Hangi Yaş Grubuna Hangi Oyuncak?

Hangi Yaş Grubuna Hangi Oyuncak?

3931

Çocuğunuz için seçeceğiniz oyuncakta birinci kural onun yaşı olmalı! Bu yazımızda 0-6 aylık bebeklerden 3-6 yaş grubuna kadar tüm çocuklar için ideal oyuncakları bir arada bulabilirsiniz.

Oyuncakların çocuk gelişiminde ne denli büyük bir rol oynadığını bilirsiniz. Çocukların hem zihinsel hem fiziksel olarak gelişmesi; iletişimlerinin kuvvetlenmesi ve deneyimlerinin birikmesi için oyuncaklar en büyük destekçi… Ama dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu var, o da çocuğun yaş grubuna uygun oyuncağın seçiliyor olması. Hangi yaş grubuna hangi oyuncak alınmalı diye merak ediyorsanız, yanıtlar bu yazımızda!

0-6 ay yaş grubuna oyuncak önerileri


Bebeklerin doğumlarından itibaren ilk iki ay boyunca işitme ve görme duyuları gelişir. Işık ve ses gibi ani değişimler ilgilerini çekmeye başlar ve şekillere, renklere, seslere karşı tepki vermeye başlarlar. Dolayısıyla hafif ses çıkaran oyuncaklar, renkli çıngıraklar ve sesli yumuşak kitaplar bu aylar için idealdir. İlk iki ayın ardından görme duyusu daha da gelişir, dolayısıyla parlak ve zıt renkler ilgilerini çekmeye başlar. Böylece yavaş yavaş sallayabilecekleri renkli oyuncaklar , renkli halkalar, müzik kutuları, peluş olmayacak şekilde yumuşak kumaş bebekler oyuncak önerilerimiz arasında.

6-12 ay yaş grubuna oyuncak önerileri


Artık bebeklerin kasları gelişiyor ve onlar artık çok daha hareketliler. Yuvarlanmaya, dönmeye başlamış olan bebekler 7’nci aydan itibaren oturmaya, 9’uncu aydan itibaren ise emekleyebilirler. Artık elle tutabilecekleri oyuncaklar ile oynamaya da başlayabilirler. Yine bol renkli, ses çıkaran, basma ve sıkma özelliğine sahip oyuncaklar, diş kaşıma halkaları, kule yapmak için yumuşak küpler, birbiri içine geçen kaplar, tekerlekli oyuncaklar, plastik toplar gibi oyuncaklar onlar için ideal olacaktır.

12-18 ay yaş grubuna oyuncak önerileri


12-18 yaş grubu bebekler için artık yaptıkları hareketlere tepki veren oyuncaklar doğru seçimler olacaktır. Yeni motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak bu tip oyuncakların yanı sıra, artık yürümeye başlamış olan çocuklar için itilerek ya da çekilerek kullanılan oyuncaklar da ideal olacaktır. Aynı zamanda fırlatmalı oyuncaklar ya da davul gibi müzik aletleri, çekiçli setler bu yaş grubunun keyifli vakit geçirmesi ve gelişmesi için alabileceğiniz diğer seçenekler arasında. Bebeğinizin zihinsel gelişimi için de az parçalı puzzle’lar faydalı olacaktır.

18-24 ay yaş grubuna oyuncak önerileri


18’inci aydan itibaren bebeklerin keşif tarafı iyice gelişmiştir; sürekli olarak birşeyler icat etmeye yönelirler. Farklı boyutlardaki kutular ve bloklar bu zamanlar için idealdir, çünkü onlarla yaratıcılıklarını konuşturabilirler. Aynı zamanda minik mutfak eşyaları, saçlı ve elbiseli bebekler, oyuncak arabalar, minyatür evler çocukların ilgi alanında önemli yer kaplar. Bebeklerin sosyal hayata girişi açısından önemli olan bu oyuncaklar ile bebekler evcilik, şoförcülük, marangozculuk gibi oyunlara da başlamış olurlar.

2 yaş grubuna oyuncak önerileri


Artık konuşma safhasına gelmiş olan bebekler hayalgücüne dayalı oyunlardan hoşlanmaya başladığı için oyuncaklarıyla iletişim kurmaktadır. Onlarla gülebilir, onlara kızabilir ve onlarla konuşabilir. Evcilik, doktorculuk, öğretmencilik gibi oyunlarla vakit geçiren bebekler artık hem iletişim kurabilecekleri oyuncaklara hem de kostümlere ihtiyaç duyacaktır! Aynı zamanda topa vurma yetenekleri olduğundan oyuncak toplar, inşa etme yönleri geliştiğinden blok ve yapı oyuncaklar, onlar için ideal olacaktır. Oyuncak telefonlar, bebek arabaları ve bebekler de onların bu iletişim yeteneklerini geliştirecektir. Bu dönem için pedallı arabalar, büyük peluş oyuncaklar, içinden geçebilecekleri tüneller ve basit zeka küpleri doğru oyuncaklar olacaktır.

3-6 yaş grubuna oyuncak önerileri


Son olarak sırada 3-6 yaş grubu çocuklar için oyuncak önerileri var. Çocuklar artık çok daha fazla soru sorarlar ve dikkatler oldukça fazladır. Fiziksel yeteneklerini deneyimlemek artık onların olmazsa olmazıdır. Oyuncakları paylaşmayı öğrenirler. Ama en çok da birşeyler toplamayı ve biriktirmeyi… Dolayısıyla bu yaşlarda çocuklara koleksiyon yapmaya yönelebilecekleri oyuncaklar sunmak iyi bir fikirdir. Legolar ve 12-20 parçalı puzzle’lar, müzik enstrümanları, kara tahtalar, boyamalar, hafıza oyunları, evcilik oynayabilecekleri mutfak setleri gibi oyuncaklar bu yaş gruplarında kullanılabilecek oyuncaklar arasındadır.