Hamilelikte Seyahate Çıkacakların Olmazsa Olmazları

Hamilelikte Seyahate Çıkacakların Olmazsa Olmazları

1156

Doğru valiz ve ideal ayakkabılar gibi detaylardan, sağlıklı beslenme ve konforlu seyahat için yanınızda bulunması gerekenlere; hamileler için seyahate hazırlık rehberi burada!

Hamile olmanız, seyahat özgürlüğünüzden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez! Dikkat edeceğiniz birkaç detay ve yanınızda bulunduracağınız olmazsa olmazlar ile son derece keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız, hamileyken seyahat edeceklere ihtiyaç listesine göz atmadan hazırlığınızı yapmayın.

1. Tekerlekli valiz

Hamilelikte seyahat konusunda en önemli detaylardan biri kolay taşınabilecek bir valizinizin olmasıdır. Mümkün olduğunca az ağırlık taşımanız gerektiğinden, valizinizi hem hafif tutmalı hem de kendinizi zorlamadan çekeceğiniz şekilde tekerlekli tasarımlardan seçmelisiniz.

2. Vitamin ve ilaç gibi detaylar

Seyahatte olmanız, hamileliğiniz boyunca aldığınız destekleri almayacağınız anlamına gelmiyor. Dolayısıyla hamilelik boyunca aldığınız vitaminleri seyahat çantanıza atmayı unutmayın. Aynı şekilde baş ağrısı, mide bulantısı vb durumlar için doktorunuzun önerdiği, hamilelikte kullanabileceğiniz birtakım ilaçları da yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.

3. Rahat ayakkabı

Hem havalimanı koşturmaları hem seyahat boyunca gezmeleriniz derken rahat bir ayakkabı her hamile kadının seyahat ihtiyaçları arasında ilk sıralara yerleşir. Kendinizi bot ve çizmelerle zorlamak yerine hafif ve rahat bir spor ayakkabı ile seyahatinizin tadını çıkarın.

Bunu da okuyun: Hamileyken Okunabilecek 10 Kitap
Hamilelik dönemi ve bebeğin ilk zamanları hakkında aklınızdaki yüzlerce soruya yanıt bulabileceğiniz 10 kitabı sizler için seçtik!

4. Sağlıklı atıştırmalıklar

Yolculuklarınız boyunca midenizin bulanma ihtimaline ya da çeşitli aktiviteler esnasında karnınızın acıkma durumuna karşı önlem olarak yanınızda sürekli sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmanızda fayda vardır. Sade krakerler, kuru yemişler ve kuru meyveler ideal olacaktır.

5. Su matarası

Özellikle uçak yolculuğunda maruz kalınan kuru hava, su ihtiyacını arttırır. Hamileliğiniz boyunca ekstra dikkat ettiğiniz su tüketiminiz açısından en iyisi, yanınızda bir matara taşıyarak onu sürekli doldurup tüketmeniz olacaktır. Seyahat boyunca da bu ihtiyacı ihmal etmeyecek ve sürekli su şişesi almak yerine aynı mataranızı kullanıyor olacaksınız.

6. Tıbbi bilgileriniz

Sigorta kartınızdan doğum planınıza ve doktorunuzun notlarına; yanınızda bir tıbbi bilgi dokümanı olmasında fayda vardır. Herhangi bir rahatsızlık, aksilik yaşanma durumuna karşı bu bilgilerin yanınızda olması, sizinle ilgilenecek doktorun bilgi sahibi olmasına ve doğru müdaheleyi yapmasına yardımcı olacaktır.

7. Seyahat yastığı

Boynunuza destek sağlayacak bir seyahat yastığı, hamileliğinizde rahat seyahat etmeniz için küçük ama önemli bir detaydır. Önemli olan, seçim yaparken paketlemesi ve taşıması kolay bir modeli tercih etmenizdir.