Evinizi Dağıtmayacak 7 Çocuk Aktivitesi

Evinizi Dağıtmayacak 7 Çocuk Aktivitesi

 

Evi dağıtmadan oyun oynamak mümkün mü? Evet, çocuğunuzun hem eğleneceği hem de evi altına üstüne getirmeyeceği en keyifli aktiviteler karşınızda.

Günümüz dünyasında çocuklar dijital teknolojilerin resmen kucağına düşüyorlar. Bu konuyla ilgili birçok bilimsel araştırma yapılıyor ve genel kanıya göre çocukları ekranlardan mümkün olduğunca uzak tutmak onlar için en sağlıklısı. Peki, o rengârenk ve cezbedici dünyadan mahrum kalıp evin altını üstüne getirmeye başladıklarında, onların hem kafalarını dağıtacak, hem eğlendirecek hem de motor gelişimlerini destekleyecek olan ne tür aktiviteler yapabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz fikirlerden yola çıkarak çocuğunuzla verimli vakit geçirmenin yanı sıra evinizin dağılmasını ve kirlenmesini de önleyebilirsiniz. Ayrıca Okul Öncesi Çocuklar için 5 Eğitici Oyuncak yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Oyun hamuru

Evde oyun hamuru yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler: Un, tuz, Ayçiçek yağı, su, gıda boyası ve krem tartar. İki su bardağı unu, bir bardak tuzu ve dört çay kaşığı tartarı büyükçe bir tencereye koyun ve karıştırın. Üstüne iki bardak ılık su ve iki çorba kaşığı ayçiçek yağını ekleyip orta ateşte yoğun bir hal alana kadar karıştırmaya devam edin. Ardından soğumaya bırakın ve avucu dolduracak büyüklükteki toplar haline getirin. Pişme işlemi bittikten sonra iş çocuğunuza düşüyor. Gıda boyasından beş damlayı hamurun üstüne damlatmasını ve homojen bir şekilde boya yayılana kadar yoğurmasını isteyin. Ardından kendi hazırladığı rengarenk oyun hamurları ile çocuğunuzun yaratıcılığını sergilemesine izin verin.

Patates baskı

Patates baskı tekniğiyle resim yapmak kadar eğlencelisi yoktur. Hazırlık aşamasını yine sizin yapıyor olmanız gerekiyor, çünkü patatese çocuğunuzun istediği şekli verebilmek için bıçak kullanmanız lazım. Kalp, bulut, yıldız, geometrik şekiller ya da kuş gibi bir figür seçmesini isteyin. Ardından patatesi ikiye bölün ve şekilleri çıkarın. Sonra patatesleri boyaması için çocuğunuza verin. Masaya ya da yere büyükçe bir resim kâğıdı serin ve çocuğunuzun dilediği gibi resim yapması için ona alan açın.

Şablon yazılar

Çocuğunuza stencil tekniğini o henüz küçücükken öğretme şansına sahip olacağınız bir fikirle karşınızdayız. Çıkarıp yapıştırması kolay olan harf çıkartmalardan alın. Çocuğunuz odası için kendi sloganlı posterini bu sayede hazırlayabilir. Önce büyükçe bir kâğıdın üstüne çocuğunuzun istediği kelimeyi beraber harf çıkartmaları kullanarak yapıştırın. Ardından suluboya ile bütün kâğıdı boyamasını isteyin. Kâğıt iyice kuruduktan sonra beraber harfleri tek tek çıkarın ve posteriniz hazır.

Dondurma çubuklarından canavarlar

Bu çalışmayı yapacağınız masanın zarar görmemesi için muşambadan bir masa örtüsü kullanmanızı öneririz. Tahta dondurma çubuklarını çocuğunuz istediği renkte boyasın. Ardından bu çubukları, beş tane yeterli, yan yana gelecek şekilde yapıştırın. Kuruduktan sonra çocuğunuz bunun üstüne göz çizebilir. Renkli kâğıtlarla kocaman bir ağız ve burun yapıp üstüne yapıştırabilir, canavarın saçlarını ise renkli yünlerden bir tutam alarak yapabilirsiniz.

Makarnadan takılar

Bunun için kalem (penne) ya da boncuk makarnaya ihtiyacınız olacak. Çocuğunuz makarnaları hasır ipe direkt dizebileceği gibi, dizmeden önce onları istediği renklerde boyayabilir de. Kendisi için ya da arkadaşlarına hediye edebileceği birbirinden güzel rengarenk bilezik ve kolyeleri yaparken hem keyifli vakit geçirecek hem de bu aktivite sırasında eviniz derli toplu kalacak.

Ayakkabı kutusundan bebek evi

Bunu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey birkaç dergi, makas, yapıştırıcı ve bir ayakkabı kutusu . Çocuğunuzun kendi bebek evini hazırlaması için dergileri önüne açıp verebilir ve oradan beğendiği obje ve eşyaları kesmesini isteyebilirsiniz. Ardından bu objeleri beraber kutunun içine yapıştırın. Tabii öncesinde ayakkabı kutusunun yan tarafına bir kapı ve pencere açmayı unutmayın.

Dürbün

Çocuğunuzun eğlenerek oynayacağı bir oyuncak yapmaya var mısınız? Bitmiş olan iki tuvalet kâğıdı rulosunu çocuğunuzun dilediği gibi boyaması için ona verin. Dilerse üstüne en sevdiği çıkartmaları da yapıştırabilir. Sonrasında bu iki ruloyu birbirine yapıştırın. Boynuna asabilmesi için de her iki taraftan açacağınız küçük deliklerden bir kurdele geçirebilirsiniz.