Emekleyen Bebeklerde Güvenlik İçin Yapmanız Gerekenler

Emekleyen Bebeklerde Güvenlik İçin Yapmanız Gerekenler

1122

Bebeğiniz henüz emeklemeye başladıysa ve siz bu süreçte güvenlikle ilgili neler bilmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Artık bebeğiniz dört ayak üzerinde hareket etmekte, dünyasını daha aktif bir şekilde keşfedip, merakını pekiştirebiliyor ve becerilerini arttırıcı aktivitelere katılabiliyor. Tabii ki tüm bu gelişmeler beraberinde yeni risk faktörlerini de getiriyor. Elektrik prizlerinin ya da kedinin tuvaletinin durduğu yer acaba doğru mu? Bu süreç de güvenlik için nelere dikkat etmeniz gerektiği sorusunun yanıtlarını bu yazımızda birlikte cevaplamaya çalışacağız. İşte karşınızda emekleyen bebeklerde güvenlik için yapmanız gerekenler!

Temel güvenlik bilgileri ile başlayalım

Elektrik kablolarının ortalıkta başıboş gezmesini engelleyin. Kabloları sabitleyin ve prizlere kapak takın. Tehlikeli maddeler içeren dolapları kilitleyin. Bunlar arasında ilaçlar, keskin cisimler veya kırılabilir maddeler olan dolaplar sayılabilir. Aynı zamanda zeminde duran, bebeğinizin ağzına sığacak ve muhtemelen onun boğazına kaçabilecek kadar küçük nesnelerden kurtulun!

Bebeğinizin vakit geçirdiği ve güvenli olan bölgenin dışına bir kapı koyun ve banyo gibi daha tehlikeli alanlara emekleyerek ilerlemesini engelleyin.

Evinizde çok katlı ise, merdivenlerin üstüne ve altına bir kapı yerleştirmeniz gerekir. Bu şekilde bebeğiniz aşağıdan yukarı doğru kayamaz ve aşağıya düşmez. Şimdi bu genel bilgilerin ardından biraz detaylara girelim.

Onunla birlikte emekleyin

Bu komik yol oldukça etkilidir. Onun perspektifinden dünyaya bakarak hangi potansiyel tehlikelerle iç içe olduğunu daha iyi fark edip, önlem alabilirsiniz. Örneğin koltuk altında uzun süredir unutulmuş boğulma tehlikesi yaratma olasılığı olan bir nesneyi fark edebilir veya sehpanızın kenarının düşündüğünüzden daha keskin olduğunu keşfedebilirsiniz! Bebeğinizle birlikte dolaşmak, ona bazı emekleme güvenliği ipuçlarını öğretme şansı da verecektir. Örneğin köpek mamasına uzanmaması gerektiğini ancak mutfaktaki plastik kutu ile oyun oynayabileceğini sizinle birlikte keşfedebilir. Tabi bu gibi detayları anlaması zaman alacaktır ama sizin tarafınızdan sürekli tekrar edilen bu eylemlerle anlayışı zaman için iyice oturacak.

Oyun alanını (ve zemini) düzleştirin

Ahşap zeminlerin kıymık, çivi veya diğer keskin nesneler içermediğinden emin olun, böylece bebeğinizin üzerinde dolaştığı pürüzsüz bir yüzeye sahip olur. Evinizde çok fazla halı kaplı alan yoksa, bebeğinize rahatça emekleyebilmesi için kaymaz bir halı veya yer döşemesi (özellikle bebek dükkanlarında küçükler için yapılmış renkli yer döşemeleri bulabilirsiniz) bulabilirsiniz. Bu yumuşak yüzeyler, yumuşak dizlerinin morarmasını önleyecektir.

Rahat kıyafetler seçin

Küçük moda tutkunlarının fırfırlı elbiseler ve eteklerle sevimli görünmesini çok sevebilirsiniz ama emeklemeyi öğrenirken, bu kız kıyafetleri onu yavaşlatıp sinirlerini bozabilir. Bebeğinize rahat pantolonlar veya sıcak havalarda hafif tozluklar giydirmeniz yeterlidir. (Yaz aylarında spor şortları giyerken emekleme oyunlarının aksamaması için minik dizlikler çok işlevseldir.) Erkek bebekde de pantolonunun çok sıkışık olmadığından emin olun, aksi halde kumaş dizlerinde pot yapar, hareketlerini kısıtlar ve çabalarını engeller.

Kartal gözünüzü koruyun

Evinizde ne tür emekleme güvenliği önlemleri alırsanız alın, bebeğinizin yaralanmayacağından emin olmak için her zaman emekleyen bebeğinizi izlemeniz gerekir. Gözlerinizi, içiniz rahat olarak onun üzerinden alabileceğiniz tek zaman, bebeğiniz uyurken ya da başka birinin gözetiminde oyun bahçesinde oynarken olabilir. Siz ortalıklarda olmadığınızda küçük kaşifin yeni keşifler yapmakla ilgili daha motive olacağını unutmayın!