Okul Döneminde Evdeki Rekabetle Başa Çıkmanın 6 Yolu

Okul Döneminde Evdeki Rekabetle Başa Çıkmanın 6 Yolu

Rekabet günümüz dünyasının bir gerçeği… Hayat yolu seçimlerle dolu. Kazanma ve kaybetme etrafında dönen bir dünyada yaşıyoruz. Rekabetin ortadan kalkmadığını ve hatta bizlere çok değerli yaşam derslerini öğretebileceğini biliyoruz. Fakat bunu çocuklar için mutlu ve sağlıklı bir süreç haline getirmek için ne yapabiliriz?

Hepimizin rekabetçi bir çizgisi yoktur, ancak sağlıklı rekabetle başa çıkmayı öğrenmek yaşam becerilerini de öğrenmek açısından çok önemlidir. Herkesin istediği zaman istediklerini yapabilecekleri bir sistemde yaşamadığınız sürece rekabetten kaçamazsınız. Çocukların bunu öğrenmeye erken yaşta başlaması da onlara hayat yolunda önemli avantajlar sağlayacaktır. Lütufla kazanmayı ve saygı ve itibarla kaybetmeyi öğrenmek, çocuklar için doğal bir tepki değildir ancak onlar için iyi bir rol model olabilirsiniz ve hem kazanma hem kaybetmeyi nasıl ele alacaklarını gösterebilirsiniz. İşte özellikle okul döneminde, evdeki rekabetle başa çıkmanın yolları!

1. Güvenli bir alanda rekabeti yaşamalarına izin verin

Çocuğunuzun rekabetle tanışması için ilk adımı onu takım sporları ile tanıştırmak olarak düşünebilirsiniz ancak rekabet, çiçek yetiştiriciliğinden, ev temizliğine kadar hemen hemen her alanda gerçekleşir. Esasında mesele doğru aktiviteden ziyade konunun nasıl ele alındığı ile ilgilidir. Yine de çocuğunuza baskı yapmayan bir ortamda rekabet ruhunu yaşatmak için güvenli, temiz ve eğlenceli bir ortam arayışındaysanız, örneğin trambolin parklarına gitmeyi düşünebilirsiniz. Çocuklar biraz egzersiz yapabilir, bireysel ve takım oyunları oynayabilir ve başkalarıyla iyi vakit geçirirken sınırlarını test edebilirler.

2. Onlara bir yapı verin

Çocuklara hedefleri kanıtlanmış bir yapı sağlandığında daha güvenli hissederler. Kural ve zaman çizelgeleri çocuklara bir şeyi dört gözle beklemelerini ve uygulama için motivasyon vermelerini sağlar. Rekabeti çocuklarınız için biraz daha eğlenceli ve motive edici hale getirmek için bu kurallar çok işlevseldir.

3. Onlara alan verin

Çocuklarınızı rekabet etmek için çok zorlamayın ve oyunlarını yöneterek eğlencelerini çalmayın. Çocuğunuz oyuna yeterince adapte olmadığına inanıyorsa, ilgisi kopma noktasına gelecektir. Onların keşfetmek ve kendi başlarına rekabet etmeyi istemelerini sağlamak için zaman ihtiyaçları olabilir; bunu unutmayın.

4. Neye ihtiyaçları olduğunu bilin

Birden fazla çocuğa sahip olan her ebeveyn, aynı ortamda yetişmiş olsalar bile, iki çocuğun tamamen aynı olmadığını bilir. Onların, kendilerini rahat hissetmelerini ve açıkça ifade edebilmelerini teşvik etmek en iyisidir. Bazen en iyi rekabet ruhu takım sporlarına karşı bireysel etkinliklerden doğabilir.

5. Onları motive edin

Genç spor antrenörlerinin, büyük bir galibiyetten sonra takımı hep birlikte yemeğe çıkarmasının bir nedeni var. Bu kutlamalar zaferi de arkadaşlarla paylaşmayı öğretir. Başarılar karşısında kutlama yapmak onların rekabete olan ilgilerini de arttıracaktır. Bu gibi ödüllerle kazanımlar karşısında çocuklarınızı motive edin.

6. Ters psikoloji kullanın

Bazen ölçülü kullanılan ters psikoloji oldukça işlevsel olabilir.  En küçük rekabetçi kıvılcım bile, doğru düğmelere basıldığında yanacaktır. Çocuklarınızın sağlıklı rekabeti anlamalarını ve zevk almalarını sağlamanın, ebeveyn olarak sahip olabileceğiniz zor görevlerden biri olduğunu biliyoruz. Rekabet kavramlarını anlamak çocukların sağlıklı gelişimi için çok önemli olsa da, çocuklarınız için onlara beslediğiniz sevginin kazanıp kazanmama ile bir ilgisi olmadığını ve koşulsuz olduğunu bilmelerinin de çok önemli olduğunu unutmayın.