Emzirmenin İlk Haftasında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Emzirmenin İlk Haftasında Bilmeniz Gereken 6 Şey

1260

Yeni annelerin en çok soru işaretleri ile dolu oldukları dönemlerden biri de ilk hafta ve emzirme dönemidir. Bu bilgiler soru işaretlerinizi hafifletmeye yarayabilir.

Emzirme yeni doğmuş bebeğinizi beslemenin en doğal ve normal yoludur. Ancak bu hem taze anneler hem de hayata gözlerini yeni açmış bebekler için yepyeni ve bilinmezlerle oldu bir süreç olduğu için biraz karmaşık da geçebilir. Unutmayın, yalnız değilsiniz. Neredeyse her annenin emzirme ile ilgili soru işaretleri vardır ve emzirmenin ilk haftasında bu soruların yanıtlarını bilmeleri iyi olacaktır.

Birinci kural: Ten tene temas

Her ne kadar bazı bebekler annelerinin göğsüne sürüne sürüne memeyi yakalayıp sütü kendi kendilerine içseler de, bazı bebeklerin buna alışması zaman alacaktır. Dolayısıyla bebeğinizle ten tene temas için vakit ayırın, onun bu deneyimi tecrübe etmesini sağlayın.

İlk andan itibaren emzirmeye başlayın

“Bir annenin sütü sevginin sıvı halidir” derler. Dolayısıyla herhangi bir tıbbi durum söz konusu değilse, doğumun hemen ardından, birkaç saat içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayın. Zaten bebeklerin doğumdan sonra aç olacaklarını unutmayın.

Bebeklerin ne sıklıkta uyuduğunu aklınızdan çıkarmayın

Yeni doğan bebekler doğumlarının ardından saatlerce uyumaya eğilimlidirler. Yeni doğmuş bir bebek uyurken, onu emzirmek son derece zor olacaktır. Bu nedenle bebeğinizi 2-3 saatte bir uyandırıp emzireceğinizi unutmayın.

Sık ve yoğun bir tempoya hazır olun

Yeni doğan bebekler için genelleştirebileceğimiz bir program olmadığı gibi her annenin bilmesi gereken bir şey vardır; o da sık sık uyanacağınız, emzireceğiniz, alt değiştireceğiniz ve bakım yapacağınız bir tempoya hazır olmaktır.

Kolostrum sütü hakkında bilgi sahibi olun

Doğum gerçekleştikten sonra anneler ilk olarak kolostrum adı verilen süt ile bebeklerini besler. Bu sütün salgılanması ise ortalama üç gün sürer ve az bir oranda gelir. Bileşimi normalden farklı olan ve sarımsı renkte olup hafif tuzlu ve tatlı olan bu sütün bileşiminde yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin bulunur. Bu da bebeğin ilk besini olarak, onu ilerideki birçok mide ve bağırsak hastalığına karşı korur. Dolayısıyla bebeğiniz için son derece önemlidir.

Bebeğinizin kilosunu gözlemleyin

Yeni doğan bebekler ilk emzirme döneminde biraz kilo vermeye meyillidirler. Bu normal bir durumdur ve endişe yapmanıza gerek yoktur. Elbette ki doktorunuzla sürekli olarak iletişim halinde olmanız ve bebeğinizin kilosunu sürekli olarak gözlemlemeniz önemlidir, ancak bunun anormal bir durum olmadığını da aklınızda getirip panik yapmamanızı öneririz.