İlkokul Çağına Kadar Çocuklar İçin Kitap Önerileri

İlkokul Çağına Kadar Çocuklar İçin Kitap Önerileri

3386

Çocuğunuz için kitap seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Birçok alternatif içinden en doğru kitabı seçmeniz için işinizi kolaylaştıracak detaylı bilgileri hemen aşağıda okumaya ne dersiniz?

İlkokul çağına kadar çocuklarınız için en ideal kitap çeşitleri nasıl olmalı? Onlar için çeşit çeşit kitapların içinden seçim yapmak genellikle kafa karıştırıcı ve zor bir iş olabilir. Çocukluğunuzdaki favorilerden, ödüllü klasiklere ve tüm kitapçılarda ön raflarda yerini alan yepyeni kitaplara kadar her yıl pek çok çocuk kitabı basılmaktadır. Bu yazımızda size mevcut birçok kitap içinden doğru kitabı seçmeniz için basit öneriler sunmak istiyoruz. İşte karşınızda “ilkokul çağına kadar çocuklar için kitap nasıl seçilmeli? sorusunun yanıtları…

Yenidoğan bebekler

Bebek kitapları basit olmalı. Sayfada bir veya iki nesne ile büyük boşluklar içermeli ve çok az kelimeden oluşmalıdır. Yenidoğan bebeklerin gözleri henüz tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle siyah-beyaz tasarımlı veya parlak renkli veya yüksek kontrastlı görüntüleri olan kitaplar seçin. Bebeğiniz gözleri güçlendikçe odaklanması kolaylaşacaktır.

Bebek kitapları çiğnendikleri, atıldıkları, sürüklendikleri ve çekildikleri için dayanıklı olmalıdırlar. Vinil, tahta ya da kumaş malzemeden yapılmış bebek kitapları seçin. Bebeğinizi kucağınızda tutarken kitap okuyacağınız için çok büyük olmayan tasarımları düşünebilirsiniz.

Büyük bebekler

Sözlü dil önemlidir, bu nedenle tek kelimeli ve resimli kitaplar bebeklerin resimlerin anlamlarının olduğunu öğrenmelerine yardımcı olur. Basit cümleler veya tekerlemeler içeren kitaplar daha büyük bebekler için zevklidir. Bebekler ritmik ve kafiyeli metinleri dinlemekten zevk alır. Akılda tutulması gereken bazı ek özellikler ise aşağıdaki gibidir.

Sayfaları çevirmeyi kolaylaştırmak için yuvarlatılmış kenarları ve kalın sayfaları olan çocuk kitapları seçin. Daha fazla araştırmayı teşvik eden kitapları tercih edin. Büyük bebekler pop-up kitapların yanı sıra gizli sürprizlerle dolu kitapların da tadını çıkarırlar. Yumuşak ve tüylü olanlar, çok sayıda doku içeren, koku ve hatta ayna içeren kitapları severler. Seçim yaparken bunları da unutmayın!

Yeni yürümeye başlayan çocuklar

Yeni yürümeye başlayan çocuklar sürekli hareket halindedir ve bir yerde çok uzun süre oturmayabilirler. Bununla birlikte kitap okumak çocukların her gün hala ihtiyaç duydukları bir şey olmaya devam eder. Bu dönemde bebekler dünyayı keşfetmelerine ve anlamalarına yardımcı olan, günlük deneyimler hakkında çok fazla aksiyon içeren kitaplardan zevk alırlar.

Kavram kitapları, hayvanlar, duygular, renkler, sayılar, şekiller ve harfler gibi konular öğreticidir. Öngörülebilir metin, tekerlemeler ve komik sesli sözler içeren hikayeleri sesli okumak eğlencelidir.

Ortak şeyler yapan ve basit hikayeler anlatan bazı kitaplar deneyin. Yatma vakti için iyi geceler kitapları kullanabilirsiniz. Çocukların çok hareketli bir günün sonunda dinlenmelerine yardımcı olmak için bu kitaplar harikadır.

Şarkı, şiir ve tekrarlanan metin içeren kitapları, küçük çocukların ezberlemesi, okuması veya söylemesi kolaydır.

Yemek yeme, parka gitmek, diş fırçalamak gibi rutin işleri anlatan tanıdık ve rahatlatıcı şeyler hakkında kitaplar seçin.

Çocuğunuzun en sevdiği karakterler dikkatini çekebilir, ancak hikayeyi kontrol ettiğinizden emin olun. Bazen hikayeler çok uzundurlar ve çocuğunuzun dikkatini çekmezler. Böyle bir durum yaşarsanız, resimler hakkında konuşabilirsiniz.

Okul öncesi çocuklar

Hangi Yaş Grubuna Nasıl Kitaplar: Okul öncesi içerisinde ise basit çizimler, ilgi çekici resimler ve sesli okumada çocukların komik bulduğu ses oyunlu metinler içeren basit hikayeler olmalıdır. Hikaye hızlı akmalıdır; böylece kitap, bir oturumda okunabilir. Küçük çocuklar endişelerini yansıtan gerçek yaşam koşullarıyla ilgili kitaplardan hoşlanırlar. Okula gitme, arkadaşlarla oynama ve başkalarıyla paylaşma hakkında hikayeleri bulmaya çalışın. Unutmayın ki resimler hala çok etkileyicidir. Dinozorlar, trenler, kamyonlar, hayvanlar, böcekler, coğrafya veya şehir hakkında basit bilgi kitapları seçin.

Kitap okurken çocukların boşlukları doldurmalarını, sonra ne olacağını tahmin etmelerini ya da cümleler ve kelimelerle ilgili tahminlerde bulunmalarını sağlayın. Aileler hakkında bilgi edinmek ve arkadaş edinmek için fırsatlar sunun. Erkek ve kız kardeşlere sahip olmakla ilgili kitaplar, yeni bir kardeşin gelmesini beklemek için harika bir yoldur.

İyi kitaplar seçmek söz konusu olduğunda, çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, siz ve çocuğunuzun hoşlanacağı kitapları seçin! Küçük çocuklar sıklıkla aynı hikayeyi tekrar tekrar duymaktan hoşlanırlar. Kitaplarla büyüyen çocuklar çoğu zaman edebiyatı hayatlarının bir parçası yapan yaşam boyu okuyucu haline gelirler. Dolayısıyla bu konuyu ciddiye almak önemlidir…