Emzirme Sırasında Kilo Kaybı İçin Bilmeniz Gerekenler

Emzirme Sırasında Kilo Kaybı İçin Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz ne kadarlıkken diyete başlamalı? Günde ne kadar kalori tüketmeli? Haftalık kilo kaybı ne kadar olmalı? Anne sütünü de olumsuz etkilemeyecek şekilde zayıflama diyetinizde nelere dikkat etmeli? Yanıtları aşağıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte alınan kilolar, bir kısmı doğumda verilen kilolar ve emzirirken yeniden alınan kilolar birçok annenin gündemindeki konulardandır. Peki bebeğinizi anne sütü ile beslediğiniz bu dönemlerde kilo kaybı nasıl gerçekleşebilir? Daha sağlıklı ve formda bir annelik için nasıl beslenmeli? Tüm bu soruların yanıtları emzirme sırasında kilo vermenin yolları hakkında tüyolarla birlikte bu yazımızda!

Bebeğinizin iki aylık olmasını bekleyin

Bebeğinizin ikinci ayı dolana kadar bilinçli bir zayıflama diyeti yapmamanızı öneririz. Sizin de bu ilk annelik günlerinizde anne sütünüzün en sağlıklı olması için kalori alımınızı kısıtlamamanız gerekir. Ayrıca unutmayın ki bebeğinizi emzirmek ortalama olarak günde 200-500 kalori yakmanızı sağlar. Dolayısıyla bu iki aylık dönemde emzirirken kilo vermek için ekstra birşey yapmaya ihtiyaç duymayın.

Günde 1500-1800 kalori tüketin

Emzirirken günde 1500 ila 1800 arası kaloriden daha az tüketmemeye özen gösterin. Bu ortalama bir rakamdır, kilo ve sağlık durumunuza göre uzmanınız size farklı önerilerde bulunabilir. Ancak 1500-1800’ün altına inmemenizi öneririz.

Haftalık kilo kaybını 680 gramdan az tutun

Annelerin çoğu haftada 680 gram veya ikinci aydan sonra ayda 2,700 gram kilo kaybı yaşayabilir. Bu durum anne sütünün üretimini herhangi bir şekilde negatif etkilemez. Dolayısıyla bu rakamlara sadık kalmanızda fayda vardır.

Diyetinizde bu detaylara dikkat

Emzirme esnasında kilo verirken yağ alımınızı toplam kalorinin %20-25 altına düşürmeye özen gösterin. Kas kütlesi kaybını önlemek için ise protein alımınızı sürdürün. Emziren anneler için önerilen protein alımı miktarı ilk altı ay için günde 65 gram, 6 ila 12 arası için ise günde 62 gramdır.

Kalori alımınızı güne yayın

Günde sadece 3 ana öğün tüketmek yerine aralara atıştırmalıklarla 3 ara öğün ekleyin. Daha az öğün sayısı, midenizin açlıktan kazınmasına neden olacaktır ve bu da daha fazla ve yanlış beslenmenize neden olabilecektir.

Mutlaka egzersiz yapın

Yağsız kas kütlenizi tutarken bir yandan da daha fazla yağ yakmak için düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Özellikle direnç ve ağırlık egzersizleri kas kütlesi oluşturmak için etkilidir.

Kısıtlamalara maruz kalmadan emzirin

Yapılan araştırmalar, daha sık emziren kadınların ve altı aydan fazla emziren annelerin daha fazla ve kolay şekilde kilo kaybettiklerini ortaya koyuyor. Bu bilgiyi unutmayın ve herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan emzirebildiğiniz kadar emzirin.