Hamileliğin İkinci Trimesterinde Yapılabilecek 5 Şey

Hamileliğin İkinci Trimesterinde Yapılabilecek 5 Şey

5330

Hamileliğinizin ikinci trimester döneminde misiniz? O zaman hamileliğin bazı güzelliklerini daha doya doya yaşayabilirsiniz ve bu dönemi etkili bir hazırlık dönemine dönüştürebilirsiniz. Peki bunun için neler yapmalısınız?

Hamileliğin ikinci trimesteri genellikle en enerjik dönemdir. İlk trimesterin bulantılarından ve yorgunluğundan kurtulduktan sonra yenilenmiş bir enerji ortaya çıkar. Üçüncü trimestere ulaştığınız zamanda ise plasentayı güçlü tutmak, kan akışı ve sıvı taşımak için bedeniniz gerçekten çok çalışır. Doğum yaklaştıkça enerjiniz azabilir. İşte bu nedenle hamileliğin ikinci trimester dönemi üçüncü trimestere hazırlık ve kendinizi şımartmak için harikadır. Bu dönemi etkili geçirmek için neler yapabileceğinizi bu yazımızda paylaşmak istiyoruz.

1. Tatile çıkın

İster bir gecelik, ister bir haftalık; imkanlarınız hangi seçeneğe elveriyorsa bir tatil planı yapın. Şayet daha önce bebek sahibi olduysanız zaten çok iyi bildiğiniz üzere bu dönemden sonra uzun bir süre isteseniz de böyle bir fırsatı yakalamanız çok mümkün olmayacak. Üstelik çocuk sahibi bir anne adayı iseniz böyle bir ara size daha da iyi gelecektir. Kaçış organizasyonu ekstra işler çıkarabilir ancak buna değer. Çok uzağa gitmek ya da çok fazla harcama yapmak zorunda değilsiniz. Önemli olan rutininizden uzaklaşmanız ve kendinize zaman ayırabileceğiniz bir dinlenme ortamı yaratmanız.

2. Detaylı dolap temizliği yapın

Bebek büyüdükçe sizin de ölçüleriniz değişecek ve dolabınızda kullanamayacağınız pek çok kıyafet olacak. Dolabı hafifletmek bu dönem için çok iyi bir fikir. Bu vesileyle elinizden çıkartacağınız eşyaları belirleyebilir ve bebek doğduktan sonra kullanacağınız eşyalara daha kolay erişmeyi mümkün kılabilirsiniz. Doğal kumaşlar seçin; rahat ve uzun parçalar, düğmeli gömlekler, geniş pijamalar elinizin altında tutabilecekleriniz olsun. Gerisini depoya kaldırın, kullanmadığınız ama dolapta yer işgal eden giysileri ise elinizden çıkarın.

3. Bebek temel ihtiyaçları için alışverişe başlayın

Bebek eşyaları günlük trendlerden etkilendiği gibi oldukça çeşitlidir de. Bu sebeple güzelce araştırıp ihtiyaç ve işlevsellik açısından en etkili modellere odaklanın. Annelerin deneyimlerini öğrenin ve bu konuda doğru bilgilere ulaştığınıza emin olun. Bizim tavsiyemiz temel ihtiyaçlardan başlamanız ve kaliteyi gözetmeniz yönünde. Uniseks renkleri seçmeniz de bazı ürünleri özellikle mobilyaları uzun süre kullanmanıza ya da daha özgür kombinler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu da okuyun: Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 8 Tüyo

Egzersizlerden vitaminlere, kilo kontrolünden cilt bakımına; sağlıklı bir hamilelik için dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda!

4. Doğum öncesi yoga derslerine katılın

Hamileliğin ikinci trimester dönemi hamile yogasına başlamak için mükemmel bir zamandır. Bu derslerde kullandığınız nefes alma biçimi, kazandığınız esneklik ve kas tonu doğum esnasında işinizi kolaylaştırır. Bu derslerin başka bir faydası da duygu ve düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz başka anne adaylarıyla kuşatılmış olmanızdır. Yoga ayrıca bebek ile bağlantı kurmanız , herhangi bir negatif duyguyu kabul etmeniz ve dönüştürmeniz açısından da oldukça etkilidir.

5. Bir yapılacaklar listesi yazın

Yazmanın en iyi yanı tüm yazdıklarınızı beyninizde taşıma zorunluluğundan sizi kurtarması olabilir. Yoğun bir beyin sizi yorar, uykuya dalmanızı güçleştirir ki bunlar özellikle hamilelik döneminde çok istenilen şeyler değildir. İster evde göz önünde bir yere, ister cep telefonuna ya da defterinize, bebeğiniz gelmeden önce yapılması gereken şeyleri yazın. Yazmak yapmaya giden ilk adımdır.