Hamilelikte Bulantıyla Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelikte Bulantıyla Başa Çıkmanın Yolları

4068

Anne adaylarının hamileliklerinin ilk aylarında mide bulantısı yaşaması çok yaygındır ve bulantılar çok çeşitli periyotlarda gerçekleşebilir. Bu hafta size bulantı durumuyla kolay baş edebilmeniz için bazı tavsiyelerimizi sunuyoruz.

Hamilelik sürecinin başlangıcında bulantı yaşamak pek çok anne adayının karşılaştığı bir sıkıntı. Yapılan araştırmalar kadınların yüzde 70’inin gebelikte erken mide bulantısı geçirdiği ve yaklaşık yüzde 50’sinin kusma yaşadığını belirtiyor. İstatistikler bize hamilelikte bulantı yaşamanın oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. Kadınlar bulantıları çok çeşitli şekillerde yaşayabiliyorlar. Kimi gün boyu hasta hissederken, bazıları akşam saatlerinde, bazıları ise sabah saatlerinde bulantı hissedebiliyor. Bulantılar hamileliğin 6. haftasından itibaren başlayabiliyor; 8. ve 9. haftalarda zirveye tırmanma eğilimi gösterebiliyor. 12-14. haftadan sonra da tamamen yok oluyor. Peki bu dönemle nasıl başa çıkılabiliyor? Aşağıdaki ipuçlarına göz atmanızı öneririz!

Bir mola verin

Bulantılı bir sabaha uyandıysanız ve kendinizi yataktan çıkarma düşüncesi bile çok zor geliyorsa o zaman yatakta kalmanız iyi bir fikir olabilir. Unutmayın vücudunuz bebeği büyütmek için fazla mesai harcıyor ve siz bu molayı hak ediyorsunuz.

Daha da iyi bir fikir, eğer mümkünse bulantıların zirveye çıktığı 8.-9. haftalarda iş yerinden izin almanız. Böylece hazır olmadan önce hamilelik haberini iş arkadaşlarınıza ifşa etmek zorunda da kalmayacaksınız.

Taze koku koruması

Bu dönemde asansördeki iş arkadaşınızın parfümü, dökülmesi gecikmiş bir çöp gibi ağır kokular midenizi kaldırabilir. Uzmanlar genelde sabah bulantılarının kokuyla ilişkisi olduğunu söylüyor. Eğer kendinizi size o an çirkin gelen bir kokudan uzaklaştıramıyorsanız yanınızda bir limon yağı ya da biberiye sapı taşıyın; gerektiğinde onu koklayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Mide bulantınızı takip edin

Bir süre sonra bulantılarınızı neyin tetiklediğiyle ilgili bir fikriniz olacak ve yaşam alanınızda bu tetikleyicilerle ilgili önlemler alıyor olacaksınız. Örneğin öğle yemeği saatinde mutfaktan gelen yemek kokuları bir sorun yaratıyorsa o kokuya maruz kalmamak için uygun adımlar atabilirsiniz.

Sıvı alımınıza dikkat edin

Hamilelik dönemi boyunca yeterince sıvı almanız önemlidir. Bulantılar sıvı alma isteğinizi azaltabilir. Bu durumda vücudunuzda sıvıları kabul etmenin farklı yollarını deneyin. İçme suyunuza bir dilim limon ya da zencefil eklemek, taze meyve ya da sebze suları içmek gibi… Sizi çok susatacak tuzlu atıştırmalıklardan ya da çok şekerli yiyeceklerden uzak durun.

Size iyi gelen yemekler yiyin

Yemek yapmak istediğiniz son şey olsa bile, karnınızı doyurmanız gerekir. Şayet yemek yapmak sizin için bir zorunluluksa ancak baş etmekte zorlanıyorsanız yardım isteyin. Ayrıca boş bir mide bol mide asidi ve kolay bir bulantı demektir. Her sabah bulantı yaşayan anneler için hangi gıdaların en iyi şekilde çalıştığı konusunda net bir kural olmasa da, birçok kadın bazı gıda türlerini azaltmanın işlerine yaradığını belirtiyor. Kraker, kuru gevrek ya da simit gibi karbonhidratlı atıştırmalıklar, karpuz genelde bu dönemde daha kolay yeniyor. Yağlı ve baharatlı yiyecekler bulantıları arttırabiliyor. Yine de en doğru listeyi siz biliyorsunuz. Yemekleri az az ve sık tüketmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

Bunu da okuyun: Hamilelikte Karşılaşılabilecek 8 Sorun ve Onlarla Baş Etmenin Yolları
Hamilelik süresince yaşanabilecek bazı sıkıntıların üstesinden gelmek adına uygulayabileceğiniz birkaç rahatlatıcı ipucu bu yazımızda!

Zencefil kullanın

Zencefil mide yumuşatma özelliğiyle bilinen bir baharat. Bu dönemde bolca kullanabilirsiniz. Sıcak suya veya çayınıza bir dilim taze zencefil ekleyebilirsiniz. Zencefili kurabiyelerinize ya da mercimek çorbanıza katabilirsiniz. Esasında damak tadınıza göre zencefil kullanımı konusunda yaratıcı olabilirsiniz.

Ekran ayarlarınızı değiştirin

Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak göz yorgunluğu yapabilir ve bu durum da mide bulantısını tetikleyebilir. Ekran parlaklıklarını azaltmak, yazı büyüklüğünü arttırmak gibi basit ayarlar sizi rahatlatacaktır. Bununla birlikte bu dönemde ekran karşısında geçirdiğiniz süreleri kısaltmanızda fayda var.

Gevşeyin

Mide bulantısını göz ardı etmek kolay değildir, fakat sizi oyalayacak bir şey bulmak bir süreliğine unutmanıza yardımcı olabilir. Bir kitap okuyun, sudoku bulmacası çözün ya da kısa bir yürüyüşe çıkın. Hatta bazı anneler, egzersizin bulantılarını hafiflettiğini iddia ederler, ancak bu yoldan gitmeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Uzanmak ve derin nefesler almakta çok basit ve etkili bir çözüm olabilir.