Evde Oynanacak Oyunlar

Evde Oynanacak Oyunlar

Çocuklar ile evde oynanacak oyunlar arasından en iyileri hangileri? Kutu oyunlarından konsol oyunlarına, en geliştirici oyuncaklardan en eğitici kitaplara; sizler için seçtiklerimiz burada!

Çocuklar ile evde vakit geçirirken, okulda ya da kreşte sürekli olarak maruz kaldıkları eğitici ve geliştirici aktivitelere devam etmelerini sağlamanın en iyi yolu onlarla birlikte evde oynanacak oyunlar konusuna hakim olmaktır. Bunun için farklı zeka oyunları, eğlenceli video konsol oyunları, eğitici kitaplar ve geliştirici oyuncaklar arasından doğru seçimleri yapmanızda fayda vardır. Böylece çocuklarınız hem oyalanırken hem güzel vakit geçiriyor olacak hem de gelişimine katkı sağlayacak. Okula Kisa Bİr Ara sayfamız size bu konuda birbirinden güzel seçenekler sunarken, bu blog yazımız da birkaç tavsiyede bulunacak.

1. Evde Oynanacak Zeka Oyunları

Çocuklarla evde oynanacak oyunlar arasında en keyiflilerden biri zeka oyunları olacaktır. Çocuklarınızın ister tek başına, ister kardeşiyle, ister kalabalık ailesi ile oynayabileceği bu akıl oyunları onların birçok açıdan gelişimine de katkıda bulunacak. Eğer hangi çocuk oyunları evde iyi gider diye düşünüyorsanız, işte GittiGidiyor’dan farklı yaş grupları için seçtiğimiz kutu oyunlarından bazıları:

– Çocukların geometrinin temel kavramlarını anlamasına, bağlantısal düşünmelerine, problem çözmelerine, odaklanma becerilerinin gelişmesine yardımcı olan bir inşa oyunu olan Penta Blok, evde oynanan çocuk oyunları arasında favorilerden… Birçok sayıda bulmacalar içeren oyun farklı zorluk seviyelerine sahiptir. Tek kişilik bir bulmaca olduğu gibi, iki kişi arasında oynanabilecek bir strateji oyunu da olur. Özellikle 3-4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar için aklınızda bulunabilir.

8 yaş evde oynanan oyunlar arasında favorilerden biri ise 8 yaş ve üzeri herkesin keyif alacağı Redka Blook Koridor akıl ve strateji oyunu mantık yürütme ve stratejik düşünmeyi geliştiren bir oyun. İki kişi ile oynanan oyunda her bir oyuncu için 1 piyon ve 10 adet engel blokları bulunuyor. Oyunu kazanmak için, 81 adet kare parçalara bölümlenmiş oyun tahtası üzerinden piyonunuzu ve blokları kullanarak rakibinizden önce platformu bitirmeniz gerekiyor. Eğer evde oynanabilecek oyunlar 12 yaş grubu için bir arayıştaysanz, bu oyun yine mutlaka denemeniz gerekenlerden biri.

– 64 adet kart, 9 parçadan oluşan Redka Dedektif akıl mantık zeka ve strateji oyunu 3 yaş ve üzeri çocukların ve yetişkinlerin son derece eğlenerek oynayacakları bir oyun. Üzerinde birbirinden farklı şekillerin yer aldığı oyun tablasının üzerinde oynanan oyunda tablada yer alan şekiller oyun kartlarında da bulunuyor. Karttaki şekil ya da şekilleri oyun tablasında ilk bulan oyuncu, oyun tablasının ortasına yerleştirilen zile basarak oyunu durduruyor. Ancak bütün resimlerin birkaç ayrı varyasonunun olması dikkat gerektiriyor.

2. Evde Oynanacak Eğitici Oyuncaklar

Kutu oyunlarının ardından sıra evde oynanacak oyunlar için ideal olan oyuncaklarda… Gerek 4 yaş eğitici oyunlar gerekse 5 yaş eğitici oyunlar için size önerimiz oyun hamurları, legolar, müzik enstrümanları, mıknatıslı yazı tahtaları, puzzle ve boyama kitapları gibi ürünlerden edinmek olacaktır. Çocuğunuzun hayal dünyasından ince motor becelerine, parça-bütün ilişkilerini öğrenmekten el becerilerinin gelişmesine, birbirinden farklı alanlarda geliştirici etkileri olan bu eğitici çocuk oyunları malzemeleri mutlaka her ebeveynin listesinde olmalı.

3. Evde Oynanacak Konsol Oyunları

Şimdi de evde oynanacak oyunlar listemizde biraz da çocuklar için konsol oyunlarına göz atalım. Özellikle erkek çocuklarda playstation ve xbox düşkünlüğünü görmezden gelemeyiz. Elbette ki ebeveyn gözetiminde olmak şartıyla, çocuklar için bu evde oynanacak oyunlar aslında birbirinden güzel faydalara sahip. Video Oyunlarının Çocuklar İçin Faydaları yazımızda detayları bulabilirsiniz. Aynı zamanda da konsol oyun dünyasında en eğlenceli çocuk oyunları için de bu mini listemize göz atabilirsiniz:

– Teenage Mutant Ninja Turtles

– Little Big Planet

– Minecraft

– Lego Movie

– Rayman Legends

– Crash Bandicoot

4. Oyuna Biraz Ara: En İyi Eğitici Çocuk Kitapları

Son olarak evde oynanan oyunlar listemize mini bir ara veriyoruz ve biraz da eğitici çocuk kitapları önerilerine göz atalım diyoruz. Çocukların evde vakit geçirirken en kaliteli şekilde vakit geçirmelerini sağlayacak olan şey hiç şüphesiz kitap okumak olacaktır. Üstelik bu eğitici kitaplar, çocukların gelişimi için de katkıda bulunacaktır. Siz de Okula Kısa Bir Ara sayfamıza göz atabilir ve buradan çocuğunuzun yaşına uygun eğitici kitap seçimleri yapabilirsiniz. İlkokul ve ortaokul öğrencileri için Başarı Kampı, Hızlı Tekrar Setleri, Dinamo soru bankaları gibi onlarca farklı yayınevinin soru kitaplarını edinebilirsiniz. Okul öncesi çocuklar için ise şekilli kitaplar arasından seçim yapabilir ya da farklı yaş çocuklar için zeka gelişimi kitaplarına göz atabilirsiniz.