Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Eğer gebelik şüpheleriniz varsa ve evde hamilelik testi yapmak istiyorsanız bu önerilerimize mutlaka göz atın.

Belki uzun zamandır bunun hayalini kuruyordunuz ya da adet gününüzde gecikme var ve içinizi bir heyecan, endişe kapladı. Hamile olma ihtimalinizi kesinliğe kavuşturmak adına yapabileceğiniz şey evde hamilelik testi olacaktır. Peki hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? En doğru şekilde evde gebelik testi nasıl yapılır? Yanıtlar bu yazımızda!

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Öncelikle hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı ile başlayalım. Hamile olduğunuzun en baskın belirtilerinden biri adetinizin gecikmesidir. Ancak bununla beraber göğüslerinizde ve meme uçlarınızda hassasiyet hissediyor, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız da bunların hamilelik sinyalleri olabileceğini belirtelim. Aynı zamanda kimi zaman koku konusunda hassasiyet, vajinal akıntı, leke gibi kanamalar, duygusal gelgitler, vücut sıcaklığında artışlar, baş dönmeleri, halsizlikler ve aşerme gibi durumlar da hamile olduğunuzun belirtileri olabilmektedir.

Hamilelik ilk haftalarda yumurtalıklarda ve rahimde yaşanan çeşitli değişimlerle kendini göstermeye başlar. İlk aşama olan implantasyon döneminde ise ilk belirtiler ufak ufak ortaya çıkar. Embriyonun rahme tutunmasıyla birlikte yukarıda saydığımız belirtilerin bazıları görülebilir. Elbette ki her hamilelik kendine özgü ve her kadın farklı deneyim yaşar. Ancak özellikle adet gecikmesi yaşıyorsanız ve evde hamilelik belirtileri deneyimlemekteyseniz, kendinize bir gebelik testi almanızda ve hemen uygulayıp sonuca bakmanızda fayda var.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Belirtiler tamam ve evde hamilelik testi yapmaya hazırsınız. Peki evde hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtını biliyor musunuz? Şimdi sırada bu sorunun yanıtı var. Öncelikle GittiGidiyor’dan kolayca edinebileceğiniz Predictor, Days Comfort, Oncomed, Prodoctor, Laboquick, Surelab, Prefertil, RedPlus, Roll, Freely gibi markaların evde hamilelik testi ürünlerinden seçim yapabilirsiniz. Testiniz size ulaştığında banyonuza girip testi uygulamaya başlama vakti!

Bu testler çubuk formunda satılırlar. Bu çubukların özel işaretlenmiş bölümlerini idrar yolunuzun sonuna doğru tutmanız ve üzerine idrarını yapmanız ya da idrarınızın topladığınız bir kaba batırmanız yeterli olacaktır. Üründen ürüne değişebilir, ancak ortalama 5-10 saniyelik bir tutuş yeterli olabilecektir. Yine üründen ürüne değişebileceği gibi, genelde bir eksi ya da bir artı, bir çizgi ya da iki çizgi gibi, farklı renkler gibi ayrışan belirtileri, idrarınızı yaptığınız bölgede sizlere sunuyor olacaktır. Testinizin kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun ve orada belirtilen şekilde uygulamanızı yapın ve sonucunuzu bekleyin. Gördüğünüz gibi sadece birkaç saniye içerisinde hamile olup olmadığınızı öğrenebilmeniz bu testler sayesinde mümkün.

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Peki zamanlama olarak hamilelik testi hangi günlerde yapılmalıdır? Öncelikle testlerin hangi mantıkta işlediğinden kısaca bahsedelim. Döllenmiş olan yumurta rahim tüplerine eklenir ve bundan kısa bir süre sonra HCG isimli bir hormonun üretimi başlar. Bu hormon, kan akışı ile birlikte idrarınıza geçer. Eğer hamileyseniz bu HCG oranı hızla artacaktır ve bu hamilelik testleri idrarınızdan, artan hormonu tanıyabilecektir.

Hormonun artışının kendini iyice belli etmesi için adet periyodunuzun bir hafta aksamış olması gerekmektedir. Eğer evde hamilelik testi yapacaksanız da en ideal zaman adet gecikmenizin üzerinden bir hafta geçtikten sonraki zamanlamadır.

Ancak bir de evde erken gebelik testi ürünleri bulunmaktadır. Early test olarak da adlandırılan bu testler daha hassas bir ölçüm ile tasarlanmışlardır ve normal testlerin formülünde olan artış miktarının daha azını bile tespit edebilirler. Bu tip gebelik testleri tahmini adet gününden 5 gün öncesine kadar sonuç verebilirler.

Evde Doğal Gebelik Testleri

Son olarak sırada evde doğal gebelik testi önerilerimiz var. Elbette ki bu testler kadar etkili olmayabilir ancak birkaç eski usül yöntem ile evde doğal gebelik testi yapmanız mümkün. Örneğin idrarınızı diş macunu üzerine ekleyin. Köpüklenen diş macununun rengi maviye dönerse sonuç olumlu demektir. Bir diğer yöntem olarak kabın içerisine toz şeker ekleyin ve sabah uyandığınızda içine idrarınızı ekleyin. Şekerin tamamen çözünme durumunda sonuç negatif, şekerin topaklanması durumunda ise sonuç pozitif demektir. Aynı zamanda limon ile de test yapabilirsiniz. Şeffaf plastik bir kabın içerisine idrarınızı yapın ve küçük bir limonu ikiye ayırın. Bir kısmını idrarınızın üzerine sıkın. Eğer granül ve tortular idrarın dibine çökerse sonuç pozitiftir.