Masal Kitaplarına Göre Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

Masal Kitaplarına Göre Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

3528
main

Kurbağa Prens, Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi, Rapunzel ve çok daha fazlası… Çocukken sizin hayallerinizi süsleyen, şimdi de çocuklarınızın hayal dünyasını zenginleştiren masallarla biraz daha haşır neşir olmaya ne dersiniz? Çocuklara okumayı sevdiren masalları bir adım daha öteye taşıyıp çok keyifli aktivitelere dönüştürebilirsiniz. Önerilerimizden ilham alarak kendi aktivitelerinizi yaratacak, çocuklarınızla beraber çok daha keyifli vakit geçireceksiniz.

Hansel ve Gretel’in Şeker Evi

İki kardeşi gördükleri anda cezbeden şekerden evi çocuklarınızla birlikte yapmak için tek ihtiyacınız olan şey pasta malzemeleri! Önce kek kalıbı içinde pandispanya pişirip ardından krema ve taze meyvelerle üzerini ya da içini doldurabilirsiniz. Pastayı dilediğiniz gibi süslemek size ve çocuklarınıza kalmış. Renkli draje şekerler, taze meyveler ve şeker hamuruyla çocukların hayalindeki pastayı mutfağınıza getirebilirsiniz. Üstelik bu sefer masaldakinden çok daha zararsız!

Kurbağa Prens Hatırası

Çocukların aklına kazınan keyifli masallardan biridir Kurbağa Prens! Peki, çocuğunuza bir kurbağa yapmaya ne dersiniz? Bunun için pek çok farklı ürün kullanabilirsiniz. İsterseniz yeşil bir keçe ile isterseniz de hama beads ile çok sevimli kurbağalar yapabilirsiniz. Hatta kumaş parçalarından faydalanıp kurbağa kuklası yapmak bile mümkün! Çok sevilen Kurbağa Prens masalından esinlenerek yapılan kurbağalar, çocuklarınızın en favori oyuncakları arasına girecek.

Karlar Ülkesi Kraliçesi: Elsa

Kız çocuklarının son dönemlerdeki en favori karakterlerinden biri Elsa. Dolayısıyla üzerinde onun görüntülerinin olduğu giyecek, aksesuar, hatta ev tekstil ürünlerine bile bayılıyorlar. Peki, Elsa’yı gündelik aktivitelere dahil etmeye ne dersiniz? Örneğin, Elsa’nın balıksırtı saç örgüsüne meraklı olan kızlara, böyle bir saç modeli yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Elsa’nın göz alıcı mavi elbisesi. Biraz kumaş, uygun bir kalıp ve biraz destek ile çocuğunuza kraliçelere özgü bir kıyafet tasarlayabilirsiniz. Çocuklarınız, kendilerini Karlar Kraliçesi gibi hissedecekleri bu aktivitelere bayılacak.

Kırmızı Başlıklı Kız Ormanda

Büyük annesine çilek toplamaya giderken Kötü Kalpli Kurt tarafından kandırılan Kırmızı Başlıklı Kız’ın hikayesi her çocuğun aklında yer eden masallardan biri. Peki, bu masaldan bir sahne canlandırmaya ne dersiniz? Elinize hasır bir sepet alın ve çocuğunuzla beraber doğa içinde keyifli bir piknik yapın. Yolculuk boyunca önünüze çıkan farklı çiçekleri ve yaprakları da sepete doldurmayı unutmayın! Üstelik karşınıza çıkma ihtimali olan canlılar bu sefer kurt değil; kedi, köpek ya da kuşlar olacaktır.

Masala dair bir diğer öneri ise çocuğunuza renkli yüz boyaları ile kurt makyajı yapmak. Çocukların hassas cildine özel tasarlanan boyalarla yapacağınız vahşi hayvan makyajları, özellikle erkek çocuklarını çok mutlu edecek.