İlk Üç Ayda Bebeklerin Uykuları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk Üç Ayda Bebeklerin Uykuları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerin yaşamlarının ilk aşamasında çok uyumaları ve sık uyanmaları normaldir. Onların bu uyku sistemi sizi de uykunuzdan mahrum bırakabilir ve uykudan mahrum kaldığınız zamanlar size sonsuzluk gibi görünebilir. Ancak merak etmeyin bu süreç çok uzun sürmeyecek. Bakalım sizi bu dönemde neler bekliyor.

Yenidoğan bebeklerin çok uyuması doğaldır. Günlük uyku süresi genellikle günde 16 ila 17 saat arası olur. Ancak çoğu bebek, yaşamın ilk birkaç haftasında, gündüz veya gece, iki ila dört saatten fazla uyuyakalmaz.

Hal böyle olunca bebeğiniz için sık ve kısa uykular sizin için yorucu bir tempo haline gelebilir. Yeni bir ebeveyn olarak, bebeğinizin altını değiştirmek, beslemek ve rahatlatmak için muhtemelen birkaç kere uyanmanız gerekecek. Bu süreç ilgili bilmeniz gereken diğer temel bilgiler ise bu yazımızın konusu. İşte karşınızda ilk üç ayda bebeklerin uykuları hakkında bilmeniz gerekenler…

Yenidoğan uyku düzenleri neden tahmin edilemez?

Bebek uyku döngüleri yetişkinlere göre çok daha kısadır ve bebeklerin beyninde meydana gelen olağanüstü gelişim için gerekli olduğu düşünülen hızlı göz hareketi (REM) uykularında daha fazla gerçekleşir.

Bebeğiniz ne zaman daha uzun uyuyacak?

6 ila 8 haftalık bebeklerin çoğu, gündüz kısa süreler ve geceleri daha uzun süreler boyunca uyumaya başlar, ancak çoğu bebek gece beslenmek için uyanmaya devam eder.

Uzmanlar, 4-6 ay arasında bir yerde, çoğu bebeğin gece boyunca 8-12 saat arası uyuyabildiğini söylüyor. Bazı bebekler 6 hafta gibi erken bir dönemden sonra gece de uzun süre uyurlar, ancak birçok bebek 5 ya da 6 aylık olana kadar o dönüm noktasına ulaşmaz ve bazıları ise yürümeye başlama çağına kadar geceleri uyanmaya devam eder. Bu konuda bir düzen yaratmak isterseniz yolun başında iyi uyku alışkanlıkları öğreterek bebeğinizin gece uykusunu bölünmeden almasına yardımcı olabilirsiniz.

İyi uyku alışkanlıkları nasıl kurulur?

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olacak birkaç ipucu:

– Bebeğinize sık sık kestirmek için şans verin. İlk altı ila sekiz hafta boyunca çoğu bebek bir seferde iki saatten daha uzun süre uykuda kalamaz. Bebeğinizi ayakta tutmak için daha uzun süre beklerseniz, fazla yorgun olabilir ve uykuya dalmakta zorlanabilir.

– Bebeğinize gece ve gündüz arasındaki farkı öğretin. Bazı bebekler gece kuşudur (hamilelik sırasında bebeğinizin hareketliliğinden bu konuda bir ipucu almış olabilirsiniz) ve doğumdan sonraki ilk birkaç gün bu konuda çok fazla bir şey yapamazsınız. Ancak bebeğiniz yaklaşık 2 haftalıkken, geceyi günden ayırt etmeyi öğretmeye başlayabilirsiniz.

– Gündüz uyandığında onunla olabildiğince etkileşime geçin ve oynayın. Evi ve odasını aydınlık tutun. Telefon, müzik veya bulaşık makinesi gibi gündüz gürültülerini en aza indirgeme konusunda endişelenmeyin. Beslenme yoluyla uyumak eğilimindeyse, uyandırın.

– Geceleri, uyandığında onunla oyun oynamayın. Işıkları ve gürültü seviyesini düşük tutun ve onunla konuşmaya fazla zaman harcamayın. Çok geçmeden, gecenin uyumak için olduğunu anlamaya başlayacaktır.

Bebeğinizin uykulu haldeki davranışlarını izleyin

Bebeğinizin yorgun olduğuna dair işaretlerleri izleyin. Gözlerini mi ovuyor, kulağını mı çekiyor, yoksa normalden daha mı telaşlı? Bunları veya diğer uyku belirtilerini tespit ederseniz, onu uyumaya bırakın. Yakında bebeğinizin günlük ritimleri ve kalıpları hakkında altıncı bir his geliştireceksiniz ve bebeğinizin uyumaya hazır olduğunu içgüdüsel olarak anlayacaksınız.

Uyku öncesi rutini oluşturun

Bebeğiniz için yatmadan önce bir rutin düşünün. Yatmadan önce rutin takip etmeye başlamak için asla erken değildir. Bu rutin, bebeğinizin yatağını değiştirmek, bir ninni söylemek ve ona iyi geceler öpücüğü vermek kadar basit bir şey olabilir.

Yenidoğan bebeğin uykusuna yardımcı olmak için bazı ipuçları

Bebeğinizi uykulu ama uyanıkken yatağa koyun. 6-8 haftalıkken, bebeğinize kendi başına uyuyabilmesi için bir şans vermeye başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Uykulu ama hala uyanıkken onu yatağa bırakın ve sallamayın.

Uzmanlar, bu genç yaşta bile bebeğinizin uyku alışkanlarının temellerinin atıldığını genel düşüncenin aksine bu yöntemin işe yaradığını belirtiyor. Bebeğinizi ilk sekiz hafta boyunca her gece uyumaya zorlarsanız, bir noktada buna alışacak ve bu durum bebeğiniz için bir rutin olacaktır.

Ancak bu stratejiyle ilgili herkes aynı fikirde değil. Bazı ebeveynler normal veya doğal olduğuna inandıkları için bebeklerini sallamayı tercih ediyorlar, çünkü zevk alıyorlar ve bebekleri iyi gelişiyor ve iyi uyuyorlar ya da sadece başka hiçbir yöntem onlar için işe yarar görünmüyor. Bu yöntemi seçen ebeveynler gece uyumalarını daha çok yaşıyor.