Evde Yapılabilecek Çocuk Egzersizleri Nelerdir?

Evde Yapılabilecek Çocuk Egzersizleri Nelerdir?

Farklı yaş grupları için farklı çocuk egzersizleri karşınızda… Üstelik bunların hepsi miniklerimizin evde eğlenceli bir şekilde uygulayabilmesi için!

Evlere kapanmış olmamız, spor ve egzersizden uzakta kalacağımız anlamına gelmez. Hele ki normal şartlarda gün boyu çeşitli aktivitelerle enerji fazlalarını atan çocuklarımız için çeşitli spor çözümlerini eve taşımamız şart. Sadece enerjilerini atmaları için değil, çocukların stresini azaltmaktan güçlü kas ve kemik oluşumuna, uykuyu iyileştirmekten çeşitli fiziksel rahatsızlıkların önüne geçilmesine, birçok fayda sağlayan çocuk egzersizleri için evinizde yapabileceklerinizi keşfetmeye ne dersiniz? İşte karşınızda evde yapılabilecek çocuk egzersizleri nelerdir sorusunun yanıtları!

Evde yapılabilecek çocuk egzersizleri

Çocuklar için evde spor yapmanın birçok eğlenceli yanı olacaktır. Özellikle çocuk jimnastik hareketleri yapmak ya da ip atlamak gibi aktivitelerle ev yaşamlarına yeni bir enerji katılacaktır. Aynı zamanda çocuklar için evde yapılabilecek en güzel egzersizlerden biri yogadır. Çocuklar İçin İdeal 5 Yoga Pozu yazımız size bu konuda ilham verebilir. Daha enerjik çocuk egzersizleri için ise ip atlama, mekik ve şınav çekme, ev tipi basketbol potasıyla basket oynama, squat, boks, barfiks gibi egzersizleri deneyebilirsiniz. Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz 8 Eğlenceli Egzersiz videomuzu da tıklayabilir ve eski milli cimnastikçi, cimnastik antrenörü ve Beden Atölyesi kurucusu Ebru Karaduman’dan birbirinden keyifli egzersizler öğrenebilirsiniz.

Çocukların yapabileceği spor hareketleri

0-12 ay arası çocuk egzersizleri ile başlıyoruz. Çocukları günde birkaç kez ev içerisinde aktif oyun oynayabilecekleri ve hareket deneyimi yaşayabilecekleri alanlara yönlendirin. Özellikle büyük kas gruplarını kullanacakları güvenli ortamlar yaratın.

12-36 ay arası çocukların günde en az 30 dakikalık fiziksel aktivite yapıyor olmalarına özen gösterin. Bir saatten fazla hareketsiz kalmamış olmalarına dikkat edin ve özellikle yeni yürümeye başlamış olan çocuklar için yine büyük kas gruplarını çalıştıracak hareket becerileri kazandırın.

3-5 yaş arası çocuklar için okul öncesi spor hareketleri söz konusu olduğunda size önerimiz en az 60 dakika olmak üzere fiziksel aktiviteler yaratmanız olacaktır. Bu yaş grubu müziği sevdiği için müzik açıp ve zıplayıp dans ederek spor yapabilirler. Bir diğer eğlenceli fikir de alfabedeki harfleri bedenleriyle canlandırmaları ya da hayvan taklitleri yapma oyunu olacaktır. Aynı zamanda çorapları eşleştirip uzakta bir sepete atma, vb fırlatma egzersizleri de yaratabilirsiniz.

5-12 yaş grubu için çocuk egzersizleri ile devam ediyoruz. Gerek 7 yaş için spor aktiviteleri gerekse 11 yaş egzersizleri olmak üzere bu geniş yaş aralığı için uzmanlar üç farklı egzersiz tipinden bahsediyor. Bunlardan biri ip atlama, dans etme, dövüş sanatları ya da yerinde koşma gibi aerobik faaliyetlerdir. İkincisi vücut ağırlığı ya da direnç bantları kullanarak yoga hareketleri yapmak veya şınav gibi kas güçlendirme egzersizleridir. Üçüncüsü ise oyunlar ve egzersizlerle atlama, zıplama gibi kemik güçlendirecek aktivitelerdir.

Şimdi de sırada 12 13 yaş spor hareketleri var. Yarım saatte bir değişiklik yaparak şu egzersizleri peş peşe uygulayabilirsiniz: Duvara karşı şınav, mekik, ip atlama, adım atma, jumping jack zıplaması, squat, tek bacak üzerinde denge, bir partner ile birbirinize top atma… Bunları çocuğunuzun gelişimine göre 11 yaş spor hareketleri evde olarak düşünebilir ya da daha erken bir yaş grubu için bile deneyebilirsiniz.

Çocuk spor ekipmanları nelerdir?

Peki evde çocuk egzersizleri için bulundurmanız gereken ekipmanlar neler? Bu listemizdekilerden sizin çocuğunuzun ilgi alanına yönelik olanları seçin:

Atlama ipi

– Boks eldiveni ve boks torbası

Mat

Basketbol potası

Step tahtası

Barfiks

Pilates topu