Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Ebeveyenlik Stilleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Ebeveyenlik Stilleri

720

Her kültür, çocuklara nasıl ebeveynlik yapılması gerektiği ile ilgili kendi yaklaşımlarına sahip ve kültürler arası ebeveynlik tarzında birbirine tamamen zıt yaklaşımlarla karşılaşmak mümkün.

Çocuk yetiştirmenin en iyi yolları hakkındaki fikirlerimiz büyük ölçüde kültürümüzden kaynaklanıyor. İçinde yaşadığınız toplumun kültürel değerleri ve tanık olduğunuz toplumsal normlar çocuklarınızı nasıl büyüttüğünüzü önemli oranda etkiliyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ebeveynler, yeni neslin nasıl yetiştirileceğiyle ilgili farklı fikirlere sahipler. İşte dünyanın dört bir yanından gelen ebeveynlik stillerindeki farklılıklardan bazıları.

Danimarka’daki bebekler, ebeveynleri alışveriş yaparken veya yemek yerken bebek arabalarında dışarıda bekler

Evet yanlış okumadınız! Danimarka’daki aileler genellikle bebek arabasını kaldırıma park eder ve bebekleri arabada uyuklarken onlar bir restoranda yemek yiyebilir ya da alışveriş yapıyor olabilir.

Bebek arabalarının birçoğu yüksek teknoloji bebek monitörlerine sahiptir, böylece ebeveynler alışveriş yaparken veya içeride yemek yerken küçük çocuklarına göz kulak olurlar.

Norveç’te bebeklerin açık havada uyuması sağlıklı bulunur

Kuzey ülkelerinde bebeklerin dışarıda uyumaları yaygın bir uygulamadır. Norveç, İsveç ve Finlandiya’daki ebeveynler, dışarıda uyumanın bebeğin sağlığına çeşitli faydaları olduğuna inanmaktadır.

Hava sıcaklığının çok düşük olduğu kış aylarında bile bebekler genellikle yan yana yerleştirilir ve açık havada uyumaya bırakılır. Norveçli ebeveynler, çocukların temiz havada olmasının soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalık risklerini azalttığını düşünüyor.

Finlandiya’da teneffüsler sık ve uzundur

Finlandiya’da, ilkokul çağındaki çocuklar her 45 dakikada bir 15 dakikalık ara verirler. Finlandiyalı eğitimciler etrafta dolaşmak ve oyun oynamak için verilen bu sık araların Finli çocukların derslerine daha iyi odaklanmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Finlandiya’nın eğitim konusunda en başarılı ülkelerden biri olduğu düşünülürse bu yaklaşımlarının işe yaradığını kabul edebiliriz!

Bunu da okuyun: Burcunuz Ebeveynlik Tarzınızla İlgili Ne Söylüyor?
Ebeveynlik tarzınıza bir de astrolojik taraftan bakmaya ne dersiniz? Her burca göre farklı özellikler bu yazımızda!

Uyuma saatleri farklı farklı

Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynlerin, çocukların ne zaman uyumaları gerektiğiyle ilgili farklı fikirleri var. Yeni Zelanda ve Avustralya’daki ebeveynler ideal uyku saatinin 19:30 olduğunu düşünürken; Çin, Hindistan ve Tayvan’da bu saat 22:00’dir.

İtalya’da çocuklar akşam yemeği ile bir miktar şarap içebilir

İtalya’da ve diğer birçok Avrupa ülkesinde yaşı büyük olan çocukların ve gençlerin akşam yemeğinde aileleriyle birlikte şarap ya da başka bir alkollü içeceğin tadına bakmaları normal kabul edilmiştir.

Avrupa’nın çoğu ülkesinde alkol satın almak için yasal yaş 18’dir. Bununla birlikte bazı araştırmalar, şarabın bir aile yemeği yerken veya yetişkin gözetimi altında içilmesinin çocuğun daha sonraki yaşlarında madde bağımlılığı problemi yaşama ihtimalini azaltabileceğini göstermektedir.

Fransa’daki çocuklarda yemek araları minimum 30 dakika

Fransada’ki birçok okul öğle yemeği arası için 30 dakikadan fazla zaman ayırır. Fransız kültüründe yemek sosyalleşmek ve keyif almak için bir fırsattır, bu nedenle aceleye gelen yemek alışkanlıklarına pek sıcak bakılmaz. Fransız ebeveynler yemeklerin yavaş ve tadını çıkararak yenilmesinin önemli olduğuna inanırlar ve çocuklarının erken yaşta yavaş yemek yemelerini isterler.

Çin’de çocukların tuvalet eğitimi doğumdan hemen sonra başlar

Çin’de bebek bezi kullanımı pek yaygın değildir. Çocuklara popolarını dışarıda bırakan özel bir pantolon ya da şort giydiriliyor ve dışarıda bile olsalar çömelerek tuvaletlerini yapabiliyorlar. Çocukların bu geleneksel pantolon sayesinde tuvalet eğitimi almaları ve şehir ya da kırsal ayrımı olmaksızın tüm dış mekanlarda tuvaletlerini yapabilmeleri Çin’de çok doğal kabul ediliyor.

Japonya’daki çocuklar toplu taşımaları tek başına kullanabilir

Japonya’daki çocuklar genç yaşlardan itibaren kendi başlarına toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorlar. Ebeveynler, küçük çocuklara kendi yollarını bulmak için ihtiyaç duydukları becerileri erken yaşta vermenin önemli olduğuna inanıyor ve çocukları bu konuda teşvik ediyor. Yine küçük çocukların fırına ya da markete yalnız başlarına gönderilmeleri de sık karşılaşılan bir durum ve Japon anne babalar, çocuklarının bağımsız olmasını önemsiyor.