Evcil Hayvanlarınızı Çocuklarınızla Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evcil Hayvanlarınızı Çocuklarınızla Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

773
main

Eve sevimli bir dost geliyor. Peki çocuğunuz bu konuya ne kadar hazır? Harika bir tanışma ve uyum içerisinde bir yaşam için bu yazımızdaki tüyolara mutlaka göz atın!

 

Çocuklar, özellikle de bebekler evcil hayvanlardan büyülenir. Ancak eve yeni bir evcil hayvan getirme fikri beraberinde bazı endişeleri de ortaya çıkartabilir. Bu endişeler sadece çocuğumuz ile ilgili değil hayvanın durumu ile de ilgili olabilir. Çocuklarınızın yeni bir köpek, kedi veya diğer evcil hayvanlarınızla güçlü bir bağ geliştirmesinde yardımcı olmak, bu varlığın bakım ve sorumluklarını almasını sağlamak istiyorsanız neler yapmalısınız, nasıl önlemler almalısınız bu yazımızda bu konudan bahsetmek ve önerilerimizi size maddeler halinde sunmak istiyoruz.

1. Tanışma için ilk hamleyi evcil hayvanınızın yapmasına izin verin

Gözü korkutan, bilinmeyen bir kişinin kendisine yaklaşması yerine hayvanın ilk hamleyi yapması onun için gerçekten daha az stresli olur. Hayvanların türlerine ve mizaçlarına göre vücut dilleri vardır. Bu dili bilmek ve çocuğunuz ile onu tanıştırırken hem kendi beden dilinizin, hem de ses tonunuzun nazik olmasına dikkat etmek önemlidir.

2. Evcil hayvanızın beden dilini öğrenin ve çocuğunuza bu dili öğretin

Bu konu çocuklar için ya da çocuklar ile birlikte evde hayvan beslemenin en önemli kısmıdır. Onlara agresif bir hayvanda görülebilecek davranışları ve uyarı işaretlerini öğretmelisiniz. Bu işaretler, çoğu durumda olumsuz bir yanıtın işaretleridir. Çocuğunuz bu belirtilerin farkındaysa hayvana bu durumda yaklaşmaması onun üzerine gitmemesi gerektiğini öğrenecektir. Aynı şekilde hayvanların oyun ve sevilme zamanları ve bunları gösteren beden dilleri de vardır. Çocuğunuz bunları da zaman içinde öğrenecek ve ona ne zaman, nasıl davranması gerektiğini bilecektir.

Bunu da okuyun: Hangi Evcil Hayvan Size Göre?
Evinizde olmasını istediğiniz sevimli dostunuzun kim olduğu konusunda karasız mısınız? O zaman bu kısa tesimize katılın, hem eğlenin hem de size en uygun evcil hayvanı bulun.

3. Sabır, uzun süreli bir ilişkinin anahtarıdır

Sabır kesinlikle en önemli unsurlardan biridir. Evinize gelen yavru bir hayvan birkaç gün boyunca size sempati ile yaklaşmayabilir, çünkü ailesinden ayrılmış ve yeni bir çevreye taşınmıştır bu durum onda stres yaratmaktadır. Bu durumda sabırlı olun ve hayvanın yeni çevresine alışması için ona zaman verin. Ortalama olarak bir kedi veya köpek yeni yaşam alanında rahat olması 10-12 hafta kadar sürebilir. Aynı şekilde ailenin de bu yeni canlının varlığına alışması zaman gerektirir. Bu zaman için çocuklarınıza ona nasıl bakıp, nasıl davranacağı ile ilgili eğitim vermenizi öneririz.

4. Sorumlu olmak

Süreli sevgi ve bakım, evcil hayvan sahiplenme sorumluluğunun önemli bir parçasıdır ve tam olarak çocuğunuza öğretmeniz gereken şeydir. Evde beslenen hayvanla oynamak, çocuklarınız için tek hedef olmamalıdır. Beslenme, yürüyüş ve temizleme gibi gerektiğinde çocuğunuzun da yapacağı sorumlulukları zaman içinde öğrenmeleri ve yerine getirmelerini sağlayın. Bu sorumlulukları yapmaya başladıklarında, yalnızca kendilerini düşünmekten çok başka bir varlıkla ilgilenmenin ne anlama geldiğini öğreneceklerdir. Bu onlara, önemsedikleri bir varlığı nasıl seveceklerine dair uygun bir fikir de verecektir!

5. Hayvanızın yalnız kalmasına izin verin

İnsanlar gibi hayvanların da kendi alanlarında, yalnız kalmak istedikleri zamanlara ihtiyaçları olduğunu anlamamız önemlidir. Çocuklarınızında bu ihtiyacı anlamalarını sağlamalısınız. Hayvanınız kendi alanına çekilerek bu ihtiyacını gösterir, onun bu ihtiyacına saygı duymanız size daha iyi bağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu davranış kedilerde, köpeklere göre daha fazla görülür. Köpeklerin ırklarına göre insanlarla olan bağımlılık ilişkileri değişir. Bazı köpek türleri yalnız bırakıldıklarında kaygı duyarken, bazıları bunu tercih eder.rken bulabilirsiniz!