati kurmayı, yardım etmeyi ve diğer perspektifleri düşünmeyi öğrenirler. Çocuk hastaneleri için kullanılmayan oyuncaklar toplamak veya bir komşunun organizasyonu için atıştırmalıklar hazırlamak gibi basit görevlerde size yardımcı olmasını isteyerek başlayabilirsiniz.