Mutlu Bir Hamilelik İçin 7 Öneri

Mutlu Bir Hamilelik İçin 7 Öneri

2699
main

Hamileliğinizi en mutlu şekilde geçirmek için hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu yazımızda size güvenli ve mutlu bir hamilelik geçirmeniz, aynı zamanda sizin ve bebeğinizin sağlıklı olmasına yardımcı olabilmek için yaşamınızda ne gibi değişikler yapabileceğinizden bahsetmek istedik. Bu yaşam tarzı değişiklikleri bebek sahibi olmaya karar vermeden de başlamanızda fayda vardır, ancak eğer zaten hamile iseniz, bu adımların çoğunu mümkün olduğunca uygulamanız ideal olacaktır. İşte karşınızda mutlu bir hamilelik için 7 öneri!

1. Aktif olun

Egzersiz önemlidir. Yapılan çalışmalar, gebelikleri boyunca gebeliğe uygun tempoda düzenli egzersiz yapan kadınların daha hareketsiz akranlarına göre daha fazla plasenta ürettiğini belirtiyor. Plasentanın hacmi, oksijeni ve besin maddelerini bebeğinize taşıma kabiliyetinin genel bir işaretidir. Araştırmalar aynı zamanda gebelik sırasında egzersiz yapmanın hem anne hem de bebeğinin kalp sağlığı açısından yarar sağlayabileceğini göstermiştir.

2. Toksinleri azaltın

Hamileliğiniz sırasında toksik kimyasallarla temasınızı azaltmak, sizin ve bebeğiniz için önemlidir. Toksinleri önlemenin en kolay yolu, doğal ve organik besinleri tüketmektir. Toksin atımında başka bir bileşen de kişisel bakım ürünleridir. Mümkün olduğunca doğal kozmetikleri tercih etmenizde fayda vardır. Temizlik ürünleri konusunda da doğal içeriklilerden yana olmanızı öneririz.

3. Beslenmenizi çeşitli tutun

Genel olarak, mümkün olduğunca taze ve organik gıdalar seçin. Yeterli protein, sağlıklı yağ, meyve ve sebzeden oluşan dengeli bir diyetle çalışmayı hedefleyin. Bebeğin sağlığı için B vitamini oldukça önemlidir, bu nedenle bol miktarda yeşil yapraklı sebze tüketin.

4. Dinlenin

Hamilileğiniz boyunca vücudunuzun geçirdiği süreç sizi yorabilir ve dinlenme ihtiyacınız artabilir. Bu dönemde hayat enerjinizi de tüketen aşırı düşünme ve endişeden kaçınmak önemlidir. Hamile kadınlar genelde hamileliklerin ilk ayları birkaç saat daha uykuya ihtiyaç duyarlar. İstediğiniz zaman dinlenmeye ve uyumaya çalışın. Dinlendirici olmayan uykularınız olursa uykudan önce sevdiğiniz bir rahatlama tekniği ile çalışabilirsiniz. Müzik dinlemek, kitap okumak da gevşeyerek uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu da okuyun: Hamilelikte Uykunuzu Güzelleştirecek 6 Tüyo
Hamilelik ve uyku; hiç de hafife alınmaması gereken bir ikili! Büyüyen karnınızla birlikte zorlaşan uyku düzeninize yapacağınız birkaç dokunuşla o özlediğiniz uykularınıza kavuşmanız mümkün.

5. Doğru zihniyet

Farkında olunması gereken önemli bir konu, bedenlerimizin akıllı olduğu gerçeğidir. Gebelik doğal bir süreçtir, bu bir durum ya da hastalık değildir. Kendi bedeninizin bu inanılmaz başarıyı gerçekleştirme kabiliyetine güvenin.

6. Kendinizi geliştirin

Bu dönemde süreçle ilgili araştırılacak pek çok konu olması doğaldır. Hamilelik ve doğum söz konusu olduğunda, özellikle de internette çok fazla yanlış bilgiye denk gelebilirsiniz. Araştırmanızı yaparken kaynaklarınızın güvenilir olduğundan emin olun. Nihayetinde hamileliğiniz, sağlığınız ve bebeğinizin sorumluluğu sizdedir. Herhangi bir prosedürü reddetme veya rıza gösterme hakkına sahipsiniz ve kesinlikle doktorunuz tarafından bilgilendirilmeniz en iyisidir.

7. Diyetinize besin takviyeleri ekleyin

Omega-3, büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar ve özellikle beyin ve sinir sistemi gelişiminde çok önemlidir. Yüksek kaliteli, saflaştırılmış balık yağı takviyesi alırken, Omega-3 bakımından zengin gıdaları da diyetinize dahil etmeniz faydalıdır. Omega-3 aynı zamanda majör depresyon belirtileri gösterme olasılığını, doğum sonrası dönemi de içerecek süreçte düşürmektedir.

D vitamini, gebelikle ilgili komplikasyon riskini azaltabilir. Bebeğinizin kas, kemik ve hormon gelişiminde önemlidir ve gebelik süresince bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olur.

Probiyotikler de özellikle hamilelik sırasında önem taşır. Yüksek kaliteli bir probiyotik, bebeğinizin yararlı bakteri elde etmesini yardımcı olur, bu da ilk birkaç yıl içinde hastalık riskini azaltabilir. Beslenmeyle ilgili tüm bu detayları doktorunuzla görüşerek uygulamayı da unutmayın.