Soru-Cevap: Mehmet Vefa ile Çocuklar ve Yüzme Üzerine

Soru-Cevap: Mehmet Vefa ile Çocuklar ve Yüzme Üzerine

3934

5 yaşında yüzmeye başladı ve üniversite sonrasında Avustralya’ya giderek yüzme eğitmeni oldu. Uzmanlık alanı çocuklar ve onlara yüzme öğretmenin tadını mutlulukla çıkarıyor! GittiGidiyor Blog olarak Mehmet Vefa’dan çocuklar ve yüzme üzerine birbirinden değerli bilgiler edindik. Çocuklarla kurduğu iletişimden çocuklar için yüzme tekniklerine Mehmet Vefa ile sohbetimizi keyifle okumanız dileğiyle…

Yüzmeye başlamak için en doğru yaş nedir?

Eğitimimi ve deneyimimin büyük bir kısmını Avustralya’da edindim. Orada 4-6 aydan itibaren ebeveynler bebekleriyle suya giriyor. Yüzme eğitimi de bu yaşta başlıyor. Türkiye’de de bilinçli aileler çocuklarının suyla pozitif ilişki kurmasını sağlamak adına ortalama 12 aydan itibaren yüzme dersleri almaya başlıyor. Bu da beni son derece mutlu ediyor.

Hangi yaş için ne gibi farklı yüzme teknikleri öğretiyorsunuz?

Avustralya’da aileleri ve çocukları eğitmek, suyun içinde ve etrafında güvenliği sağlamak ve donanımlı ve bilinçli bireyler yetiştirmek için dört kurum vardır. Swimming Australia, Royal Life Saving, Surf Life Saving ve Austswim. Ben de bu dört kurumun ortak akılla hazırladığı bilimsel temellere dayandırılan yüzme eğitim programını uyguluyorum. Üç seviye ve 11 bölümden oluşan program, 0-12 yaş arası çocuklara yüzme eğitimini oyunlarla, şarkılarla öğretiyor. 3-4 yaşından itibaren şarkılar yerini oyunlara bırakıyor (eğlence faktörü asla elden bırakılmıyor). 12 yaşından itibaren olimpik seviyede antrenman yapmaya başlayan çocukların yaşına uygun alıştırmalarla eğlenceli şekilde devam ediliyor.

Basitten karmaşığa giden bir yol izliyorum. 2-3 yaşından itibaren çocuklara kulaç atmayı, önce serbest ve sırt üstü yüzmeyi öğretiyorum. Önce tek taraftan sonra iki taraftan da nefes almayı öğreniyorlar. Serbest ve sırt üstünde mükemmelleşmeye başlayan çocuklar ardından kol ve ayak dinamikleri tamamen farklı olan kurbağalama stilini öğrenmeye başlıyorlar. Sonrasında dolphin ayak vurmayı öğrenen çocuklar kollar da eklenince kelebek yüzmeye başlıyorlar.

Bebekler ve ebeveynlerle yüzme derslerinden de biraz bahsedebilir misiniz?

Ebeveyn – Bebek programının iki ana hedefi var. Birincisi, ailelere bebekleriyle suda konforlu ve güvenli zaman geçirmeyi öğretmek. Ailelere doğru tutuş tekniği, uygulanan her bir pratiğin faydaları uygulama esnasında sözlü olarak anlatılıyor. İkincisi ise, istemsiz suya düşmelerde bebeklere kendi can güvenliğini sağlamayı önemli pratikleri şarkılarla ve oyunlarla öğretmek. Kısa süre içinde suya düşen bebek arkasını dönüp duvarı tutmayı ya da suyun altında gözünü açıp en yakın duvara yüzmeyi öğreniyor. Bebeklerin suyun içinde neler yapabildiğini gören velilerin şaşkın ifadeleri beni her seferinde çok mutlu ediyor.

Çocuğunu yüzmeye başlatmak isteyen ebeveynler için önerileriniz neler olur?

Eğitim evde başlar. Yüzme eğitimi de banyo ve duş sırasında kaliteli zaman ile başlıyor. Konforlu ve güvenli bir banyo deneyimi yaşayan çocuklar, havuza, denize girdiklerinde çok daha pozitif ve uyumlu tepkiler veriyorlar. Yüzme eğitimi konusunda seçim yaparken eğitmenin çocuklarla olan ilişkisine, havuz suyunun sıcaklığına, havuzun derinliğine, kullanılan ekipmana, oyuncaklara ve uygulanan müfredata dikkat edilmesini öneririm. Bu gibi konuları konuşmaktan çekinen, “ben her şeyi bilirim siz benim işime karışmayın” gibi tutumlar sergileyen eğitmen ya da yüzme kulübü sahipleriyle karşılaşırsanız koşarak uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Bilinçsiz bir yüzme eğitimi istenmeyen travmalara, suyu sevmemeye (ki suyu sevdirmek, pozitif bir su deneyimi yaşatmak birinci amacımızdır) sebep olabilir. Konvansiyonel yüzme eğitimi geride kaldı. Sert, aşırı disiplinli, otoriter olmaya çalışan eğitmenler yüzünden birçok çocuk suyu sevmiyor. Bir insanın suyu sevmemesi mümkün olabilir mi? : ) Her yaşta insan havuza, denize girdi mi mutlu olur.

Yüzmekten/sudan korkan çocuklar için ebeveynlere önerileriniz olur mu?

Onunla bu yolda birlikte yürüyün. Duş ve banyo zamanında siz de mayonuzu giyin, en sevdiği oyuncakları yanınıza alın. Şarkılarla, oyunlarla pozitif bir banyo zamanı geçirin. Eğitmen seçiminde yukarıda bahsettiğim konulara dikkat edin. Çocukların hayal gücü çok zengin. Sayısız sebepten ötürü su korkusu geliştirebilirler. Ona daima destek olun, onu anladığınızı hissettirin. Daima pozitif olun. Yüzünüzdeki tedirginliği bir kenara bırakın ve gülümseyin. Zamanla korkusunu yenecektir. Bu korku ciddi boyutta ise etrafınızda çocuk psikolojisi konusunda uzman kişilerden yardım isteyin.

Yüzme sizin hayatınıza nasıl girdi? Çocuklara yüzme eğitimi verme fikri nasıl şekillendi?

Yüzmeye 5 yaşında Yüzme İhtisas Kulübü’nde başladım. Ertesi sene Galatasaray Kulübü’ne geçerek uzun yıllar lisanslı olarak yüzdüm ve sutopu oynadım. Üniversiteden sonra Avustralya’ya gittim. Orada hayatımla ilgili ne yapacağıma karar vermeye çalışırken, önce cankurtaranlık sonra da yüzme eğitmenliği eğitimi aldım. Çocuklarla iyi anlaştığımı ve bu işi çok sevdiğimi fark ettim. Yüzme son derece bilimsel bir spordur; suda fizik kanunları geçerlidir. Yüzme eğitimi ise davranış bilimlerinin ışığında daha kaliteli hale gelir. Oradaki eğitimlerden sonra, işinden zevk alan bir yüzme eğitmeni olmak kaçınılmazdı!

“Hocam bizimki yüzmeyi ne zaman öğrenir?”

Sık duyduğum bir soru. Her çocuk kendi hızında öğrenir. Eğer etrafınızda size “Çocuğunuza altı haftada yüzme öğretiyoruz” iddiasında olan bir yüzme okulu varsa itimat etmeyin derim; bu pek inandırıcı ve tutarlı olmaz. Eğitmenin amacı çocukların öğrenme kanallarını açmak, suyu ve yüzmeyi sevdirmek olmalı. Çocuklar en çok eğlenirken öğrenir. Bu faktörü daima hatırlamalı. 

Konu çocuklar olunca elbette komik anlar yaşanıyordur. Bize bu komik anlardan bahseder misiniz?

Çocukların zihninden neler geçtiğini duyunca çok şaşırıyorum. Havuzun içinde, yüzme dersinin ortasında bir anda çıkışta halasına gideceğinden bahseden ya da Barış Manço’nun Arkadaşım Eşek şarkısını söylemeye başlayan çocuklar oluyor. Suyun altında gülümseyerek baloncuk yapan çocuklarla göz teması kurmak da çok eğlenceli : )