Ebeveynlerin Küçük Prens’ten Çıkarması Gereken 5 Ders

Ebeveynlerin Küçük Prens’ten Çıkarması Gereken 5 Ders

2122
main

Çocuk kitabı olarak nam salmış olsa da Küçük Prens, aslında 7’den 70’e herkesin okuması gereken bir kitap. 6 yaşında okumayı öğrenmişler de okuyabilir tabii, biz tabiri bozmak istemedik.

Neden ebeveynler de Küçük Prens’i okumalı sorusunu 5 maddede sıraladık, buyurun:

Etiketleri Bırakmak, Öze Yönelmek

Küçük Prens, kendi gezegenini terk edip başka gezegenleri dolaşmaya çıktığında kimi kendisini gezegenin sahibi sanıp yıldızların hesabını yapan, kimi alkışlanmak için yapmadığı yalakalık kalmayan yetişkinler görür. Oysaki bu insanlar hayatın tüm güzelliklerini, sevgiyi, arkadaşlığı ıskalamaktadırlar. Etiket demişken, siz de çocuğunuz üzerinden kendi egonuzu tatmin etmeye çalışmayın olur mu? Önemli olan her şeyden önce onun mutlu olması, bilmem ne hanımın kızından daha yüksek not alması değil mesela.

Köstek Değil; Destek Olmak

Çocuğunuzun hayal dünyasına para, iş, güvence kisveleri altında çomak sokmayın. Bırakın uçsun, özgür düşünsün, bir şeyler keşfetsin. Şarkıcı olmak istiyorsa onu mühendis olmaya zorlamayın mesela. Bakın Küçük Prens ne diyor: “Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.”

Eğlence Hiç Bitmesin

Yapılması gereken işler, işler, işler… Çocuğunuzun ve ailenizin geleceği için daha fazla çalıştığınızı iddia ediyorsunuz ama bu günler bir daha geri gelmeyecek. En son ne zaman birlikte oyun oynadınız? Büyümek demek, eğlenmeyi unutmak demek değildir.

Sevgi Esastır

Küçük Prens kendi gezegenindeki gülü bırakıp çok uzaklara gider. Bir gün bambaşka bir gezende gül bahçesinin içinde bulur kendisini ama şunları söyler: “Evet, güzelsiniz. Ama boşsunuz. Sizin için kimse yaşamını feda etmez. Yoldan geçen herhangi biri, benim gülümün de size benzediğini söyleyebilir. Ama benim gülüm sizin her birinizden çok daha önemlidir. Çünkü ben onu suladım.” Mesaj açık.

Gerçekten “Önemli” Olan Nedir Bu Hayatta?

“Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ‘Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?’ diye sormazlar. ‘Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?’ diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: ‘Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı’ derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: ‘Yüz bin franklık bir ev gördüm’ demeniz gerek. O zaman: ‘Aman ne güzel!’ diye bağırırlar.” Aydınlandığınıza göre şimdilik elveda.

Yazar Hakkında

Kariyerine metin yazarı ve editör olarak başlayan Güney Mermer, pek çok yaratıcı ajans ve start-up projede yazıp çizmenin ardından, sosyal medya ve dijital yayıncılık konusunda uzmanlaştı. Hala pek çok dijital yayında editörlük ve sosyal medya içerik danışmanlığı yapan Güney, içerik pazarlamasının ve kelimelerin gücüne inananlardan.

İlgili Yazılar