Emzirme Dönemi İçin Süt Arttırıcı Beslenme Tüyoları

Emzirme Dönemi İçin Süt Arttırıcı Beslenme Tüyoları

Anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en değerli besindir. Doğum sonrası beslenme şekliniz hem bedeninizi hızla toplarlamanıza yardım edecek ve hem de sütünüzün kalitesini etkileyecek. Bu dönemde işinize yarayabilecek süt arttırıcı beslenme tüyoları bu yazımızda!

Doğumdan hemen sonra başlayan emzirme dönemini rahat geçirebilmek için bebeğin bakımı ile ilgilendiğiniz zamanlar dışında bolca dinlenmeniz ve güzel yiyeceklerle kendinizi beslemeniz oldukça önemli. Mümkün olduğunca doğal besinler ve ambalajsız taze gıdalar kullanın. Hazır yiyeceklerden, kızartma ve hamur işlerinden, asitli içeceklerden uzak durun. Çay ve kahve tüketiminize dikkat edin. Ayrıca bazı yiyeceklerin süt arttırıcı etkisinden de faydalanın. Bu hafta size emzirme dönemi için süt arttırıcı beslenme tüyolarından bahsetmek istiyoruz.

Bebeğinizle zaman geçirin

Tüm beslenme tüyolarına geçmeden önce altını çizmekte fayda olan bir konu var. Sütünüzün miktarını arttıran en etkili özellik psikolojiniz. Bu dönem siz tercih etmesiniz de kendinizi başka annelerin deneyimlerini ve tavsiyelerini dinlerken bulabilirsiniz. Böyle bir durum yaşarsanız kendinizi ve süt miktarınızı başkalarıyla kıyaslamamaya dikkat edin. Kendi içsel alanınıza ve huzurunuza odaklanın. Bu mahrem ve içgüdüsel aladan gelen bilgileri dinleyebilmek için bebeğinizle bolca zaman geçirin. Herhangi bir nedenden sütünüz azalırsa tekrar artacağına dair inancınızı koruyun.

Bol su tüketin

Suyun insan sağlığı için ne büyük bir önemi olduğunu artık çok iyi biliyoruz. Zaten hamileliğiniz boyunca da günlük su tüketim miktarına önem verdiniz. Anne sütünün kalitesi ve miktarında da günlük su tüketiminin önemli bir etkisi olduğunu hemen söyleyelim. Günde minimum 2.5 litre- 3 litre su için. Her emzirme öncesi ve sonrasında su içme alışkanlığı edinin.

Susam ve susam ürünleri

Doğum sonrası kanamaları demir eksiliği olmayan anneleri bile zorlayabilir. Bu dönemde demir ve kalsiyum açısından zengin son derece değerli bir gıda olan susama yönelmek sütünüzün daha çok ve yağlı olmasını da sağlayacak. Tahin, tahin helvası, tahin pekmez ya da susam ezmesi gibi ürünleri diyetinizde bulundurun.

Yulaf ve arpa

Yulafın bir diğer önemli bir demir kaynağı olduğunu biliyoruz bununla birlikte oksitosin hormonu sağlaması ve anne sütünü arttırıcı etkisi olduğunu da söyleyebiliriz. Laktozsuz süt ile sabah kahvaltılarında yulaf lapası yemeyi tercih edebilirsiniz ya da yulaflı atıştırmalıklardan ara öğünler yapabilirsiniz. Arpa da süt salınımını uyaran hormonları tetiklediğinden bir diğer etkili besindir. Arpa ile yapılan malt içecekleri kullanabilirsiniz ancak dikkat, bu içecekler aynı zamanda oldukça kalorilidir ve tüketimde aşırya kaçmamanız iyi olur.

Baklagiller

Her türlü baklagil süt miktarı ve kalitesini arttırmak konusunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Baklagiller sizde gaz problemi yaratıyorsa kullanımınızı haftada 2-3 ile sınırlamanız mümkün. Nohut ve bulgur özellikle diyetinizde bulundurun.

Meyve kuruları

Bol lif içeren meyve kuruları besleyici özelliklerinin yanı sıra sütünüzü de arttıracaktır. Hurma, incir, kayısı, üzüm, dut kurusu başta olmak üzere meyve kurularını kullanabilirsiniz. Meyve kurularıyla ve tarçın ile yapacağınız atıştırmalıklar sizi tok tutarken sağlıkla besleyecek. Tabi her şeyde olduğu gibi bu ürünlerin kullanımında da aşırıya kaçmamanız önemli böylece şeker tüketiminizi de düzenleyebilirsiniz.

Tohumlar

Ceviz, badem, kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar içerdikleri aminoasitler ile benzersiz bir besin kaynağı ve süt üretiminde oldukça katkı sağlıyor. Bu doğal ürünleri mümkün olduğunca kavrulmamış olarak tüketirseniz olumlu etkilerinden daha çok yararlanırsınız.

Yeşil yapraklı taze sebzeler

Ispanak, taze rezene, roka, semizotu, kara lahana, ısırgan gibi taze besinler içerdikleri demir, kalsiyum, folat ve A vitamini sayesinde sütünüzün kalitesini ve miktarını arttıracak. Bunlar içinde rezeneden ayrıca bahsetmekte fayda var. Rezene gazı engellediği gibi sütü de arttıran temel besinlerden. Bu nedenle taze olarak tüketilebileceği gibi çayını da içebilirsiniz. Aynı şekilde ısırgan da kurutulmuş olarak çayını içebileceğiniz ve çok faydalı bir süt arttırıcı besindir.

Diğer besinler

Bunlar dışında süt üzerinde pozitif etkisi olan sarımsak, havuç,  balkabağı, kuşkonmazdan da bahsetmeden geçmeyelim. Bu yiyecekleri de diyetinize koymayı ihmal etmeyin. Sütünüze olan faydaları dışında herbirinin sağlığınıza pek çok değerli katkı sağlayacağını unutmayın.