Ek Gıdaya Geçişte BLW Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ek Gıdaya Geçişte BLW Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1670

Bebeklerin kendi liderliklerinde beslenmesini temsil eden ve onların gelişimi için birbirinden çok faydaya sahip olan BLW yöntemini yakından keşfedin!

Açılımı “baby led weaning” olan, yani bebeğin kendi liderliğinde beslenmesi anlamına gelen BLW yöntemi gerek bebeğin gelişimi gerekse ebeveynler açısından oldukça faydalı etkilere sahip bir beslenme yöntemidir.

Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda ve katı gıdaya geçiş döneminde normal şartlarda bebekler için çeşitli püreler hazırlanır ve ebeveynler bebeklerin ağzına tek tek kaşık götürerek bu püreleri yedirir. Bu aslında ebeveyn liderliğinde beslenmedir. Bebek liderliğinde beslenme modelinde katı besinler buharda pişirilir ve püre haline getirilmeden, kendi formlarındayken bebeklerin ellerine verilir. Bebekler yemeklerini kendi kendilerine yemiş olurlar. İstedikleri zaman durur, istedikleri zaman devam ederler. Ebeveynler hem püre hazırlama hem de kaşıkla bekleme sürelerinden feragat etmiş olur; bebekler ise birçok faydalı gelişime adım atmış olur.

Bebek liderliğinde beslenmenin faydaları nelerdir?

Öncelikle bebeklerin BLW yöntemiyle yemek yemesi yiyecekler doğal şekilde keşfetlemeleri için birebirdir. Bebekler yiyeceklerin sadece tadı ve kokusunu keşfetmekle kalmaz; onların yapılarını, dokularını, boyutlarını, şekillerini de öğrenmiş olur.

Parmaklarıyla kavradıkları yiyecekleri kendilerinin yemeleri aslında yemek yemenin eğlenceli bir aktivite olduğunu düşünmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda el becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını da geliştirdiğinden ileride ince motor becerileri için çok faydalı olacak etkiler yaratır.

Bebeğinizin sizinle birlikte sofrada kendi kendine beslenebiliyor olması onların kendilerine güvenmelerini ve sosyal beceriler kazanmalarını da sağlar. Aynı zamanda tüm bu süreci kendi kendilerine yapmalarıyla iştahlarını kontrol etmeyi öğrenirler ve yalnızca ihtiyaç kadarıyla beslenirler.

Bu beslenme türünün tek dezavantajı dağınıklık olacaktır. Bebeğiniz elinde yiyeceği mıncıklabilir, ağzına götürüp düşürebilir, yere atabilir, tükürebilir. Ama giydirilebilir mama önlükleri ile en azından bebek giysilerini koruma altına alabilir ve mama sandalyesinin altına her seferinde büyükçe bir örtü sererek işinizi bir nebze hafifletebilirsiniz.

BLW yöntemine ne zaman başlanabilir?

Normalde bebeklerin katı gıdaya başlama dönemi 6 ay olarak bilinir. Özellikle 9. ay itibariyle bebekler el-kol koordinasyonlarını daha iyi sağlayabiliyor olurlar. Bebek liderliğinde beslenmeye geçiş için bu 6 ayın dolmasının yanı sıra bebeğinizin belli başlı belirtileri gösteriyor olmaları gerekir.

Bunlar arasında bebeğinizin desteksiz bir şekilde ya da minimum destekle oturabiliyor olması başta gelir. Aynı zamanda eline bir şeyler almak için uzanıyor olması, oyuncaklarını ağzına götürmesi ve kemirmesi, ağzıyla çiğneme hareketleri yapmaya başlaması gibi sinyaller de BLW’ye geçiş için önemlidir.

BLW ile beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğin kendi kendine beslenmesi demek tabii birçok güvenlik durumunu da beraberinde getirir. Özellikle bebeğinizin dik ve güvenli bir şekilde oturuyor olması birinci sıradadır. Uzun şekilde kesilmiş yiyeceklerin kavranması çok daha kolay olduğundan ilk BLW’ye geçişte “fingerfoods” dediğimiz parmak besinleri, 5 cm uzunluğunda olacak şekilde ona vermeniz en iyisidir. Bu gıdanın ne çok sert ne de çok yumuşak olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer kuraldır.

Bebeğinizin yiyeceğini onun uzanabileceği bir tepsi ya da tabak içerisine koyun. Böylece yiyeceği ona vermiş değil, sunmuş olursunuz. Gerisi artık bebeğinizde! Eğer önündekini bitirmiş ise ve hala yemek istiyorsa devam; ancak istemiyorsa doymuş demektir. Son bir tüyo ise, bebeklerin taklit özelliğini unutmayın ve onun sizi görerek öğrenmesi için siz de onunla birlikte atıştırın.

BLW yöntemi için başlangıç yemekleri neler olabilir?

Bebeğinizin kolayca sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için ona verebileceğiniz BLW yemekleri arasında buharda pişirilmiş havuç, brokoli, tatlı patates, kabak gibi sebzeler bulunur. Aynı zamanda elma, armut ve muz gibi meyveleri ona kesip sunabilirsiniz. Cherry domates ya da üzüm gibi yiyecekleri ikiye kesip vermeniz, kabuklu yiyeceklerden ise uzak durmanız önemlidir. Çekirdekli meyveleri verirken de çekirdeklerini ayıklayıp vermeyi unutmayın.