İdeal Bebek Banyosu İçin Bilmeniz Gerekenler

İdeal Bebek Banyosu İçin Bilmeniz Gerekenler

2768

Banyonun sıcaklığından suyun ısısına, küvette dikkat edilmesi gerekenlerden ihtiyacınız olacak ürünlere; bebeklerin banyosu hakkında bilmeniz gereken detaylar bu yazımızda!

Bebeğinizin banyo sıklığı ne kadar olmalı? Suyun seviyesi ya da ısısı hakkında dikkat etmeniz gerekenler neler? Onu küvete nasıl sokmalı? Yıkarken nelere dikkat etmeli? Öncesinde ve sonrasında ne gibi hazırlıklar yapmalı? Bebeğinizi yıkamak hafife alınacak bir konu değil! Güvenli ve konforlu bir banyo saati yaşamak için dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. İşte ideal bebek banyosu için bilmeniz gerekenler…

Ne kadar sıklıkta yapılmalı?

Birçok ailede bebek banyosu gece uykusu öncesi bir rutin olarak uygulanır. Ancak hijyen açısından baktığımızda bebeğiniz etrafta emeklemediği ve pislik toplamadığı müddetçe bebekleri haftada birkaç kez yıkamak yeterlidir. Sadece yüzünü daha sık bir şekilde yıkayın ve mutlaka her bez değişiminden sonra genital bölgelerini iyice temizlediğinizden emin olun.

Suyun seviyesi ve ısısı nasıl olmalı?

Bebeğin küvetini 8 santimetreye yakın suyla doldurun. Bebek banyosu suyunun sıcaklığı için de 36-38 derece arasında olmasına özen gösterin. Eğer termometreniz yoksa dirseğinizi küvetteki suya batırıp sıcaklık kontrolü yapabilirsiniz. Banyo yapılan ortamın ısısının ise 25-26 derece olması uygun olacaktır.

Güvenlik kuralları

Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken birinci kural: Asla ama asla bebeğinizi banyoda gözetimsiz bırakmayın. Dolayısıyla banyo aktivitesine başlamadan önce gerekli tüm malzemeleri hazır etmeniz gereklidir. Sabundan havluya    , bezinden temiz giysilerine, her malzeme elinizin altında olacak şekilde önceden hazırlık yapın. Sudayken bir eliniz mutlaka bebeğinizin üzerinde olsun.

Şampuan, sabun, vb detaylar

Küvetin altına bir örtü sererek bebeğinizin sert zeminden rahatsız olmasını engelleyebilirsiniz. Elinizi kullanarak bebeğinizin boynunu ve başını destekleyin. Suya ilk olarak ayaklarını değdirin ve ardından bedenini suya sokun. Banyo esnasında ara ara üzerine su dökün. Bebeğinizin cildi için ya bebek sabunları ya da bebek şampuanları kullanın. Şampuanlama ve sabunlama işlemini haftada bir yapmanız yeterlidir. Yumuşak bir sünger yardımıyla bebeğinizin boğumlarını, koltuk altı, boyun altı gibi bölgelerini temizleyebilirsiniz.