Kolay Bir Doğum İçin 10 Rahatlatıcı Teknik

Kolay Bir Doğum İçin 10 Rahatlatıcı Teknik

2853

Gebeliğiniz sırasında günlük olarak rahatlama tekniklerini kullandığınızda doğum sırasında da içgüdüsel bir şekilde rahat olabilirsiniz. İşte karşınızda kolay bir doğum deneyimi yaşamanız için kullanabileceğiniz 9 ipucu ve teknik!

Kolay bir doğum için rahatlık çok önemlidir. Doğum esnasında gergin hisseden bir anne adayının vücudunda adrenalin hormonu salgılanmaya başlayacaktır. Bu hormon beyni alarm durumuna geçirip anne ve bebeği korumak için bedenin “kaç ya da savaş” reflekslerinin en etkin şekilde çalışabileceği pozisyona gelmesine neden olur. Oysa bizim rahat bir doğum için beklediğimiz beden pozisyonu rahim hareketlerinin rahatça yapılabileceği ve rahim ağzının rahatça genişleyebileceği şekilde kan ve oksijen dolaşımının sağlanmasıdır. Unutmayın; bedene gevşemek öğretilebilir! Hamileliğiniz boyunca gerçekleştireceğiniz bazı pratikler bedeni hemen doğru pozisyona sokmakta çok etkilidir. Bu yazımızda sizi derinden rahatlatacak bazı tekniklerden bahsedeceğiz.

1. Derin nefes

Nefes rahatlamanın anahtarıdır diyebiliriz. Çeşitli nefes aralıklarından oluşan teknikler mevcut ama biz size 7/11 nefes tekniğinden bahsedeceğiz. Yapmanız gereken şey 7 saniyede nefes alıp, 11 saniyede nefes vermektir. Eğer bu süreler size çok uzun geldiyse 3/6 ya da 4/7 olarak süreleri değiştirebilirsiniz. Nefes verme süresinin nefes alma süresinden uzun olması bedeni gevşetecektir.

2. Masaj

Dokunmaktan hoşlanıyorsanız masaj, günün stresini hafifletmek ve kan dolaşımını düzenlemek için harika bir yol olabilir. Eşinizin size yapacağı hafif masajlar veya bir profesyonelin düzenli yardımı; hangisini seçerseniz seçin, masaj harika bir destektir!

3. Meditasyon

Düzenli yapılan meditasyonun beynin stres bölgesini küçülttüğü klinik olarak kanıtlanmıştır. Meditasyon çok genel olarak nefese odaklanmayı, dikkat dağılsa bile dikkati tekrar tekrar nefese vermeyi içeren bir pratiktir. Sizin için uygun bir mediyasyon tekniği bulun ve düzenli yapılan meditasyonun hayatınızı nasıl kolay ve keyifli bir şekilde değiştireceğine şahit olun.

4. Yürüme

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için düzenli yapılan egzersizler çok etkilidir. Yine de bu dönemde ağır spor aktivitelerinden kaçınmak isteyebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız sporu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte doğada yapılan yürüyüşler pek çok fayda sağlayacaktır. Bu yürüyüşler sayesinde vücudunuz stres ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olan ve gevşememize sağlayan endorfin (mutluluk) hormonunu bolca üretecektir.

Bunu da okuyun: 5 Maddede Doğum Koçu Kimdir, Ne Yapar?
Doğum koçunun ismi Eski Yunancada “doula”. Anlamı ise “hizmet eden kadın”. Doğum koçunun yaptığı şey, normal doğumu desteklemek, gebeliği güzel bir anı olarak hafızalara kazımak için çalışmak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak hamileleri rahatlatmaktır. Nasıl insanlar bu doğum koçları, neler yaparlar, bakalım!

5. Banyo seansları

Banyo yapın ve küvette kendinizi şımartın! Eğer bu mümkün değilse, o zaman sık sık duş yapın. Su stresin vücuttan atılmasını kolaylaştırır, enerji verir, toksin atımına yardımcı olur, ağrıları hafifletir ve kaslarınızı gevşetir.

6. Egzersiz

İster hamile olun ister olmayın; gevşemek için egzersiz süper etkili bir yoldur. Vücudunuzu hareket ettirmeye ve o anda var olmaya odaklandığınız için güne ilişkin her türlü stres veya endişeyi bırakabilirsiniz. Hamile yogası, yüzme, pilates ve dans, hamilelik için mükemmel egzersiz alternatifleridir.

7. Temponuzu yavaşlatın

Yaşam temponuz çok yüksekse yavaşlayın. Başka çocuklarınız varsa ya da iş rutininiz çok yoğunsa gerekirse yardım isteyin. Kendinize zaman ayırmak en iyi rahatlamalardan biri olabilir. Bu boş vakitlerinizi dinlenmek için kullanabileceğiniz gibi kendinizi şımartmak için de kullanabileceğinizi unutmayın. Yüz bakımı, aromaterapi ya da reiki seansları gevşemenize sizi şaşırtacak bir şekilde yardımcı olabilir.

8. İmgelem tekniğini kullanın

Bedeniniz özellikle duyusal algılarınızla birlikte kullanıldığında çok güçlü tepkiler verir. Gözlerinizi kapatıp sakin bir müzik açtığınızda ve derin nefesler alırken doğumunuzun nasıl huzurlu ve rahat bir şekilde gerçekleşeceğini hayal ettiğinizde zihniniz de bu sürece harika bir şekilde hazırlanmaya başlar. İmgelem yöntemini hayatınıza çekmek istediğiniz tüm pozitif durumlar için de kullanabilirsiniz. Bu şekilde beyninizde hayalini kurduğunuz durumlar ile gerçek yaşam durumunuz arasında içgüdüsel tepkilerle oluşan sinir yolları yaratabilirsiniz.

9. Kendinizi eğitin

Hamilelik ve doğumun fiziksel bir stres yaratmasının yanında, ne ile karşılaşacağınızı tam olarak bilememek de stres yaratır. Bu sıra dışı dönemle ilgili endişeli olmak normaldir. Bu konuda kendiniz üzerinde baskı kurmayın. Bununla birlikte süreçle ilgili kendinizi eğitirseniz bilinmeyenlerin bilinir olmaya başlayacağını ve sizin de rahatlayacağınızı unutmayın. Bu bilgiler sayesinde kişisel doğum kararlarınız da daha sağlıklı bir şekide oluşacaktır.