İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?

İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?

1538

Bebek yatağı bebeğiniz için konforlu, sizin için ise pratik olmalı. Bu konuda seçim yaparken nasıl ilerlemelisiniz? Basit gibi görünen ama önemli detaylar barındıran bu konuya sizin için ışık tutuyoruz.

On yıl önce bebek yatağı almak istediğinizde çok fazla seçeneğe sahip değildiniz. Şimdi ise seçiminizi zorlaştıracak oldukça cazip seçenekler var. Sizin ve bebeğiniz için en iyi yatağı seçme konusunda kafaları netleştirmek için bir yazı hazırladık.

Araştırmaya erken başlayın

Bebek yatağı seçeneklerini mümkün olduğunca erken araştırmaya başlamak ve fikrinizi birkaç kez değiştirmek için hazırlıklı olmanız her zaman işe yarar. Mağaza teslimat sürelerini göz önünde bulundurun. Seçtiğiniz model, istediğiniz zaman mevcut olmayabilir. Bu durumu gözeterek bir B planını da hazırda bulundurun.

Seçenekleri araştırmaya beşiklerden başlayın

İlk dört ila altı ay boyunca beşikli modelleri tercih etmeye karar verirseniz, bebek karyolası alımını geciktirebilirsiniz. Birçok anne-baba bu seçeneği tercih eder. Bunun temel nedeni bebeğin karyolanın sağlayabileceğinden daha fazla rahim benzeri bir ortamda hissetmesi ve dolayısıyla daha huzurlu olmasıdır. Yakınlığı ve kolay erişimi teşvik etmek için ebeveynin yatağının yanında standart bir beşik modelinden bir adım daha ileri giden modelleri düşünebilirsiniz. Anne yanı beşiği dediğimiz modeller eğimli kullanımı ve yan penceresi sayesinde yatağınızdan tamamen kalkmadan bebeği ulaşmanıza imkan sağlar.

Bir beşik yatağı olması, aynı zamanda genelde tekerleklere sahip olduğu için de kullanışlıdır, böylece bebek odadan odaya sizinle birlikte geçiş yapabilir. Ayrıca sallanan bir beşik de huzursuz olan bir bebek için yatıştırıcı olabilir.

Odanın büyüklüğü

Bebek odasının küçük olması durumunda, bir bebek karyolasının bu alana sığması ve diğer mobilyalar için yer bırakması gerekir. Alanın sınırlı olduğu yerlerde, duvara monte edilebilen veya yatağın üzerine oturan bir alt değiştirme masası da düşünebilirsiniz.

Anahtar mobilya parçaları için alışveriş yaparken kısa bir oda planı çizmenizi ve ölçümler almanızı öneriyoruz, böylece sahip olduğunuz alana asla sığmayacak ürünleri değerlendirmek için zaman kaybetmezsiniz. Mağazada bir kısa liste yapın, daha sonra bir şeyler sipariş etmeden önce eve gidin ve alanı tekrar ölçün.

Yürümeye başlayınca yatağa geçiş

Bebeğiniz büyüdükçe daha büyük bir yatağa geçmek isteyebilirsiniz. Esasında çoğu bebek karyolası dönüşüm kitleriyle birlikte gelir veya modeli yenilemeye ihtiyaç duyduğunuzda satın alabileceğiniz kitleriniz vardır. Zaman içinde genişleyebilen modelleri tercih etmek ekonomik bir çözümdür.

Güvenliği unutmayın

Bebek karyolası seçiminde olabildiğince doğal malzemelerden yapılmış mobilyaları tercih etmek, etraftan sarkan oyuncaklara çok izin vermemek, nem ve küfe dayanıklı yatak malzemeleri kullanmaya dikkat etmek oldukça önemlidir. Karyola kapaklarında raylı sistemlerle ekstra güvenlik sağlayan modelleri de gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Şayet tekerlekli bir model seçiyorsanız teker kilitlerinin güvenliğine önem verin. Bu kilitler zamanla aşınmaz olmalıdır.

Ayarlanabilir yatak yüksekliği arayın

Yatağın en az iki yatak yükseklik ayarına sahip olmalı avantajlıdır. Karyola derinliklerinden yeni doğan bebeğinizi çıkarmakta zorlanmak istemiyorsanız bu özelliğe dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.