Kış Mevsimine Özel Çocuk Beslenmesi

Kış Mevsimine Özel Çocuk Beslenmesi

1701
main

Mikropların okulda ve sokakta kol gezdiği, soğukların üşüttüğü, hastalıkların minik bedenlere haince girdiği bu mevsimde, çocuklarınızın beslenmesine her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz ki dirençleri yüksek olsun.

İşte kış mevsiminde çocuk beslenmesine dair ebeveynlerin bilmesi gerekenler:

Sıcak ve Kalorisi Yüksek Yiyecekler

Kışın sıcak ve kalorisi yüksek yemekleri çocuğunuza yedirmelisiniz. Örneğin zeytinyağlı yemekler yerine kıymalı veya kuşbaşı etli sebze yemeklerini pişirebilirsiniz. Bakliyatlar, pilav, muzlu ballı süt, omlet, tahin-pekmez gibi seçenekler çocuğunuzun beslenme programında olmalı. Kalorili yiyecek ve içeceklerden kasıt, elbette abur cubur ve fast food değildir. Sadece patates kızartmasından oluşan bir öğün sağlıksızdır örneğin.

A ve C Vitaminlerine Öncelik

Vücudun direncini arttıran A ve C vitaminlerine kışın hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyan çocuklarınıza bol bol portakal, mandalina, greyfurt, havuç, kabak, lahana, brokoli, maydanoz yedirin. Sebzelerden birini yemiyorsa diğerini yiyecektir. Pes etmeyin, şansınızı deneyin. Yaptığınız yemekleri neşeli tasarımlara dönüştürerek sevimli çocuk tabaklarına koyun, öyle servis yapın.

Soğuk Algınlığı İçin E Vitamini İçeren Besinler

Kış mevsiminin azılı belası soğuk algınlığına karşı çocuğunuzun mücadele edebilmesi, bakliyat, yeşil sebzeler, fındık ve ceviz gibi besinlerin içeriğindeki E vitamini ile mümkün.

Demir Eksikliğine ve Kansızlığa Dikkat

Kırmızı et, ıspanak, pekmez ve balık kış menülerinde yer almalı; çünkü bu besinlerin tüketimi demir eksikliğini önlüyor. Sadece süte dayalı bir beslenme şekli ise kansızlığa neden oluyor. Her şey için geçerli olduğu gibi süt içmenin de fazlası zarar. Günde yarım litreden fazla süt tüketimi, uzmanlarca fazla olarak kabul ediliyor.

Beslenme Çantasında Kuru Yemişler

Çocuğunuzun beslenme çantasına hamur işi ya da saf şeker içeren tatlıların yerine badem, kuru kayısı, kuru erik, fındık, Antep fıstığı koyun. Beslenme saatinin dışında acıktığında ya da canı tatlı bir şeyler istediğinde kantinden alacağı katkı maddeli gofretleri tüketmek yerine bu faydalı kuru yemişleri ağzına atsın. Kestane de kışa özel, tavsiye edilesi bir seçenek.

Ana Öğünlerde Mutlaka Et Olmalı

Köfte, etli sebze yemekleri, balık, kırmızı et veya tavuk ana öğünlerde mutlaka bulunmalı. Günde bir kere bu seçeneklerden biri boğazından geçmeli ki yeterli proteini alabilsin. Et tüketimiyle arası iyi olmayan çocuklar ve aileleri için yardıma koşan besinler ise baklagiller.