Montessori Eğitim Sistemi Nedir?

Montessori Eğitim Sistemi Nedir?

1665

Birçok başarılı bilim insanı, sanatçı ve iş dünyasından etkili karakterlerin Montessori eğitim sistemi gördüğünü biliyor muydunuz? Çocukların gerçek potansiyelini ortaya dökmelerine yardımcı olan bu eğitim yöntemi ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Peki nedir bu Montessori eğitim sistemi?

Bir eğitim sistemi düşünün ki, ödül yok, ceza yok, sabit öğrenme süreleri yok, farklı yaştaki öğrenciler aynı sınıfta, öğretmen masası ve öğrencilerin sırayla oturduğu bir sınıf düzeni yok. Böyle bir pedagoji yaklaşımı hayal gücünüzü zorlayabilir ancak Montessori eğitim sistemi 100 yılı aşkın bir süredir güvenilirliği ve etkinliği ispatlanmış bir yöntem olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanıyor. Ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bu montessori eğitiminin temel özelliklerini ve başarısının ardındaki nedenleri bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

1870 yılında İtalya’da dünyaya gelen Maria Montessori mücadele dolu bir eğitim hayatından sonra 1896 senesinde ülkesindeki ilk kadın doktor olma ünvanını edindi. Çalışma alanı olarak psikiyatriye yönelmeyi tercih etti ve özellikle zihinsel engelli çocukların eğitiminde uzun yıllar çalıştı. Bu yıllar boyunca yaptığı gözlemler ve edindiği deneyimlerle çocukların dürtüsel ihtiyaçlarına cevap veren zengin öğrenme materyalleri geliştirdi. Zihinsel engelli çocuklarla geliştirdiği uygulamalı materyalleri kullanarak çalıştı ve 1 okul yılı içinde çocuklar devlet sınavlarını geçip normal akranlarının çoğunu aştılar.

Bu başarıdan sonra benzer teknikler normal çocuklara da uygulanmaya başladı ve o zamana kadar görülmemiş potansiyellerin ortaya çıktığına şahit olundu. Montessori çocukların ilk altı yıllarında bir sünger gibi emici zihinleri olduğunu ve her zaman aktif olmaları gerektiğini gördü.

Montessori, çocuğun spontan öğrenmesini kolaylaştırmak için deney materyalleri denedi ve oluşturdu. Dikkatlice hazırlanmış bir ortamda materyalleri seçmek için özgür bırakılan her çocuğun ihtiyaç duyduğu materyali kendisinin seçtiğini gözlemledi.

Bu nedenle Montessori prensipleriyle eğitim veren bir okulda eğitim materyallerinin dikkatlice sınıflandırılıp çocukların kolayca ulaşabilecekleri yerlerde tutulduğunu görürsünüz. Çocuklar hangi araçlarla ne yapacaklarına kendileri karar verirler ve istedikleri sürelerde çalışma yapabilirler. Öğretmenler bu esnada bir gözlemci ve sınırlı etki ile yönlendirici fonksiyondadırlar. Yönlendirme yaparken çocukların bireyselliklerini, karar alma süreçlerindeki aktifliklerini gözetirler.

Montessori okullarında çok dilli eğitim yaygındır. Çocuklara ana dilleri haricinde bir, bazen birkaç dil öğretilebilir. Özellikle beynin dil bölgesinin gelişmekte olduğu bebeklik ve okul öncesi dönemde bu alanlara eğilmek oldukça önemlidir. Çok dilli eğitim çocuğa farklı bakış açılarını öğretip, dünya vatandaşı olmasının temellerini kurar.

Bu eğitim sistemi çocuktan yola çıkarak kurulmuştur ve ödül ya da ceza sistemi yoktur. Her çocuğun farklı olduğunu dolayısıyla öğrenme hızlarının da farklı olacağını gözetir. Çocuklar istedikleri kadar tekrar ve hata yapabilirler. Sosyal ilişkilerini kendileri düzenleyebilirler ve seçimlerinde özgürlerdir.

Mekanik düzenekler, kesme, katlama, boyama, çizme, boncuk geçirme gibi eğitim malzemeleri matematiksel zihin için etkili öğrenme materyalleri olarak tasarlanıp, kullanılır.

Her çocuğun yeterince hareket edebildiği bir fiziksel alanı vardır. Bu da onların sakin ve neşeli olmasına imkan verir. Öğretmenlerinin sözleriyle değil, çevre ile etkileşimleri aracılığıyla kolaylıkla öğrenirler.