Alışveriş Rehberi: Kanguru Modelleri

Alışveriş Rehberi: Kanguru Modelleri

1775

Bebeğinizi kucağınızda taşımanın en güvenilir yollarından biri olan kanguruları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Bebeğinizi taşımanın en güzel yollarından biri olan kanguru modelleri elbette ki doğru seçim söz konusu olduğunda ince elenip sık dokunması gereken bir ürün kategorisidir. Hem sizin özellikle üst beden sağlığınız hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve konforu açısından kanguru seçerken dikkat edilmesi gerekenler bu yazımızda.

Özellikle yenidoğan bebeklerin anne sıcaklığı ve kokusunu vücut teması ile her daim hissetmelerinin onlar için ne kadar güzel olacağını unutmayın. Fakat yanlış kanguru modeli ve ürünün yanlış kullanımı ile bel, boyun ve sırt bölgelerinizde ciddi sağlık sorunları yaratabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Dolayısıyla doğru kanguru modeli seçimi için bu yazımıza mutlaka göz atın.

Bebeğin kalça ve bacak pozisyonu

Bebeğinizin kangurunun içindeyken, bacakları iki yana açılmış şekilde ve poposunun üzerinde oturur pozisyonda olması gerekir. Kanguru seçimi yaparken modelin buna uygunluğuna dikkat edin, çünkü bu oturur pozisyonu, bebeğinizin kalça gelişiminin tamamlanması açısından son derece önemlidir. Bebeğinizin bacaklarının tamamen aşağıya sarktığı modellerden kesinlikle uzak durun.

Bebek için sırt desteği çok önemli

Kemikleri henüz yeni yeni güçlendiğinden, bebeğiniz başını ve vücudunu dik tutmakta zorlanır. Dolayısıyla seçeceğiniz kanguru modelinin bebeğinizin omurgasını dik tutması açısından sırt desteğine sahip olması gereklidir. Kanguru sırt desteğine sahip olduğunda, bebeğiniz dik durabiliyor olacak ve bel kemiğine herhangi bir baskı uygulanmıyor olacaktır.

Bunu da okuyun: GittiGidiyor’dan Annelerin Hayatını Kolaylaştıracak 5 Ürün
Pratik beslenme gereçlerinden ideal mama önlüğüne, beyaz gürültü hoparlöründen atta çantalarına; annelerin işine çok yarayacak ürünler burada!

Ebeveyenler için olmazsa olmaz detaylar

Bebeğinizin gelişimi için önemli olan detaylar kadar önemli olan bir diğer detay da kangurunun taşıyıcı kemerleridir. Hem omzunuzdan hem sırtınızdan hem de belinizden sizi sarmalayacak taşıyıcı kemerler, bebeğinizi taşımada kolaylık ve denge sağlayacaktır. Bu şekilde sırt ve belinize yük bindirmeden miniğinizi taşıyabiliyor olacaksınız. Kangurunuzun kalın ve dolgulu kol saplarına sahip olmasının da taşırken yaşayabileceğiniz potansiyel acılardan kurtulmanın en önemli yolu olduğunu unutmayın!

Diğer detaylar

İlk birkaç ay, bebeğinizin yüzünün ebeveyne dönük olması daha sağlıklıdır. Boyun kasları henüz gelişmemiş olan bebeğinizin kafasını yaslaması gereklidir. İkinci aydan itibaren bebeğin yüzü artık dışarıya dönük şekilde olabilir.

En ideal ve rahat taşıma pozisyonu için bebeğin alnının, ebeveynin dudak hizasına gelmiş olmasına dikkat edin.

Kanguruların üzerinde maksimum kilo oranları yazar. Bebeğiniz 9-12 kiloya ulaşana dek onu kanguru ile taşımanız mümkündür.