Evde Montessori: Çocuğunuzun Kendi Kendine Yapabileceği 7 Şey

Evde Montessori: Çocuğunuzun Kendi Kendine Yapabileceği 7 Şey

4050

Montessori sistemi çocukların özgüvenli ve kendilerine yeten bireyler olabilmesinin sağlamak için bebeklik döneminden itibaren bu yönde eğitime başlıyor. Siz de evinizde bu yaklaşımın yöntemleriyle çocuk eğitiminizi şekillendirebilirsiniz.

Bir çocuk için eğitim ailede başlar ve evde alınan eğitim her zaman okul yaşantısına eşlik eder. Montessori ekolü çocukların sezgisel öğrenme yetenekleri ve bağımsızlıkları üzerine kurulu bir pedagojik yaklaşım ve 0-6 yaş aralığını öğrenme açısından çok önemsiyor. Bilim de bize beyin gelişimin en hızlı olduğu dönemin 0-6 yaş arasında olduğunu söylüyor. Peki çocuğunuzun evdeki öğrenme süreçlerini verimli geçirmek için ebeveynler olarak neler yapabilirsiniz? Montessori eğitim sisteminin evde eğitim ile ilgili oldukça etkili tavsiyeleri var. Bu yazımızda size bu yöntemleri anlatıyoruz.

1. Giyinmek

Çocuklar Montessori bebek sınıfına yaklaşık 18 aylıkken girdiğinde, kendileri tarafından giyinip soyunmaya teşvik edilirler. Bu öğrenme soyunma ile başlayıp oldukça yavaş aşamalar ile ilerler. Bu yöntemi evinizde çocuğunuza gösterirken siz de acele etmeyin, geniş zamanlarda yavaş ilerleyen bir öğrenme sürecini seçin. Çocuklarınıza birkaç kez gösterdikten sonra, yakınlarda oturun ve başarılı olması için gereken minimum yardımı sunun. Pantolonu kendi çıkarabilir, ancak kazanağını sırtından çıkarırken yardıma ihtiyacı olabilir. Sabredin, yavaş yavaş, daha az yardıma ihtiyaçları olacak.

2. Kişisel temizliklerini yapmak

Bu eğitim de bebeklik çağında başlayabilir. Çocuklar burunlarını bir ayna önünde silerek, yüz temizliği için teşvik edilir. Bir yetişkinin görevi çocuk tek başına öz bakımını tamamlamayı öğrenmeden önce ihtiyaç duydukları anda yönlendirmek için orada olmaktır.

Yüz yıkamak, banyodan sonra vücutlarını kurulamak, sabunla el yıkamak, kendi saçlarını fırçalamak, vb. gibi diğer temel öz bakım faaliyetlerini de zamanla kendileri yapabilirler. İş, hızlı ya da tam olarak yapılmayabilir, ancak çocuğunuzun bu görevleri üstlenmesi için yönlendirilmesi, beden farkındalığını artırır ve geliştirdikleri her yeni beceri özgüvenlerinin de artmasına yardımcı olur.

3. Masayı hazırlamak

Montessori kreşlerinde bebekler kendi yemek kutularını ya da tabaklarını masaya getirmek gibi basit işlerle sofra hazırlıklarını öğrenmeye başlıyor. Çocuğun yaşı büyüdükçe bu sürece daha fazla adım ekleniyor. 3-6 yaş aralığındaki çocuklar peçete, tabak, çatal-kaşık ve su bardağını masaya koyarak sofrayı hazırlamayı biliyorlar.

Bu eğitimi evde denemek için çocuğunuza kendi bardak tabağına ulaşabileceği yükseklikte bir raf kullanın. Her bir malzemeyi, iki eliyle birer birer dikkatlice, masanın üzerindeki yerine doğru nasıl taşıyacağını gösterin.

4. Yemek hazırlamak için yardım etmek

Yemek hazırlama çalışmaları, Montessori çocukları arasında sıklıkla bir tercihtir. İlginç olan şey, hazırladıkları yemeği yememeyi tercih etseler bile sebzeleri yıkamak ve kesmek gibi aktiviteleri severler. Bunun nedeni, gerçek mutfak araçlarını kullanmaları ve günlük yaşamın çalışmalarına katılmalarıdır.

Montessori yöntemini evde denemek için çocuğunuzun mutfakta yardımcı olabileceği yolları bulun. Onunla birlikte bir salata ya da atıştırmalık birşeyler hazırlayın. Çocuğunuzu mutfakta gerekli olan alet ve becerilere yavaşça tanıtın, her zaman güvenliği gözetin, aynı zamanda kendisine kendi başına çalışma özgürlüğü verin.

Bunu da okuyun: Montessori Eğitim Sistemi Nedir?

Birçok başarılı bilim insanı, sanatçı ve iş dünyasından etkili karakterlerin Montessori eğitim sistemi gördüğünü biliyor muydunuz? Çocukların gerçek potansiyelini ortaya dökmelerine yardımcı olan bu eğitim yöntemi ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Peki nedir bu Montessori eğitim sistemi?

5. Arkadaşlar arası anlaşmazlıkları iletişim ile çözmek

Montessori okullarında nezaket ve barışçıl eylemler her zaman vurgulanırken, çocuklar arasındaki anlaşmazlıklar hala kaçınılmaz olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir hakem olarak hareket etmekten ziyade, öğretmen bir destek ve rehber görevi görerek çocukların birbirleriyle ne istedikleri konusunda konuşmasına yardımcı olur ve durumu iletişim ile çözmesi gerekir. Siz de çocuğunuzun bir arkadaşı ya da kardeşi ile kavgası esnasında benzer bir tutum benimseyin.

6. Çocuğun kendi kendine oyun oynaması

Montessori dersleri genellikle bir gruptan ziyade, birebir olarak verildiğinden, çocuklar okulda bağımsız olarak çalışarak zamanlarını geçirirler.

Her zaman sizinle oyun oynamak isteyen bir çocuğunuz varsa, yavaş yavaş onu kendi kendine oyun oynaması yönünde teşvik edin. “Bulaşık makinesini boşaltmaya gideceğim ve sonra seninle oynayacağım” gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Böylece kendi başına rahatça oynadığı zamanı yavaşça uzatma şansınız olur.

7. Problem çözme yeteneğini geliştirmek

İLGİLİ ÜRÜNLER