Emzirmekten Biberona; Bebeklerin Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Emzirmekten Biberona; Bebeklerin Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Biberonla besleme söz konusu olduğunda her emzirilen bebek farklı şekilde tepki verir ve adapte olur. Sadece sabırlı olun. Bebeğiniz biberona da zamanla alışacak.

Bazı bebekler biberonu ilk kullandığında bile emmeye başlayabilir, diğerleri ise bir süre için memeden başka bir şey kabul etmez. İşte biberonunuzu emziren bebeğinize tanıtırken bilmeniz gerekenler.

Emzirme ve biberonla beslemeyi birleştirmek

Çoğu anne için, emzirerek bebeği beslemek önemli olsa da, bir noktada büyük olasılıkla biberon ile beslenme rutininizin bir parçası olacaktır. Emzirme, anneler için bazı durumlarda zor olabilir. Özellikle işe geri dönenler veya bir sebepten ötürü her zaman bebeğini emziremeyenler için…

Emzirme ve biberonla beslemeyi birleştirmek söz konusu olduğunda zamanlama her şeydir. Emzirilen bir bebeğe biberon vermeden önce en az 2-3 hafta beklemek isteyebilirsiniz. Küçük çocuğunuzu emzirmeden uzaklaştırmak, biberonla beslenmekten daha zor olabilir. Geçiş aşamasını kolaylaştırmak için ek gıda kullanmak yerine sağılmış anne sütü kullanın. Anne sütü biberonda olsa dahi bebeğiniz için daha caziptir.

Biberon bebeğe nasıl tanıtılır?

Biberona geçme aşamasında emzirmeyi direk kesmemeniz önemlidir. Emzirme seansından sonra biberonla beslemek için birkaç saat bekleyin. Bu şekilde bebeğiniz acıkmış ancak çok fazla da aç olmayacak. Unutmayın, hiç kimse yeni bir beceri öğrenmeye çalışırken stres altında olmaktan hoşlanmaz!

Doğru biberonu seçin

Bebeğiniz aldığınız ilk biberonu kullanmakta zorlanabilir. Onun için doğru meme şekli, akış hızına ve forma sahip bir şişe bulmak için farklı seçenekleri denemeniz gerekebilir. Besleme yaparken şişeyi, sıvının meme ucunun tamamını dolduracak şekilde yatırmayı ve şişeyi bebeğin karnı veya kollarına doğru tutmamaya dikkat edin.

Şişe ve meme arasında geçiş

Emzirme ve biberonla besleme arasında geçişin meme başı karışıklığı yaratacağını duydunuz mu? Uzmanlara göre meme başı karışıklığı büyük ölçüde bir efsane ve çoğu bebek memeden biberona sorunsuz bir şekilde geçiyor. Bununla birlikte, bazı bebekler, meme ve biberon arasında geçiş yapmakta zorlanabilir. Bu sizin bebeğiniz için de geçerli ise, bebeğiniz biberonu vermeden önce biberon kullanımına alışıncaya kadar emzirmeye de devam etmek akıllıca olacaktır.

Sütten kesme aşaması

Sütünüz azalmaya başladı ve bebeği sütten kesme zamanı geldiyse yine aşamalı bir geçişi benimseyin. Biberon ile beslemeye bebeğin en az aç olduğu öğünden başlayın (genellikle sabah ilk öğünden sonra veya öğleden sonra öğünlerinde). İdeal olarak, sütten kesme işlemine bir veya iki ay önce başlamanız gerekir. Bebeğinizin anne sütünden mümkün olduğunca uzun süre faydalandığından emin olmak istiyorsanız, bebeğinizi tamamen kesmek için hazır olana kadar emzirme seanslarınızı pompalama ile değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Altı aydan daha büyük bebekler yemek zamanlarında kendilerine uygun katı gıdalardan da keyif alabilirler. Bu yüzden, meme yerine yemek zamanlarında yemek önermek hatta en sevdiği yemekle onu biraz şımartmak da işleri kolaylaştırabilir.

Ek gıda ve anne sütü takviyesi

Ek gıda, annelerin işe geri dönüş programı, ağrılı göğüsler veya hayatlarındaki başka bir gelişme nedeniyle emziremediği durumlarda uzun vadede emzirmeye devam etmelerine yardımcı olabilir. Çok erken yaşlarda ek gıdaya başlamamak ve yine ufak miktarla başlamanız daha doğru olacaktır. Tüm bu süreçte kullanacağınız formül ve emzirme sıklığınız ile ilgili olarak doktorunuzla görüşün. Ayrıca emzirmeye devam etmeyi planlıyorsanız, sağılmış süt tedarikinizi yüksek tuttuğunuzdan emin olun. Annelerin biberonla ya da emzirerek günde ortalama altı kere bebeklerine anne sütü sunmaları gerekir.