Evinizi Bebeğe Uygun Hale Getirmenin Yolları

Evinizi Bebeğe Uygun Hale Getirmenin Yolları

Evinizi bebeğiniz için yeniden tasarlarken nelere dikkat etmelisiniz? Püf noktaları bu yazımızda!

Bebek sahibi birçok aile evlerindeki mobilya düzeninin ve hatta bazı tasarım öğelerinin bir bebekle yaşarken günlük hayatı ne kadar zorlaştırabileceğini görünce şaşırır. Siz de evinizi bebeğiniz için hazırlayacaksanız nasıl bebek dostu bir dekorasyon yaratabileceğinizi bu yazımızda okuyabilirsiniz. İşte karşınızda evinizi bebeğe uygun hale getirmenin yolları!

Odağınızı odadan çekin

Bir bebek için hazırlanırken yaptığımız en kolay hatalardan biri, tüm tasarım enerjimizi bebek odasına odaklamaktır. Tüm bebek odasının tamamen yenilenmesi heyecan verici bir fırsat olsa da, siz ve bebeğiniz o odada özellikle ilk zamanlar çok fazla vakit geçiremeyeceksiniz. Çünkü ilk aylar bebekle aynı odada uyuyacaksınız.

Evinizin en çok vakit geçirdiğiniz odasında, bir alanın tamamı değilse bile bebek dostu bir köşe oluşturmaya çalışın. Bazı basit değişikliklerle bunu yapabilirsiniz. Mutfakta ya da salonda da siz çalışırken onun güvenli bir mesafede vakit geçirebileceği bir alan yaratılabilir. Basit pofuduk bir minderli alan, bebek sandalyesi gibi şeyler çok işe yarayacaktır.

Bebeğe uygun zeminleri kullanmayı deneyimleyin

Bir anne adayı olarak, evinizde yeni bir bebekle nasıl yaşayacağınızı düşünmeye çalışın. Yemek yerken, uyurken, bebeğinizle oynarken bebek eşyalarının erişilebilir olması ve onunla otururken sizin de rahat etmeniz, ortamı tasarlarken gözeteceğiniz parametreler olsun.

Minderli alanları, zemine yakın saklama ünitelerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Zeminin bolca kullanıldığı yaşam alanları için kolay temizlenebilir halı ya da kilimler de makul olacaktır.

Açık alanlar yaratın

Bebeğiniz hareket etmeye başladıkça ev içindeki boş alanlar da önem kazanacaktır. Bebeğin ev içinde rahatça gezinmesi ve onu gözlemleyebilmeniz için mobilyaların yerlerini değiştirmeyi deneyin. Mobilyaları kullanarak alanları ayrıştırabilir ve koridorlar oluşturabilirsiniz. Sizin için çok ideal olmasa da daha fazla boşluk ve ev halkının ferahlık hissetmesi için bazı eşyaları elemeniz de gerekebilir.

Esnekliği benimseyin

Tüm aile için işe yarayan bir tasarım yaratmanın anahtarı esnek olmaktır. Bebeğiniz büyüdükçe ve farklı aşamalardan geçerken ihtiyaçlarınız odadan odaya değişecektir. Belirli bir tasarım öğesiyle ya da mobilya ile bağlılık ilişkisi kurmanız gerekmiyor. Eşyalar bizlerin hayatlarını kolaylaştırmak için var ve işlevsel olmaları bu dönemde daha öncellikli. Bununla birlikte size keyif de verebiliyorlarsa ne harika.

Ve tabii ki, tüm bu değişiklikler bebek doğduktan sonra da ele alınabilir, ihtiyaçlarınızı yaşayarak farkedilirsiniz ancak herşeyi bebeğin doğumundan sonraya bırakırsanız tüm bu işlere zaman ayırmakta zorlanabilirsiniz. Kendinize yeterli vakti verdiğinizde tüm çalışmanızın hayatınızı çok kolaylaştıracağınızı fark edeceksiniz.