Hamilelikte Üçüncü Trimester Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Üçüncü Trimester Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamileliğinizin üçüncü periyoduna geçtiyseniz yolun sonuna yaklaştığınızı düşünebilirsiniz ancak bebeğiniz doğuma kadar bolca büyüyecek. İşte hamileliğin üçüncü üç ayında neler olacağı hakkında bilgiler…

Karnınızın daha da büyüyebilmesi mümkün değilmiş gibi hissedebilirsiniz, ancak bu konuda şüphe yok. Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemi boyunca büyüme sizi şaşırtacak şekilde devam edecek. Bu son birkaç haftada vücudunuzda ve hızla olgunlaşan bebeğinizde ne gibi değişimler, gelişimler olacak? Hamilelikte üçüncü trimester hakkında bilinmesi gerekenler bu haftaki yazımızın konusu…

Üçüncü üç aylık dönem ne zaman başlıyor?

Üçüncü trimester dönemi gebeliğin 28. haftasında başlar ve doğum yapana kadar sürer, ki bu, gebeliğin 40. haftası civarında olabilir. Başka bir deyişle, üçüncü üç aylık döneminiz 7. aydan 9. aya kadar sürer. Bununla birlikte, doğum eyleminin birkaç hafta önce veya daha sonra başlaması muhtemeldir – aslında, tüm bebeklerin yaklaşık yüzde 30’u 40 haftayı geride bıraktıktan sonra doğar. Bununla birlikte 42. gebelik haftasına ulaştığınızda, doğumun gerçekleşmesi gerekir.

Bebeğin üçüncü üç aylık dönemde büyümesi

İşte hamileliğin son üç aylık döneminde neler olacağına dair birkaç ipucu:

Kemikler: 7. ve 8. aylarda bebeğinizin kıkırdakları kemiğe dönüştüğü için, tüm kalsiyumunu sizden alacaktır – bu yüzden bol miktarda kalsiyum bakımından zengin besinler yediğinizden emin olun.

Saç, cilt ve tırnaklar: Gebeliğin 32. haftasında, bebeğin cildi opak hale gelecektir. 36. haftada, bebeğiniz verniksini (bebeğin cildini amniyotik sıvıdan koruyan mumlu madde) ve lanugo (orada sıcak kalmasını sağlayan tüylü ceket) tuttuğu için yağ birikmeye devam eder.

Beş duyu: Bebeğinizin dokunma alıcıları, 29 hafta veya 30 hafta civarında tamamen gelişecektir. Hamileliğin 31. haftasında bebeğiniz, beş duyunun her ikisinden de sinyal alacak, aydınlığı ve karanlığı algılayacak, ne yediğinizi tadacak ve sesinizi dinleyecektir.

Beyin: Özellikle Üçüncü trimesterde bebeğinizin beyni her zamankinden daha hızlı büyüyecek, göz kırpma, hayal etme ve kendi vücut ısısını düzenleme dahil olmak üzere bazı becerileri test sürüşüne çıkaracak.

Bebeğin pozisyonu: Gebeliğin 34. haftası civarında, bebeğin vücudu aşağıya doğru döner. Baş aşağı, aşağıdan yukarıya pozisyona yerleşir.

Vücudunuzdaki değişiklikler

Muhtemelen çok fazla bebek hareketi hissediyorsunuzdur. Ayrıca, şişkinliğiniz her zamankinden daha arttığından vücudunuzda değişiklikler de yaşıyor olabilirsiniz:

Karın ağrıları: Alt karnınızı destekleyen yuvarlak bağlarınızda ağırlığın etkisiyle kramp veya keskin bir ağrı hissedebilirsiniz.

Yorgunluk: Hamileliğin vücudunuza yarattığı değişimler nedeniyle bu üç aylık dönemde daha bitkin hissedeceksiniz. Bu yüzden iyi ve sık yiyin, aktif kalın ve hamilelikte uyku problemlerini çözün.

Mide ekşimesi: Özellikle gebeliğin son birkaç haftasında uterusunuz midenizi ve içeriğini yukarı doğru iterek kalıcı yanmaya neden olur. Sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, doktorunuzla hamilelik sırasında kullanımı güvenli olan çözümler hakkında görüşün.

Braxton Hicks kasılmaları: Vücudunuzun doğuma hazırlık biçimidir, bu düzensiz kasılmaları şimdi gerçek doğum başlayana kadar hissetmeye başlayacaksınız.

Varis: Bu şişkin damarları alt vücudunuzda pompaladığınız tüm ekstra kanlar nedeniyle görebilirsiniz. İyi haber: Bu şişkin damalarlar hamilelikten önce yoksa, doğumdan sonra muhtemelen ortadan kaybolurlar.

Çatlak işaretleri: Hamilelikte ciltte oluşan bu çizgiler aşırı gerilmenin bazen de genetiğin bir sonucudur. Görünümlerini en aza indirmek için bol bol cildinizi nemlendirin.

Sırt ağrısı: Büyüyen karnınız ağırlık merkezinizi öne doğru çekerken, bazı sırt ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz. Aynı nedenden siyatik ağrısı çekmek de mümkün.

Çılgın rüyalar: Hamilelik hormonları sayesinde rüyalarınız, her zamankinden daha canlı olabilir. Bu durum tamamen normaldir.

Sakarlık: Hormonal değişimler, beden değişimleri ve artan unutkanlık nedeniyle sakarlıklar yapmak da oldukça doğaldır. Bu yüzden sadece dikkatli olmaya çalışın ve bu konuda mizah anlayışınız olsun!

Mesane kontrolü eksikliği: Hapşırdığınızda idaranınızı kaçırıyorsanız yalnız değilsiniz. Aslında, pelvik tabanınızdaki tüm bu ekstra ağırlık buna neden olur. Günlük Kegels egzersizlerinizi yapmayı unutmayın yeter.

Sızdıran göğüsler: Süt bezleri tamamen dolacağından zaman zaman süt sızdırmaları olabilir. Bu durumda gözünüzü sadece ödülde tutmaya çalışın. Güzel bebeğinizle birkaç haftada buluşacaksınız!

Doğum belirtileri

Doğum günü yaklaşırken, yanlış doğum belirtileri yaşayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken gerçek belirtilerinden bazıları şunlardır:

Şiddetli kasılmalar: Braxton Hicks kasılmalarına kıyasla, hareket ettikçe küçülmek yerine yoğunlaşan kasılmalar yaşamak.

Su gelmesi: Bu, siz daha hastanede olana kadar gerçekleşmeyebilir. Hastanede değilseniz doktorunuz hastaneye gitme vakti geleceğini söyleyecektir. Bu muhtemelen aktif doğum başladığında olacak. Tebrikler! Bebek yolda.

Bununla birlikte, herhangi bir noktada ağır vajinal kanama, ateşlenme, şiddetli alt karın ağrısı, ani kilo alımı, erken doğum belirtileri veya doktorunuza çağrı gerektiren herhangi bir başka işaret yaşarsanız, ona ulaşmaktan çekinmeyin. Unutmayın her zaman içgüdülerinize güvenmek ve beklerken güvende hissetmek önemlidir.

Üçüncü üç aylık dönem ve doğum öncesi hazırlıklar

Fetal hareketi takip edin: 28. haftadan itibaren, bebeğin vuruşlarını düzenli olarak saymak ve özellikle 9. ayda, aktivitedeki değişiklikleri not etmek isteyeceksiniz.

Kilonuza dikkat edin: Hamilelikteki kilo artışınız üçüncü trimesterin başında hızlanacak ve doğum tarihiniz yaklaştığında azalacaktır (hatta bir veya iki kilo bile kaybedebilirsiniz). Yeterince kilo almadıysanız (veya çok fazla aldıysanız), doktorunuzla birlikte hamilelik diyetinizin üzerinden tekrar geçin. Bununla birlikte yine doktorunuzun onayladığı doğumu kolaylaştıran egzersizlere devam edebilirsiniz.

Üçüncü trimester kontrollerinizi planlayın: 7 ve 8. aylarda glukoz düzeyleri ve anemi testlerini doktorunuzla konuşun. 9. ayda, doktorunuz, genişlemenin (rahim ağzınızın incelmesi ve açılmasının) başladığını görmek için rahim ağzının iç muayenesini gerçekleştirir.

Emzirmeye hazırlanın: Bebek gelmeden önce neden ve nasıl emzireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin ve hatta emzirmek için bir ders bile alabilirsiniz. İhtiyacınız olursa, doula veya danışmanınızdan daha sonra yardım istemek için tereddüt etmeyin.

Doğum sancısını nasıl yönetmek istediğinizi düşünün: Doğum sancılarını yönetmek için epidural veya başka bir ilaç mı istiyorsunuz? Bir doğum havuzunda doğal bir doğum yapmayı mı düşünüyorsunuz? Şimdi, seçeneklerinizi uygulayıcınızla tartışma zamanı.

Doğum planını kontrol edin: Doğum planınızı hazırlayın veya kesinleştirin. Unutmayın, bebeği dışarı çıkarma zamanı geldiğinde, her şey her zaman planlandığı gibi gitmez – önemli kısım sizi ve bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutmaktır.

Buzdolabını yemek stoklayın: Bebek gelmişken ve doğumdan yeni çıkmışken yemek yapmakla uğraşmak istemeyeceğiniz için dondurucunuzda biraz yemek stoklamak iyi bir fikir olabilir.

Hastane çantanızı toplayın: Hastanede yanınızda olmasını isteyeceğiniz şeyleri ve temel ihtiyaçları planlayarak hastane çantanızı hazırlayın.

Heyecanlanıyor musunuz? Bu güzel heyecanın tadını çıkarın, bebeğinizle tanışmanız o kadar uzun sürmeyecek!