Hamilelikte Karşılaşılabilecek 8 Sorun ve Onlarla Baş Etmenin Yolları

Hamilelikte Karşılaşılabilecek 8 Sorun ve Onlarla Baş Etmenin Yolları

1881
main

Hamilelik süresince yaşanabilecek bazı sıkıntıların üstesinden gelmek adına uygulayabileceğiniz birkaç rahatlatıcı ipucu bu yazımızda!

Hamileliğin, baştan sona dek inanılmaz bir deneyim olduğu aşikar olsa da, sürecin çeşitli yan etkileri olduğunu da biliyoruz. Hamilelik boyunca ne gibi yan etkilerin oluşabileceğine dair bir fikriniz olursa, bu durumlardan kendinizi o denli koruyabilir ya da süreci daha az sıkıntı ile atlatabilirsiniz. Alışılmadık değişimlerin her zaman bir tıp uzmanı ile görüşülmesi gerektiğini anımsatarak, hamilelikte sık rastlanan sorunlar ve onlarla baş etme yollarıyla ilgili temel bilgileri sizler için bir araya getiriyoruz.

1. Mantar enfeksiyonu

Hamilelik döneminde özellikle genital bölge mantar enfeksiyonlarına karşı daha duyarlıdır. Bu dönemde normalin üzerinde seyreden östrojen hormunu, vücuttaki yararlı bakterilerin sayısının azalmasına ve mantarın oluşmasına neden olabilir. Buz kompresi ya da serin bir banyo, rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, parfümlü sabunlardan ve sıkı kıyafetlerden kaçınmak da daha doğru bir tercih olabilir.

2. Şişmiş ayak bilekleri

Vücudun su tutması, gebeliğin en yaygın yan etkilerinden biridir ve bu durum, ayakların şişmesine neden olabilir. Esnek, özellikle lastik bölümü ince çorapları tercih etmek sizi rahatlatabilir. Günlük su tüketiminizi 8-10 bardağın altında tutmamak da ödemi atmanıza yardımcı olacaktır. Yatmadan önce ayaklarınızı tuzlu ılık suda bekletmek ise kan dolaşımını hazlandıracak ve uykuya geçmenizi kolaylaştıracaktır.

3. Vücut ve yüz tüyleri

Bu dönemde yaşanabilen yan etkilerden biri de androjen artışına bağlı oluşan tüylenmedir. Hamile kadınların bazıları bu dönemde dudak üstü, çene altı ve göbek bölgelerinde oluşan ve hızlı büyüyen kalın tüylerden şikayet ederler. Normal koşullarda bu sıkıntılar hamilelikten 3-6 ay sonra kendiliğinden son bulur. Yine de tüylenme başka sağlık sıkıntılarının habercisi olabilir, bu nedenle konuyu mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

4. Saç kaybı

Bir önceki maddeye ters olarak bu dönemde bazı kadınlarda saç dökülmesi şikayetlerinin olduğunu da belirtmeliyiz. Bu durumun da temel nedeni hormonsal değişimlerdir. Somon, yumurta, avokado ve bademi diyetinize almak, ayrıca sağlıklı yağlar ile beslenmek dökülmenin azalmasına yardımcı olabilir.

Bunu da okuyun: Mutlu Bir Hamilelik İçin 7 Öneri
Hamileliğinizi en mutlu şekilde geçirmek için hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

5. Yüzde lekelenme

Hamilikten sonra geçen bir diğer yan etki de yüzde beliren kahverengi tonlarındaki lekelerdir. Bu yan etki, tüm hamile kadınlarda görülmez. Lekeleriniz olsun ya da olmasın, güneşin sert olduğu zamanlarda şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemek ve yüksek koruyucu kremler kullanmak cilt sağlığınız için yararlı olabilir.

6. Aşermek

Hamileliğin en bilinen yan etkilerinden biri aşermedir. Tatlı, tuzlu ya da ekşi; pek çok kadın bu dönemde yeme konusunda çok iştahlı ve arzulu olabilir. Bu durum bazen vitamin ve mineral eksikliğine işaret edebilir. Beslenmenin besin açısından zengin ve dengeli olmasını sağlamak, isteklerin azalmasına yardımcı olur ancak istek aralıksız veya agresif ise doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

7. Yoğun terleme

Hormonlar, vücut ısısını düzenleyen sinirsel aktiviteyi değiştirdiğinden bu dönemde daha fazla sıcaklık hissetmek ve terlemek olasıdır. Bu durum, ovülasyonun doğumdan sonra tekrar başlamasıyla sakinleşecektir. Bu etkileri hafifletmek için katman katman giyinin ve su tüketiminizi fazla tutup, sıcak içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

8. Mesanede zayıflık

Fetus geliştikçe, daha büyük ve ağır hale geldikçe mesaneye baskı yaparak daha sık tuvalete gitmenize neden olur. Ayrıca hapşırma, gülme veya egzersiz yaparken idrar kaçırmaları da olabilir. Pelvis taban egzersizleri bu sıkıntıların giderilmesine destek olabilir.

GittiGidiyor Blog’dan tavsiyeler bu şekilde… Ama hatırlatmak istediğimiz bir şey daha var! Okuyacağınız ve duyacağınız tüm tavsiyelere göz atmakla birlikte, yazımızın başında da dediğimiz gibi, hamilelikte yaşanan sorunlarla ilgili her zaman konunun uzmanına danışmanız gerektiğini unutmayın. Keyifli bir hamilelik dileriz…