Emzirme Sütyeni Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Emzirme Sütyeni Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1776
main

Emzirme sütyeni seçerken konfordan sağlığa, pratik tasarımdan estetiğe; dikkat edebileceğiniz tüm detaylar burada!

İster hamile olun isterseniz emziren bir anne, gebelik öncesi sütyeninizi giydiğinizde hissettiğiniz rahatsızlık ve tahrişi biliyor olmanız muhtemeldir. Hamilelikten önceki sütyenlerinizin bedeni artık size uygun değil ya da çok sevdiğiniz dantel sütyenleriniz size şimdi sadece sıkıntı çektiriyor ve tahrişe neden oluyor olabilir. Üstelik şimdi emzirme aktivitesiyle birlikte çok daha pratik bir tasarıma ihtiyacınız var…

Bu yazımızda sizler için emzirme sütyenleri ile ilgili bazı bilgileri vermek istedik. Sıradan sütyen yerine emzirme sütyeni giymenin faydalarını ve seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bir liste halinde derledik.

1. Konfor

Sıradan sütyenlerde çoğunlukla destek için bir alt tel (balen) sistemi bulunur ve bu tel, göğüslerinizi sıkıştırır. Balenin yarattığı baskı yumuşak dokuya zarar verip ağrılara ve şişmelere neden olabilir. Emzirme sütyeninin balenleri yoktur ancak yine de göğüslerinizi destekleyen bir tasarıma sahiptir. Buna ek olarak hassaslaşan göğüs uçlarında sürtünmenin neden olduğu tahrişin olmaması için emzirme sütyenlerinin iç bölümünün ya da tamamının yumuşak dokuda pamuklu bir kumaş ile kaplanmış olması gerekir.

Bu dönemde göğüsleriniz boyut olarak arttığı kadar ağırlıkça da büyür. Artan ağırlığı desteklemek için sütyenin askılarının geniş olması, omuzda tahriş olmadan ağırlığın dengeli yayılmasına da imkan sağlar.

2. Sağlık

Uzmanlar sıradan sütyenlerdeki balenlerin süt kanallarına fazla baskı uygulayarak tıkayabileceğini hatta mastit hastalığına neden olabileceğini belirtmektedir. Bu durum, annenin olduğu kadar bebeğin sağlığını da tehdit eden, ayrıca anne için çok rahatsız edici bir durumundur. Emzirme sütyenlerinin balensiz yapısı baskıya neden olmadan sağlıklı ve kesintisiz emzirmeye olanak tanır.

3. Pratiklik

Bebeğinizi her emzirdiğinizde, özellikle hızlı davranmanız gereken durumlarda ya da emzirmeye uygun olmayan durumlarda sütyeninizi çıkarmak zordur. Emzirme sütyeninin kancalı ya da klipsli yapısı pratiktir. Göğsün sadece başını ya da tamamını açan modelleri mevcuttur. Sütyeninizi seçerken tek elle kolayca takılıp çıkarılabilen modelleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Bu dönemde süt sızmaları da kadınların sık karşılaştığı durumlardandır. Sütyeninizi sık sık yıkamak durumunda kalabileceğiniz için birden fazla sütyen edinmeniz de akıllıca olacaktır.

4. Esnek tasarım

Hamilelik boyunca ve emzirmenin ilk dönemlerinde göğüs boyutu birkaç defa değişebilir. Emzirme sütyeninizi hamilelik döneminde alacaksanız alışveriş için son aylara kadar beklemeniz, göğüs ölçülerinizi tekrar alarak alışveriş yapmanız iyi bir fikirdir. Sütyenin sırt bölgesinde çoklu kanca sistemi olması ve kolayca ayarlanabilir modeller seçmeniz uzun soluklu kullanım sağlayacaktır.

Emzirme sütyenleri güçlü ve geniş fakat rahat kayışlara sahiptir – daha geniş bir yüzeye sahip olan kayış çekmemekte veya tutamamakta, basıncı yaymakta ve emzirme ile ilgili yorgunluğu hafifletmemektedir.

5. Estetik

Emzirme sütyenlerinde oldukça çeşitli renk ve tasarım seçenekleri mevcuttur. Özellikle dikişsiz emzirme sütyeni modelleri, varlıklarını dışarıdan belli bile etmezler. Aynı zamanda emzirme sütyeni modelleri destekli yapısı sayesinde göğüslerinizi şekillendirir, bu şekli korur ve uzun vadede yer çekiminin etkilerini minimuma indirir!