Hamileyken Egzersiz Yapmanın 5 Faydası

Hamileyken Egzersiz Yapmanın 5 Faydası

1575

Egzersizin önemli olduğunu herkes bilir ancak hamileyseniz egzersiz yapmak ekstra faydalıdır. İşte bu faydalardan 5 tanesi!

Egzersiz, sağlıklı bir hamileliğin önemli bir parçası, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Birliği, hamile kadınlar için haftanın 3-4 gününde veya tüm günlerinde en az 20 ila 30 dakika boyunca orta yoğunlukta egzersiz yapılmasını öneriyor. Tabii eğer egzersiz yapmamanızı gerektirecek bir tıbbı kısıtınız yoksa… İşte hamilelik sırasında yapacağınız egzersizlerin size ve bebeğinize sağlayacağı 8 fayda.

1. Enerjinizi artırır

Gebelik boyunca enerji durumunuz değişkenlik gösterebilir, ancak hamilelikte düzenli egzersiz günlük görevlerinizi üstlenmenizde ya da zorlu bir programla daha kolay başa çıkmanızda size yardımcı olur. Çünkü egzersiz, kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir, bu nedenle kolayca yorulmazsınız ve stresli zamanlarla daha kolay başa çıkabilirsiniz. Güçlü kaslarla, isterseniz market alışverişi yapıyor olun, ister ofiste toplantıları, herhangi bir etkinliğe katılmak için fazla çaba göstermeniz gerekmez. Bununla birlikte bir egzersiz programına başlamadan önce, güvenliğiniz için dikkat etmeniz gerek noktaları bildiğinizden emin olun.

2. Daha kaliteli uyumanızı sağlar

Hamileliğiniz ilerledikçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak gerçek bir zorluğa dönüşebilir. Öncelikle hamile yastığı kullanmak işinize yarayacaktır. Bununla birlikte yaptığınız egzersizler de sizi daha huzurlu bir uykuya sokmaya yardımcı olacaktır.

3. Hamilelik yan etkilerini azaltır

Düzenli egzersiz kaslarınızı güçlendirir, bu da vücudunuzun ağrılar ile daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur. Esneme hareketleri yoga veya pilates yapmak, sırt ağrısını hafifletir; yürüyüş, kan dolaşımınızı artırır ve yüzme, karın kaslarınızı güçlendirir. Kan dolaşımınızın dengede olması düzenli sıvı alımıyla birlikte vücutta ödem oluşumlarını azaltır.

Bunu da okuyun: Hamile Yogası Nedir, Nasıl Yapılır?
Kilo artışı, kilo artışına bağlı olarak gelişebilen bel ve omurga ağrıları ve şişen uzuvların verdiği konforsuzlukla baş etmenin en iyi yolu olan hamile yogası, tüm bu sıkıntıların hafiflemesine yardımcı olması ve anne adayının rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağlaması sayesinde en popüler hamile egzersizleri arasında yer alıyor.

4. Stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır

Hamile olmak kimi zaman stresli olabilir ve sizi ruh hali değişimlerine karşı savunmasız bırakabilir. Grup halinde yapılan sporlar, hamile yogası gibi dersler beden sağlığı ve farkındalığıyla birlikte size sosyalleşme imkanı vermesi açısından da değerlidir. Ayrıca spor yapmak endorfin salgılamanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

5. Dengeli kilo almanızı sağlar

Hamilelik sürecinde bir miktar kilo almak doğaldır ancak aşırı kilo alımı uzmanların tavsiye ettiği birşey değildir. Aktif kalmak, kilonuz konusunda daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu gibi sağlıklı kilo alma olasılığınızı da artırır. Gebeliğiniz boyuca kas gücünüzü korumanız doğumu kolaylaştırdığı gibi, doğumunuzdan sonra alınan kiloların hızla geri verilmesini de sağlayacaktır.