Emzirmeye Hazırlık İçin Bilmeniz Gerekenler

Emzirmeye Hazırlık İçin Bilmeniz Gerekenler

Anne sütünün nasıl oluştuğundan içeriğine, sahip olmanız gereken emzirme yardımcısı malzemelerden hamileyken yapılabilecek pratiklere; sağlıklı bir emzirme dönemi için hazırlık ipuçları bu yazımızda!

Hamileliğin son dönemlerinde emzirmeye hazırlık aşamalarını tamamlamanız, rahat bir emzirme dönemi için çok önemlidir. Anne sütünün hem bebeğinizin sağlığı hem de ikinizin bağı açısından ne kadar faydalı ve önemli olduğu düşünülürse, bu hazırlık aşaması için hiçbir bahane kalmaz. İşte karşınızda emzirmeye hazırlık için bilmeniz gerekenler!

Bol bol araştırma

Bebeğiniz doğmadan önce emzirme hakkında bol bol bilgi almanızda hiçbir zarar yoktur. Bunun için diğer emziren annelerle konuşabilir, emzirme kursuna katılabilir, kendinizi duruma alıştırmak için emzirme üzerine kitaplar okuyabilirsiniz. Göğüslerinizin sütü nasıl ürettiği, sütün nelerden oluştuğu gibi teknik bilgilere sahip olmanız da bu konuda daha deneyimli olmanız açısından önemlidir.

Alınması gereken malzemeler

Hamileliğin son dönemlerine doğru emzirme için hazırlık yaparken en önemli detaylardan birisi de eksik listenizi oluşturmak ve gerekli tüm malzemeleri edinmek olacaktır. Bunlar arasında emzirme sütyenleri, emzirme body’leri, emzirme yastığı, göğüs pedleri, göğüs pompaları ve göğüs ucu kremleri yer alır.

Hamileyken pratik yapın

Trach Hogg’un ‘Yeni Annelere Mucize Çözümler’ kitabında bahsettiği üzere emzirme sorunlarının başında memenin düzgün kavranamaması geliyor. Hogg bunun önüne geçmek için hamilelerle şu şekilde bir ön çalışma yapıyor: İki küçük yuvarlak yara bandını meme ucunun 2,5 cm altında ve 2,5 cm üstünde olacak şekilde yerleştirin. İşte emzirirken tutmanız gereken yer tam da burasıdır. Bu şekilde onların parmaklarını uygun şekilde yerleştirmeye alıştırıyor. Siz de hamileyken bu emzirme pratiğini ugulayabilirsiniz.

Göğüsleriniz nasıl süt yapar?

Sistemin nasıl işlediğini bilmek de emzirmeye hazırlanma aşamasında önemli bir detaydır. Biz size biraz özetleyelim isteriz. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra beyniniz, sütü başlatan ve sürdüren bir hormon olan prolaktini salgılamaya başlar. Bebeğiniz her meme emdiğinde ise prolaktin ve oksitosin hormonu salgılanır. Meme ucu etrafındaki areola isimli koyu kısım, bebeklerin kolayca sıkıştırabilecekleri kadar yumuşak ve kavramaya dayanıklı bir alandır. Bebeğiniz emerken bu areola bölgesinin içindeki süt veren küçük sinüsler (kabartılar) beyninize bir sinyal gönderir ve süt veren kanalları harekete geçirir. Nazik sıkma hareketi bir pompa gibi çalışır ve sütü göğüs içindeki küçük süt keselerinden (alveoller) süt veren kanallara, son olarak da meme ucuna kadar indirir. Meme ucu da aynı bir huni görevi görerek bebeğinizin ağzına sütü akıtır.

Sütü yakından tanıtın

En az emzirmenin işleyişi kadar anne sütü hakkında detayları bilmek de bu sürece hazırlığın önemli bir aşamasıdır. Biz sizlere anne sütü hakkında da kısa bilgiler vereceğiz. Anne sütü üç bölüme ayrılır. Birinci bölüm hararet giderici kısımdır ve emzirmenin ilk beş ila on dakikasında gelir. Anne sütünün laktoz yoğunluğu en fazla olan bölümüdür ve yağsız süte benzer. Oksitosinden zengindir ve hem anneyi hem bebeği rahatlatır.

İkinci bölüm emzirmenin beşinci ila sekizinci dakikalarında başlayan ilk süttür. Daha çok normal sütün koyuluğuna benzer ve protein içeriği oldukça fazladır. Bebeğinizin kemikleri ve beyin gelişimi için çok iyidir.

Üçüncü bölüm ise son süttür. Beslenmenin on beşinci ila on sekizinci dakikalarında başlar. Bu koyu ve kremsi süt bütün iyi yağı içeren süttür ve bebeğinizin kilo alması için gereklidir.

Mucize ürün: Gümüş göğüs kapakları

Son olarak emzirmeye hazırlık aşaması için önerimiz kendinize bir çift gümüş göğüs kapakları edinmeniz olacaktır. Bol şifalı bir element olan gümüşün antibakteriyel ve yara iyileştirici özelliği, özellikle emzirmenin ilk dönemlerinde meme ucu yarasıyla mücadele eden anneler için kurtarıcı bir etki yaratacaktır. Uzmanlar bu gümüş göğüs kalkanları için doğuma iki hafta kala kullanımı öneriyorlar ve hamilelikte yaklaşık 1-2 saat takmanın yeterli olacağını söylüyorlar. Emzirme sonrasında ise ne kadar uzun süre kullanırsanız, etkisini o kadar fazla görebilirsiniz.