Kış Aylarında Hamileliği Kolay Geçirmenin 6 Yolu

Kış Aylarında Hamileliği Kolay Geçirmenin 6 Yolu

1319
main

Hamileliği kış aylarına denk gelenler nasıl giyinmeli? Sağlılığında ve bakımında nelere dikkat etmeli? Hangi aktivitelere yönelmeli, hangilerini elemeli? Yanıtla burada!

Bir kış hamileliğinin olası en güzel yanı bahar ayında bebeğinizle yürüyüşe çıkabilecek olmanızdır. Ayrıca yaz sıcaklarının arttırdığı hamilelik yan etkilerinden de sizi korur. Ancak yine de hamileliğiniz kış aylarına denk geldiyse sertleşen hava koşulları, soğuk algınlığı riskleri ve kalın giysiler nedeniyle endişeli olmanız da olasılık dahilindedir. Olası risklerden korunmak ve kış hamileliğinin avantajlarından faydalanmanın yollarını bu yazımızda sizler için derledik.

1. Bot seçiminize dikkat edin

Kışın sert geçtiği, yerlerin buz tutma ihtimalinin yüksek olduğu bir bölgede yaşıyorsanız kaymaz tabanlı bot kullanmanız oldukça önemli olacaktır. Özellikle bol karlı günlerde kauçuk tabanlı botlar tercih edebilirsiniz. Her zaman en iyi kaymaz tabalı botu aldığınıza emin olun. İyi haber; havaların serin olması, el ve ayak bileklerinizde ödem ihtimalini azaltacaktır!

2. Eve tıkılıp kalmayın

Soğuk havalarda sıcak yatağınız çok davetkar olsa da temiz hava alabileceğiniz yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin. Bu sizi daha sağlıklı yapacak ve kısa zamanda çok fazla kilo almanızı önleyecektir. Ayrıca sıcaklığı cazip olsa bile sauna ve sıcak küvetlerden kaçının.

3. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Mevsimsel virüslerle başa çıkmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirici takviyeler alın. Bu konuda hamileler için uygun olan yöntemler üzerinden ilerlediğinize emin olun, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Sık sık ellerinizi yıkamanız da virüslerden korunmanızda destek olacaktır.

Bunu da okuyun: Mutlu Bir Hamilelik İçin 7 Öneri

Hamileliğinizi en mutlu şekilde geçirmek için hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

4. Gereksiz etkinlikleri eleyin

Bu dönem, kendinizi ağır işlerle yormamanız gereken de bir dönem. Kendinize vakit ayırmak, gün içinde kısa şekerlemeler yapmak size çok iyi gelecektir. Evden çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmeniz dış koşullar karşısında hazırlıksız yakalanmamanızı sağlayacaktır. Suya dayanıklı malzemeler ve eldivenler giymeniz, bere, kalın çorap ve atkı gibi giysileri hep yanınızda bulundurmanız uygun olacaktır.

5. Cildinize dikkat edin

Soğuk hava ve rüzgar cildinizi kurutup tahriş edebilir. İyi bir nemlendirici ve cildi kurutmayan doğal temizleyiciler kullanmanızda fayda vardır. Kulak ve burun çevresini örtmeniz sizi sıcak tutacağı gibi cildinizin tahriş olma ihtimalini de azaltacaktır. Sıcak su da cilt kuruluğuna neden olabilir ve kaşıntı yaratabilir, dolayısıyla banyolarınızı ılık su ile yapın. Dudaklarınızdaki çatlama ve kuruluk için dudak kremi de kullanabilirsiniz.

6. Doğru kıyafetlere yönelin

Tarzınıza uygun kazaklar ve yün giysiler ile şıklığınızdan ödün vermeden konforlu olabilirsiniz. Renkli yün elbiseler, kazaklar ve etekler sizi sıcak tutar. Sert rüzgarların olduğu bir bölgede yaşıyorsanız demode de bulsanız, uzun ve yüzde yüz pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Giysilerinizi kat kat giymeniz de iyi bir fikirdir, böylelikle değişen ortam sıcaklıklarına göre giyiminizi dengeleyebilirsiniz.