Emzirme Döneminde Meme Bakımı

Emzirme Döneminde Meme Bakımı

2257
main

Minik bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra yaşayacağınız en güzel ve en benzersiz deneyim hiç şüphesiz emzirmedir. Doğanın mucizesi ve duygu yüklü deneyimi daha sorunsuz ve keyifli bir şekilde sürdürebilmek için lohusalıkta meme bakımı ile ilgili bazı kurallara harfiyen uymak gerekir.

1. Bebeğinizi emzirirken sadece içgüdüsel davranmayın. Doğru emzirme teknikleri konusunda, doktorunuzdan ve doğum yaptığınız hastanedeki sağlık personelinden yardım alabilirsiniz. Böylelikle, hem bebeğiniz yeterli miktarda süt emebilir hem de siz minimum seviyede acı hissetmiş olursunuz.

Meme Bakımı

2. Bebeğinizi beslerken sadece meme ucunuzu değil, memenin “aerola” ismi verilen kahverengi ve yuvarlak kısmının tümünü ağzının içine almasını sağlayın. Bu taktik, bebeğinizin yutma refleksinin geliştirdiği gibi; sadece meme ucu ile beslenmenin önüne geçerek, daha az acı duymanızı sağlar.

3. Emzirmeye başladığınız ilk dönemde bebeğinizi, sürekli meme değiştirerek ve 15 dakikalık seanslar halinde beslemeye çalışın. Bu şekilde memede oluşacak ani hassasiyeti ve ağrıyı önlemiş olacaksınız.

4. Bebeğinizin her ağlaması, onun açlık çektiği anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda, bebeğinizi hemen emzirmek yerine; altının temiz olduğundan ve gaz sancısı çekmediğinden emin olduktan sonra beslemeye başlayabilirsiniz. Bu durum, bebeğinizin sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temelini oluşturur.

5. Emzirmeye bittikten sonra, memenizi kaynamış ve soğutulmuş suya batırılmış bir gazlı bezle hassas bir şekilde temizleyin ve pamuklu bir göğüs pedi ile kapatın. Bu önlem, sürekli nemli kalan meme bölgenizde bakteri ve mantar oluşmasını önleyecektir.

6. Lohusalıkta meme bakımı konusunda, tüm bu hususlara dikkat etmiş olsanız bile; hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz, tahriş sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için, lanolin içerikli göğüs bakım kremlerini kullanabilirsiniz. Gebeliğin 30. haftasından itibaren kullanmaya başlayabileceğiniz lanolin bakım kremleri, hem memelerde oluşan gerginlik ve acı hissini alır hem de tahriş ve hassasiyet oluşumunun önüne geçer. Bu kremlerin en büyük avantajı da bebeğe herhangi bir zarar vermemesi ve pratik bir kullanıma sahip olmasıdır.

[wonderplugin_carousel id=”517″]