Hamileyken Okunabilecek 10 Kitap

Hamileyken Okunabilecek 10 Kitap

1048
main

Hamilelik dönemi ve bebeğin ilk zamanları hakkında aklınızdaki yüzlerce soruya yanıt bulabileceğiniz 10 kitabı sizler için seçtik!

Hayatınızın belki de en güzel ama bir o kadar da soru işaretleri ile dolu dönemi olan hamilelik doğru bilgilere yönelme ihtiyacınızın en fazla olduğu dönemdir. Yanıtları da seçeceğiniz belli başlı birkaç kitapta bulabilir, ardından hamileliğin ve anneliğin tadını çıkarabilirsiniz. İşte GittiGidiyor’dan sizler için seçtiğimiz, hamileyken okunabilecek 10 kitap

Anne Ben Nasıl Oldum?

Aslı Bastıyalı
Okuyan Us Yayınları, 220 sayfa

Bu kitap, “mutlu gebelik” mitini yerle bir ediyor ve hamileliğin karanlık tarafına bakıyor. Bazen trajikomik, çoğunlukla komik ama tamamı gerçek bu hikaye, çevrenizdeki anne – baba adaylarına bambaşka bir gözle bakmanıza yol açıyor. Yazar Aslı Bastıyalı, kendi hamileliği süresince hafta hafta yaşadığı iniş çıkışları, kıskançlıkları ve insanüstü mücadeleyi tüm samimiyetiyle anlatıyor.

A’dan Z’ye Sağlıklı ve Bilinçli Hamilelik

Dr. Irina Webster
Geoturka Yayınları, 264 sayfa

Bu kitap hamilelik süreciyle ilgili tüm bilmeniz gerekenleri hafta hafta ve ay ay detaylı bir şekilde anlatmanın yanı sıra hamileliğinizin daha rahat ve keyifli geçmesi için yararlanabileceğiniz önemli tüyolar içeriyor. İçerisinde hamilelikte sağlıklı beslenme, cinsel hayat, hamilelik için özel meditasyon teknikleri, doğuma hazırlık, doğmamış çocuğunuzla bağ kurmanın yolları, hamilelikte pozitif olumlama, kişisel bakım, müziğin önemi, kilo kontrolü, ilaç kullanımı gibi birçok önemli konu yer alıyor.

Gebe-Loji

Linda Geddes
Kuraldışı Yayınları, 376 sayfa

Doğmamış bebek annesinin yediklerinin tadını alabilir mi? Hamilelik sırasında gerçekten iki kişilik mi yemeliyim? Sırt üstü yatmam bebeğime zarar verebilir mi? Neden gebeliğin en riskli dönemi ilk 12 haftadır? Bebeğimin bütün gece uyumasını nasıl sağlarım? Bu ve bunlar gibi her hamile kadının kafası içinde gelişmeye başlayan sorulara yanıtları bir araya getiren bu kitap, hamileliğinizin ilk belirtilerinden gebelikte beslenmeye, doğum sürecinden bebeğinizin birinci yaşına; aklınızı kurcalayan yüzlerce sorunun tarafsız, bilimsel yanıtlarıyla dolu.

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?

Sharon Mazel
Epsilon Yayınevi, 663 sayfa

Doktor seçiminden gebelik teşhisine, egzersizden doğum seçeneklerine, ikinci gebelikten ikizlere, gebelik sırasında cinsel ilişkiye kadar pek çok konuda yararlı bilgiler veren bu kitapta gebelik, doğum ve doğum sonrasına ilişkin tüm aşamaları bulabilirsiniz. En fazla kaç kilo almam normaldir? En az kaç kilo almalıyım? Bebeğim pek tekmelemiyor, bu normal mi? 35 yaşından sonra bebek sahibi olmak güvenli midir? Gebe olduğumu öğrenmeden önce içtiğim içkiler bebeğime zarar verir mi? Doğumun başladığını fark edebilecek miyim? Bu ve benzeri soruların yanıtları bu 663 sayfanın içerisinde…

9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

Dr. Kağan Kocatepe
İnkılap Yayınları, 454 sayfa

Bu kitap, hamile bütün kadınlar ve eşleri için olduğu kadar bebek sahibi olmayı planlayan anne-baba adayları için de mükemmel bir rehber niteliğinde. Hamileliğin planlanmasından itibaren hafta hafta hamilelik süreci, doğum, bebek bakımı, emzirme, sağlık kontrolleri, çoğul hamilelikler, hamilelikte sık rastlanan şikâyetler ve daha pek çok konu hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevabını bu kitapta bulacaksınız. Doğum konusunda Türkiyenin en önemli isimlerinden Dr. Kağan Kocatepe, bilgisini ve deneyimlerini bu kitapla bütün anne baba adayları ile paylaşıyor.

Hamilelik,Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

Ayşe Öner
Klan Yayınları, 391 sayfa

Hamilelik hazırlığı, hamilelik, bebek odası hazırlığı, hamilelikte beslenme, nefes egzersizleri, hamile egzersizleri , hastaneye hazırlık, doğum, doğum sonrası beslenme, loğusalık, doğum sonrası egzersizleri, bebek egzersizleri, yenidoğanın özellikleri, emzirme, aşılar, hastalıklar, seyahat, ağlama, uyku düzeni, gaz sorunu, bebek masajı, alt değiştirme, banyo, tırnak kesimi, kardeşler, oyun ve arkadaşlar, yürüme, evde alınacak güvenlik önlemleri, ilkyardım gibi konular sizin de araştırmak istedikleriniz arasında ise bu kitap tam size göre!

Bunu da okuyun: Mutlu Bir Hamilelik İçin 7 Öneri

Hamileliğinizi en mutlu şekilde geçirmek için hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Mayo Clinic
Eksik Parça Yayınları, 560 sayfa

Anne-babaların bebeklerinin ilk yaşında ihtiyaç duyacaklarından çok daha fazlasını içeren bu kitap ay ay bebeğin büyümesi ve gelişimi beslenmesi temizliği sahip olabileceği hastalıklar ve tedavileri gibi önemli bilgilerle donatılmış. İçerisinde bebeğinizi sağlıklı ve doğru beslemeniz için önerileri, bebeğinizin sağlıklı ve düzenli uyku alışkanlıkları kazanması için neler yapabileceğinizi, bebeğinizin huysuzluğu ve ağlama nöbetleri ile başa çıkma yöntemlerini, büyümesindeki ve gelişimindeki aylık güncel bilgileri, bebeğinizle anlamlı bir bağ kurabilmenin yollarını, kontrolleri, aşıları ve güvenliği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Merhaba Bebek

Sinem Olcay Kademoğlu
Remzi Kitabevi, 216 sayfa

Bebeğin hayata iyi bir başlangıç yapabilmesi için bilinmesi gereken her şey bu kitapta! Bebeğin hızlı bir gelişim sürecinden geçtiği yaşamın ilk yılı, ebeveyn-bebek arasında sağlıklı bir bağın kurulması ve bebeğin yaşama iyi bir başlangıç yapmasını sağlamak için muhteşem bir fırsattır. Merhaba Bebek, bu süreçte yeni anne baba olanların doğru adımlar atabilmesine yardımcı olmak için hazırlandı. Kitap, Bebeklik döneminde iyi bir ebeveyn nasıl olunur? sorusunu tüm ayrıntılarıyla yanıtlarken, içeriğindeki bebek gelişimi ve bebek bakımı bilgileriyle ebeveynlik konusunda özgüven duygusu kazandırmayı da amaçlıyor.

Fasulyenin Günlüğü

Selçuk Somer
Remzi Kitabevi, 240 sayfa

İşte karşınızda çok farklı ve eğlenceli bir kitap! Komik bir annenin deneyimleri ve uzman bir doktorun tavsiyeleri… Hamilelik dönemini hiç böyle dinlemediniz! Bu kitapta fasulyenin annesi, hamilelik tecrübelerini eğlenceli bir şekilde anlatırken, deneyimli doktorumuz da hafta hafta annenin sorularına açıklık getiriyor. Hem eğlenceli, hem öğretici olan bu resimli kitapla renkli bir macera başlıyor.

Ina May’in Doğuma Hazırlık Rehberi

Ina May Gaskin
Sinek Sekiz Yayınevi, 420 sayfa

Hamileler, ebeler ve doktorlar için bir başucu kitabı… Dünyaca ünlü ebe Ina May’in doğal doğum üzerine bilgileri sunduğu bu kitap doğumun mekanik bir olay olmadığını ve kadının kendi beden ve zihin ișbirliğini kurarak doğumun üstesinden nasıl gelebileceğini konu alıyor.